Hlavní navigace

Sony: Bravie "must carry" UPC naladí, někde ale jen ručně

18. 1. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
18. 1. 2008

Televizory Sony Bravia vybavené tunerem pro digitální kabelové vysílání (DVB-C) budou fungovat zákazníkům, kteří je chtějí používat na volně šířené digitální programy v sítích společnosti UPC. Serveru DigiZone.cz to potvrdil Tomáš Vilím, Technical Support Manager společnosti Sony Czech. Podotkl ale, že někteří zákazníci UPC s televizory od Sony si budou muset DVB-C programy dohledat ručním laděním.

Dle informací společnosti UPC/Karneval je na území České republiky používaný DVB-C kabelový digitální signál, který je kódovaný systémem CONAX. Proto je možné naladit a přijímat pouze tzv. volně šířené programy (tj. asi 6–7 programů – ČT 1, ČT 2, ČT 4 Sport, ČT 24, Nova a Prima). Tyto programy je možno na našich přístrojích naladit (automatickým laděním) a přijímat, tedy pokud je DVB-C signál dostupný v anténní zásuvce, řekl DigiZone.cz Tomáš Vilím.

Technical Support Manager Sony Czech nicméně dodal: Podle našich zkušeností je ale v některých oblastech pro naladění těchto volně šířených DVB-C programů nutné použít manuální ladění. Potom diváci potřebují vědět např. frekvenci, symbol rate a několik dalších parametrů kabelového digitálního signálu konkrétního programu. Tyto informace zadají lidé televizoru pomocí dálkového ovládání do tabulky při manuálním ladění.

Nabídka volně dostupných digitálních programů v DVB-C od UPC se bude postupně rozšiřovat o všechny programy, které jsou nekódovaně dostupné v zemském digitálním vysílání (DVB-T). Už 1. ledna letošního roku sem operátor přeřadil z analogové nabídky stanici Óčko.

A jak je to s kódovanými digitálními kabelovými programy, u kterých UPC vyžaduje kartu spárovanou s přijímačem? Podle Tomáše Vilíma ani v tomto případě není nutné používat set-top-box dodaný firmou UPC. U našich televizorů lze toto vyřešit i použitím speciálního CAM (Conditional Access Module) modulu. Uživatelé ho vloží do slotu na zadní straně televizoru a tento modul, vyráběný např. firmou TechniSat a podporující kódování CONAX, po vložení speciální (spárované) karty předplatitele kabelových programů umožní divákům příjem všech předplacených programů kabelové televize, řekl serveru DigiZone.cz. Sony ve spolupráci s UPC tento postup, konkrétně právě s modulem TechniSat, vyzkoušela v laboratorních podmínkách a vše fungovalo dobře.

I přes uvedené dobré zprávy vede Tomáš Vilím televizní diváky k obezřetnosti. Obecně je možno říci, že by to takto mělo fungovat – vždy. Ale v oboru již pracuji velmi dlouho, a tak bych zákazníkům spíš doporučil odzkoušet funkčnost v konkrétních podmínkách (při vložení určitého CAM modulu, určitého výrobce, určité verze softwaru, určité kabelové společnosti a určitého TV přijímače s určitou verzí softwaru). Jen potom bude mít spotřebitel 100% jistotu, že všechno dopadne podle jeho představ, uvádí Technical Support Manager Sony Czech.

ICTZ23

Připojuje i podle svých slov důležité upozornění: Současný svět spotřební elektroniky každý den přináší zcela nové technologie, vlastnosti, výrobu a prodej zcela nových výrobků a hlavně také velmi překotný vývoj zcela nových formátů, technických specifikací a standardů. Z tohoto důvodu všechny výše uvedené informace jsou platné s výhradou, že pokud nějaký ‚poskytovatel DVB-C‘ pozmění strukturu nebo obsah vysílaných dat (a podpůrných souborů), změní standard, přidá něco navíc, může toto způsobit, že televizory Sony bohužel nebudou schopné řádně fungovat. To ale naše firma nemůže ovlivnit.

ČTĚTE TAKÉ: DVB-C přijímače TechniSat nemají se sítí UPC problémy

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.