Hlavní navigace

Soubory v cloudu: kdo a s čím vyzývá Microsoft a Google na souboj?

1. 8. 2012
Doba čtení: 14 minut

Sdílet

Starší služby pro synchronizaci souborů se chtě nechtě musí o uživatele poprat s novými hráči na scéně: Google Drive a Microsoft SkyDrive. Jak zareagoval Dropbox na novou konkurenci? A od koho se mají Google i Microsoft učit, jak má vypadat kvalitní synchronizační aplikace?

předešlém díle letního seriálu Office a kancelář v cloudu jsme se podrobněji věnovali službám pro synchronizaci souborů mezi počítači prostřednictívm cloudového úložiště od Microsoftu a Googlu. Jejich služby Google Drive a Microsoft SkyDrive však nejsou ničím novým, co by dříve Internet neznal.

Tentokrát se podíváme, jak se s konkurencí od silných technologických firem dovedou poprat služby Dropbox a SugarSync. Dropbox je matadorem mezi službami pro synchronizaci souborů přes Internet. Služba SugarSync je pak často prohlašována za vůbec nejlepší svého typu. Pojďme si podrobněji představit jejich aktuální možnosti, funkce a ceny.

Dropbox: dinosaurus nebo stálice?

Dropbox je matadorem mezi službami pro synchronizaci souborů a dlouho byl nezpochybnitelně nejznámější a zřejmě i nejpoužívanější službou svého typu. Jenže letos na jaře se objevila silná konkurence v podobě nové a dlouho očekávané služby Google Drive a nové verze služby Microsoft SkyDrive. Dropbox se s nimi snaží srovnat krok a být stále zajímavou volbou pro uživatele.

Přesto nedošlo k navýšení kapacity cloudového úložiště, kterou tato služba poskytuje všem uživatelům zdarma. Ta stále činí pouhé 2 GB a ze všech testovaných služeb tak Dropbox nabízí nejmenší bezplatné úložiště. Přichází však s jinými benefity. Jedním z nich je obslužný program, který patří k těm lepším a je opravdu multiplatformní.

Technickým garantem seriálu je společnost Microsoft

Program služby Dropbox je totiž k dispozici pro Windows XP a vyšší, Mac OS X ve verzi 10.4 nebo vyšší a jako jediný obslužný program všech testovaných služeb také pro různé distribuce Linuxu. Optimalizován je konkrétně pro linuxové distribuce Ubuntu (verze 7.10 nebo vyšší) a Fedora Core (verze 9.0 nebo vyšší). Široká podpora platforem zahrnující i Linux může být pro řadu uživatelů klíčovou výhodou.

Obslužný program vytvoří na zvoleném místě na pevném disku speciální složku Dropbox, jejíž obsah bude poté automaticky přenášen do cloudového úložiště a z něj synchronizován s dalšími počítači. Nelze tedy synchronizovat libovolné složky napříč pevným diskem, ale je možné z procesu synchronizace vyřadit libovolné podsložky ve složce Dropbox.

Z nadstandardních funkcí utility je možné jmenovat třeba synchronizaci souborů v rámci místní počítačové sítě. Další užitečnou bonusovou funkcí je omezení vytížení internetové přípojky při procesu synchronizace. Je možné zvlášť nastavit maximální rychlost stahování a rychlost odesílání synchronizovaných dat, aby probíhající synchronizace nenarušovala jiné internetové aktivity.

Snadné synchronizování fotek i videí

Hodit se může i poloautomatické přenášení videí a fotek prostřednictvím funkce automatického přehrávání. Při vložení paměťové karty do čtečky nebo třeba připojení flash disku v rámci AutoPlay menu je nabídnuto zkopírování veškerých videí a fotek z daného média do složky Dropbox. Z té samozřejmě dotyčné soubory budou okamžitě v rámci synchronizace přeneseny do internetového úložiště.

Lze tak snadno zálohovat nebo připravit ke sdílení například fotky pořízené digitálním fotoaparátem nebo videa zaznamená digitální videokamerou. Čtečka paměťových karet není nutná. Postačí připojit samotné zařízení (fotoaparát nebo videokameru) s podporou standardu mass storage, kdy lze například přes USB 2.0 přistupovat k datům na paměťové kartě přímo v konkrétním zařízení chovajícím se jako externí paměťové médium.

Příjemně jednoduché webové rozhraní, ale s minimem funkcí

Stejně jako všechny ostatní služby tohoto typu také Dropbox umožňuje přístup k souborům v cloudovém úložišti prostřednictvím webového rozhraní, které je velmi přehledné a snadno se s ním pracuje. Bohužel však nedisponuje českou lokalizací. Primárně slouží ke stahování uložených souborů, jejich organizování a sdílení.

Soubory je možné organizovat prostým přetahováním myši. Stejně je lze i nahrávat z počítače. Zde ovšem platí omezení, že velikost jednoho nahrávaného souboru může být maximálně 300 MB (při přenosu přes synchronizační program služba nemá stanoven žádný limit velikosti souboru). Úložiště disponuje košem pro obnovení smazaných souborů a automaticky archivuje všechny verze souborů až 30 dnů staré.

Kvůli absenci vlastní webové kancelářské sady nebo alespoň napojení na některou z existujících webových kancelářských sad nelze pracovat s dokumenty, tabulkami či prezentacemi přímo ve webovém prohlížeči. Podporováno je pouze prohlížení obrázků (fotek) a přehrávání vybraných formátů audia a videa. Chybí možnost přístupu do ZIP či RAR archivů (bez nutnosti si je stahovat) a vyhledávání se omezuje jen na hledání podle názvu souborů (nikoliv jejich obsahu).

Samozřejmostí cloudového úložiště naopak je možnost sdílení vybraných souborů či celých složek. Uživatelům, s nimiž má být obsah sdílen, stačí poslat unikátní odkaz pro přístup ke sdíleným datům. Lze tak učinit přímo z webového rozhraní služby Dropbox prostřednictvím e-mailu nebo sociálních sítí Facebook a Twitter.

Fotky a videa z chytrého mobilu rovnou do cloudu

Dropbox poskytuje vlastní aplikaci pro přístup k souborům v cloudovém úložišti pro chytrou mobilní elektroniku od Applu (iPhone, iPad, iPod Touch) se systémem iOS ve verzi 3.1 nebo vyšší, zařízení se systémem Android ve verzi 2.1 nebo vyšší (včetně tabletu Kindle Fire) a komunikátory BlackBerry s verzí systému 4.5 nebo vyšší.

Konkrétně aplikace pro Android umožňuje přístup k souborům v cloudovém úložišti, které lze otevírat v příslušných aplikacích nainstalovaných v zařízení. Samotná aplikace Dropbox disponuje pouze prohlížečem obrázků.

Soubory lze z mobilního zařízení do cloudového úložiště též nahrávat. Je možné vybrat si libovolný soubor uložený v paměti zařízení nebo na paměťové kartě. Také je možné vytvořit přímo v aplikaci nový textový soubor například pro uložení poznámky. Zajímavostí je funkce pro automatické nahrávání veškerých pořízených videí a fotek do cloudového úložiště.

Využití funkce samozřejmě není povinné. Lze ji jednoduše vypnout i zapnout, kdykoliv se to hodí. Užitečná je možnost omezit automatické nahrávání videí a fotek jen po dobu připojení přes Wi-Fi, takže pak synchronizace neukrajuje z datového limitu, jímž jsou zatíženy téměř všechny datové tarify tuzemských operátorů.

Rozšíření kapacity úložiště je možné i bez poplatků

Možnosti navýšení kapacity úložiště byly nedávno přepracovány. Nyní Dropbox řadovým uživatelům nabízí:

 • Navýšení na 100 GB za 9,99 USD měsíčně nebo 99 USD ročně.
 • Navýšení na 200 GB za 19,99 USD měsíčně nebo 199 USD ročně.
 • Navýšení na 500 GB za 49,99 USD měsíčně nebo 499 USD ročně.

U prvních dvou nabídek tedy došlo ke zdvojnásobení kapacity při ponechání stejné ceny. Přidána pak byla nově třetí nabídka s kapacitou úložiště o 500 GB. Ke všem třem si lze za příplatek 39,99 USD ročně aktivovat archivování dřívějších verzí souborů po neomezenou dobu (standardně se archivují maximálně 30 dnů staré verze). Poplatky lze uhradit přímo platební či kreditní kartou anebo přes platební systém PayPal.

K vyšší kapacitě se lze ovšem dopracovat i bez jakéhokoliv placení. Přivedením nových uživatelů si lze polepšit až o 16 GB (500 MB za jednoho uživatele, kterému je služba doporučena). Dále Dropbox rozdává 250 MB za prohlédnutí představení služby a po 125 MB za propojení účtu s účtem na Facebooku či Twitteru, následování DropBoxu na Twitteru nebo zaslání názoru na službu. Pověstné jsou také každoroční Dropquesty – tedy internetové kvízy, ze jejichž úspěšné absolvování uživatelé dostávají až 1 GB prostoru zadarmo navíc.

SugarSync: je opravdu nejlepší?

Velmi zajímavou službou je SugarSync nabízející zdarma úložiště o kapacitě 5 GB. Hlavní devízou je ale obslužný program, který je ze všech testovaných nejpokročilejší ve smyslu nabízených funkcí. Je k dispozici pro Windows XP nebo novější a Mac OS X ve verzi 10.5 nebo vyšší. Linux bohužel SugarSync nepodporuje (jako většina testovaných služeb).

Obslužný program služby SugarSync jako jediné zařazené do testu umožňuje synchronizovat obsah libovolného počtu různých složek a třeba i z různých pevných disků. Nepracuje tedy s jednou vlastní speciální složkou, kam by bylo nutné ukládat veškerá data určená k synchronizaci mezi počítači, resp. k nahrání do cloudového úložiště.

SugarSync podobně jako Dropbox umožňuje omezení přenosové rychlosti synchronizace. V tomto případě ale není možné nastavit konkrétní strop a navíc omezit lze pouze rychlost odesílání dat v rámci synchronizačního procesu (nikoliv jejich příjmu). K dispozici jsou tři rychlosti: nízká, střední a vysoká. Rychlostní omezení se podle zvolené úrovně rychlosti automaticky přizpůsobí dané internetové přípojce. Uživatelé, kteří mají rádi věci pod kontrolou, by ale nejspíše raději viděli možnost nastavit si vlastní konkrétní limit.

Desktopový správce souborů v cloudovém úložišti

Nicméně nedostatky v oblasti možnosti omezení rychlosti synchronizace obslužný program bohatě vynahrazuje integrovaným správcem souborů z cloudového úložiště. Z něj lze přistupovat ke všem synchronizovaným datům ze všech počítačů, která se ukládají do tzv. magické aktovky. Je též možné přistupovat jen k souborům nahraným do cloudového úložiště z konkrétního počítače.

Jakékoliv soubory lze kdykoliv stáhnout do počítače a otevřít si je v příslušném programu. Souborový manažer umožňuje samostatně si zobrazit fotky nahrané z mobilu nebo tabletu, přistupovat ke sdíleným složkám jiných uživatelů, obnovovat dřívější verze souborů (služba jich ale uchovává maximálně pět) nebo přistupovat ke koši se smazanými soubory a složkami. Souborový manažer podporuje i přístup do tzv. webového archivu.

To je speciální část cloudového úložiště vyhrazená pro soubory, které nemají být synchronizovány mezi jednotlivými počítači, ale pouze skladovány na Internetu. SugarSync tedy jako jediná z testovaných služeb umožňuje do cloudového úložiště jednoduše nahrávat i soubory, které nebudou zahrnovány do synchronizačního procesu. Přístup k nim je možný ze správce souborů obslužného programu, aplikací pro mobilní zařízení nebo webového rozhraní služby.

Webové rozhraní jako soukromé Spotify

Webové rozhraní služby SugarSync není zrovna vzorem pro ostatní služby. Poslouží sice pro přístup k datům (ve smyslu jejich stažení) a základní správu dat, ale chybí pokročilejší funkce typické pro moderní webové aplikace – například vlastní kontextová menu nebo podpora drag&drop. Soubory nelze organizovat jejich prostým přetahováním ani v moderních prohlížečích. Podporováno též není nahrávání souborů z počítače elegantně jednoduchým přetažením z plochy nebo okna průzkumníka do webového prostředí.

Webové rozhraní není napojené na žádnou sadu webových kancelářských aplikací, takže nelze prohlížet či upravovat dokumenty, tabulky anebo prezentace přímo ve webovém prohlížeči. Podporováno je však jejich stažení a otevření v příslušném programu, přičemž provedené změny ve staženém souboru se promítnou do jeho původní verze v cloudovém úložišti. Služba k tomu používá speciální nástroj napsaný v Javě.

Toto řešení ovšem ve srovnání s úpravou souborů kancelářské povahy v Google Docs nebo Office Web Apps (v podání konkurenčních služeb Google Drive resp. Microsoft SkyDrive) lze dnes jen těžko označit za uspokojující. Na druhou stranu je tu jedna funkce, kterou je možné prohlásit za killer-feature. Řeč je o možnosti poslechu hudby z cloudového úložiště přímo ve webovém prohlížeči.

SugarSync se neomezuje jen na přehrání jednoho konkrétního hudebního souboru. Jednoduše si lze vytvořit výběrem souborů playlist, který bude následně přehrán v samostatném okně webového prohlížeče (vyžaduje Flash Player). S trochou nadsázky si lze z webového rozhraní a cloudového úložiště služby SugarSync vytvořit soukromou alternativu ke službám Spotify nebo Deezer. Stačí do cloudového úložiště nahrát svou hudební sbírku.

Kladem webového rozhraní je též samostatná sekce pro práci s fotografiemi v úložišti, kde lze snadno prohlížet uložené obrázky. Je také možné je vystavit na Facebooku nebo sdílet s přáteli ve formě webové fotogalerie v režii služby SugarSync. Podporováno je samozřejmě sdílení jakýchkoliv souborů nebo složek. Osobám, s nimiž má být konkrétní obsah sdílen, stačí zaslat vygenerovaný unikátní odkaz.

Ten lze přímo z webového rozhraní služby poslat přes sociální sítě Twitter a Facebook nebo e-mailem. Není přitom nutné vypisovat e-mailové adresy příjemců ručně. Služba disponuje vlastním adresářem, kam si lze ukládat e-mailové adresy osob, s nimiž jsou pravidelně sdílena různá data. Podporován je též přístup ke kontaktům uloženým v rámci účtů u e-mailových služeb Gmail od Googlu, Yahoo Mail, Microsoft Hotmail a e-mailové služby AOL.

Synchronizace souborů i pro mobilní zařízení

SugarSync podporuje pestrou škálu mobilních platforem. Má k dispozici aplikaci pro chytrou mobilní elektroniku od Applu (iPad, iPhone, iPod Touch) se systémem iOS 3.0 nebo novějším, všemožná zařízení se systém Android ve verzi  1.6 nebo vyšší a komunikátory BlackBerry s verzí systému 4.5 nebo novější. Poskytuje i aplikaci pro vysloužilý systém Windows Mobile (verzi 5 a verzi 6) nebo pomaličku dosluhující Symbian (podporována je jeho třetí a pátá generace i Symbian3).

Konkrétně aplikace pro Android umožňuje přístup ke všem souborům v cloudovém úložišti včetně souborů z webového archivu. Opět je možné otevřít si soubory z tzv. magické aktovky nebo webového archivu, případně soubory nahrané z konkrétních počítačů. S výjimkou fotek se všechny automaticky otevírají v příslušných externích aplikacích nainstalovaných v zařízení.

SugarSync však nepodporuje z mobilního zařízení jen přístup k souborům synchronizovaným mezi počítači, ale rovněž umožňuje mobilní zařízení zapojit do synchronizačního procesu. Lze samostatně povolit nebo zakázat synchronizování všech pořízených videí, všech pořízených fotek nebo dalších souborů uložených v zařízení.

Synchronizace se provádí v nastavitelném intervalu a je možné ji povolit pouze při připojení k Internetu přes Wi-Fi a/nebo při připojení zařízení k nabíječce a napájení ze sítě. Přenos videí, fotek nebo dalších souborů tak nemusí nutně ukrajovat z datového limitu či čerpat drahocennou energii z baterie.

Samozřejmě je možné do úložiště nahrát jen konkrétní soubor z interní paměti zařízení nebo vložené paměťové karty. Aplikace SugarSync též podporuje jednorázové pořízení fotky (přes aplikaci pro focení daného zařízení) a její odeslání do úložiště.

I SugarSync umožňuje navýšení kapacity bez poplatků

Zdarma je k dispozici úložiště o kapacitě 5 GB. Tu je možné bezplatně navýšit za doporučení služby dalším uživatelům. Za každé doporučení se SugarSync odmění zvýšením kapacity úložiště o 500 MB. Maximálně si lze takto přilepšit až o 32 GB na celkových 37 GB. Služba rozdává megabajty podobně jako Dropbox i za různé úkony včetně třeba stažení aplikace pro mobilní zařízení.

Pak je tu samozřejmě možnost využít placené nabídky:

 • Zvýšení kapacity úložiště na 30 GB za 4,99 USD měsíčně nebo 49,99 USD ročně.
 • Zvýšení kapacity úložiště na 60 GB za 9,99 USD měsíčně nebo 99,99 USD ročně.
 • Zvýšení kapacity úložiště na 100 GB za 14,99 USD měsíčně nebo 149,99 USD ročně.
 • Zvýšení kapacity úložiště na 250 GB za 24,99 USD měsíčně nebo 249,99 USD ročně.
 • Zvýšení kapacity úložiště na 500 GB za 39,99 USD měsíčně nebo 399,99 USD ročně.

Platit je možné opět přímo platební či kreditní kartou anebo prostřednictvím platebního systému PayPal.

Kterou službu si vybrat? Záleží na vás

Z dvoudílného testu služeb Microsoft SkyDrive, Google Drive, Dropbox a SugarSync jasně vyplývá, že každá služba má nějaká svá specifická pozitiva i negativa. Prohlásit některou za vítěze testu tedy není dost dobře možné. Lze však zdůraznit ty aspekty jednotlivých služeb, které je v pozitivním či negativním slova smyslu odlišují od konkurence.

Microsoft SkyDrive se od konkurence v tom dobrém smyslu slova odlišuje následujími vlastnostmi, možnostmi a funkcemi:

 • Největší základní kapacita úložiště (zdarma 7 GB).
 • Velmi levné navýšení kapacity (o 100 GB za 960 Kč ročně).
 • Přehledné a snadno ovladatelné webové rozhraní.
 • Vzdálený přístup k datům v počítači z webového rozhraní.
 • Provázání s webovou kancelářskou sadou Office Web Apps.
 • Podpora chytrých mobilů se systémem Windows Phone.

Naopak za rámeček si nedá:

 • Obslužný program obsahující opravdu jen to nejnutnější.
 • Ignorování stále velmi oblíbeného systému Windows XP.
 • Absenci koše a uchovávání starších verzí jen u dokumentů.
 • Chybějící oficiální aplikaci pro zařízení se systémem Android.

Google Drive nad konkurencí vyčnívá následujícím:

 • Možnost navýšení kapacity úložiště až o 16 TB.
 • Přehledné a snadno ovladatelné webové rozhraní.
 • Provázání s webovou kancelářskou sadou Google Docs.
 • Neomezená kapacita pro soubory vytvořené v Google Docs.
 • Podpora spolupráce s webovými aplikacemi třetích stran.
 • Aplikace pro Android s hlasovým prohledáváním úložiště.
 • Možnost skenování zařízením s fotoaparátem (vč. OCR).

Negativa se hledají obtížněji, ale najdou se:

 • Obslužný program neumožňuje omezení přenosové rychlosti.
 • Soubory vytvořené v Google Docs nejsou ukládány na pevný disk.
 • Stejně jako Microsoft SkyDrive umí synchronizovat jen jednu složku.
 • Platba přes Google Wallet se neobejde bez platební či kreditní karty.
 • Podpora pouze mainstreamových mobilních platforem iOS a Android.

Dropbox může uživatele oslovit díky vlastnostem a funkcím, jako jsou:

 • Možnost bezplatného navyšování kapacity úložiště.
 • Možnost omezení přenosové rychlosti pro synchronizaci.
 • Přehledné a snadno ovladatelné webové rozhraní.
 • Snadné uložení fotek a videí do cloudu např. z paměťové karty.
 • Automatické nahrávání fotek a videí z mobilu do cloudového úložiště.
 • Nabídka neomezeného uchovávání starších verzí souborů.
 • Linuxový program optimalizovaný pro distribuce Ubuntu a Fedora Core.

Má služba Dropbox nějaké nedostatky? Samozřejmě, že má. Zde jsou ty hlavní:

 • Základní kapacita internetového úložiště stále pouze 2 GB.
 • Chybějící propojení s jakoukoliv sadou kancelářských webových aplikací.
 • Opět není možné synchronizovat více složek napříč diskem nebo disky.
 • Chybějící česká lokalizace obslužného programu i webového rozhraní.

SugarSync je ze všech čtyřech testovaných služeb nejrozporuplnější. Má velké přednosti i značné nedostatky. Začněme těmi přednostmi:

 • Podpora synchronizování libovolných složek z libovolných disků.
 • Možnost oddělovat od sebe data synchronizovaná z různých počítačů.
 • Možnost ukládat data, která nebudou zahrnuta do synchronizačního procesu.
 • Možnost synchronizovat data mezi osobními počítači i mobilními zařízeními.
 • Přehrávání hudby z úložiště na jakémkoliv počítači s přístupem k Internetu
 • Desktopový souborový manažer pro přístup k datům z internetového úložiště.
 • Podpora moderních mobilních platforem i starších mobilních systémů.
 • Možnost bezplatného navyšování kapacity úložiště o více než 32 GB.

Jenže jsou tu i aspekty, které dobrý dojem z výše zmíněných vlastností a možností služby dosti kazí:

Cloud 22 temata

 • Webové rozhraní neodpovídající možnostem současných webových technologií.
 • Chybějící propojení s jakoukoliv sadou kancelářských webových aplikací.
 • Uchovávání jen posledních pěti starších verzí souborů v internetovém úložišti.
 • Jen částečná možnost omezení přenosové rychlosti při synchronizaci souborů.
 • Chybějící česká lokalizace obslužného programu i webového rozhraní.

Výběr vhodné služby pro synchronizaci souborů a jejich ukládání do cloudového úložiště se tedy jeví jako hedání nejlépe přijatelného kompromisu. To však nemusí být pravda. Jednotlivé služby si mohou najít naprosto spokojené uživatele. Každý má jiné preference, jiná očekávání, jiné reálné potřeby anebo třeba i jiný operační systém nebo jiné mobilní zařízení. Proto nás velmi zajímají výsledky následující ankety.

Poznámka: Do testu jsme nezařadili zdaleka všechny služby, které umožňují synchronizaci souborů. Těžkým vahám v podobě cloudových disků (např. OpenDrive nebo Wuala), které mají synchronizaci jen jako jednu z funkcí, se budeme věnovat později v samostatném článku.

Anketa

Která z uvedených služeb nejlépe vyhovuje vašim požadavkům a potřebám?