Hlavní navigace

Soudkyni se nezdá výpočet škody v patentovém sporu MS vs. i4i

25. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Odvolací soud v patentovém sporu Microsoft vs. kanadská i4i zpochybnil výpočet škody, kterou měl Microsoft údajně způsobit torontské společnosti porušením jejího patentu. Připomeňme, že jde o kauzu, ve které texaský soud zakázal Microsoftu prodej textového editoru Word 2007. Právníkům Microsoftu se však zákaz podařilo pozastavit do doby, než odvolací soud rozhodne, jestli vůbec Microsoft nějaký patent porušil. Podle soudu nižší instance ale tomu tak bylo a Microsoft musel kanadské společnosti…

Odvolací soud v patentovém sporu Microsoft vs. kanadská i4i zpochybnil výpočet škody, kterou měl Microsoft údajně způsobit torontské společnosti porušením jejího patentu. Připomeňme, že jde o kauzu, ve které texaský soud zakázal Microsoftu prodej textového editoru Word 2007. Právníkům Microsoftu se však zákaz podařilo pozastavit do doby, než odvolací soud rozhodne, jestli vůbec Microsoft nějaký patent porušil. Podle soudu nižší instance ale tomu tak bylo a Microsoft musel kanadské společnosti i4i zaplatit náhradu škody ve výši 290 milionů dolarů.

Content 23

Soudkyni Kimberly Moore se však nad takto vyčíslenou škodou pozastavuje. Společnost i4i k ní prý dospěla tak, že jí by zákazníci za požadovanou funkci museli zaplatit 500 dolarů. Tímto číslem pak násobila, takže vlastně počítala, že kdyby Microsoft údajně neporušil její patent, zákazníci by i4i vždy zaplatili po 500 dolarech. Jenže Word 2007 rozhodně 500 dolarů nestojí a soudkyně upozorňuje, že tyto počty jsou podivné. Argumentuje, že ten, kdo je ochoten zaplatit 90 nebo 200 dolarů za nějaký produkt, nemusí být nutně ochotný za něj zaplatit i 500 dolarů.

Podobný systém výpočtu škody je přitom poměrně častý a letos nad ním kroutil hlavou třeba i americký federální soudce James P. Jones ve sporu mezi RIAA a Elite Torrents. Každopádně zatím odvolací soud nepřinesl žádný verdikt a není jasné, kdy se k nějakému rozhodnutí dobere. Microsoftu tak stále hrozí, že za současné konstelace nebude smět Word 2007 v USA prodávat, což by pro něj byla těžká rána. (Reuters)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).