Hlavní navigace

Soumrak karet CzechMATE

6. 12. 1998
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Všímaví majitelé mobilních telefonů jistě postřehli, že v červenci tohoto roku se objevily zprávy o možnosti volání na pevnou linku za příjemných 2.50 Kč za minutu. Bylo toho možné dosáhnout pomocí karet CzechMATE, které v té době začal masivně propagovat SPT Telecom. Neradovali se však dlouho.

Karty CzechMATE byly původně koncipovány jako prostředek pro levnější komunikaci do zahraničí. Jedná se o službu předplacenou: Kdo si zakoupí kartu (za 500, 750 nebo 1.000 Kč), může telefonovat z libovolného telefonu do zahraničí za „výhodnější“ sazby. Slovo „výhodnější“ dávám do uvozovek, neboť jde o stejné ceny, jako jsou účtovány běžným bytovým stanicím. Majitelé telefonů tedy nic neušetří, ale telefonování „z budky“ se zlevní. Proces telefonování funguje tak, že nejdříve vytočíte číslo na zelenou linku, které by mělo být dostupné ze všech telefonů zdarma (0800 160 168). Poté zadáte čtrnáctimístný kód vaší karty a telefonní číslo, kam chcete volat.

Majitelé mobilních telefonů si však všimli jedné maličkosti, která je ve všech cenících uvedena jen jako nezajímavá poznámka pod čarou – a sice, že na pevné telefony v České republice je možné volat za pouhé 2 koruny 50 haléřů za minutu. A to je pro majitele mobilních telefonů velmi příznivé číslo, neboť ceny hovorného na pevnou linku z mobilu se pohybují od 4.10 Kč až do 15.50 Kč. A proto se tyto karty staly mezi vlastníky mobilních telefonů velmi populární. Dokonce i lidé, kteří by na pevný telefon Telecomu nesáhli ani klackem, tuto kartu vychvalovali! Jak se mi podařilo neoficiálně zjistit, drtivá většina uživatelů karet CzechMATE se rekrutovala z majitelů mobilních telefonů.

Operátorům mobilních telefonů (Radiomobilu a EuroTelu) se ovšem podobný postup nelíbil – a sice ze dvou důvodů. První důvod byl, že uživatelé neplatili telekomunikační poplatky jim, nýbrž Telecomu. Druhým důvodem bylo, že za spojení s linkou 0800 dostávali od Telecomu jen velmi mizerný peníz – neoficiálně 50 haléřů, což opravu není nic moc. Na druhou stranu – jde o 50 haléřů jistých (nemusí je od nikoho vymáhat a nemusí je složitě fakturovat) a které tvoří jejich čistý zisk.

RadioMobil vyřešil celou záležitost velmi razantně. K 1.12. zakázal přístup na linky CzechMATE ze své sítě (dokonce tak důkladně, že dočasně nefungovaly ani jiné další). Před tím se však pokoušel domoci jakési smlouvy s SPT Telecomem, která by mu zajišťovala větší zisk. Taká změna podmínek „ze dne na den“ se mi však krajně nelíbí. Slušnost by byla to oznámit nejméně týden předem. Přesněji řečeno, svým zákazníkům tuto novinku „RadioMobil“ nesdělil doposud – ačkoliv možností k tomu má bezpočet (dopisem počínaje a SMS zprávou konče).

EuroTel se k věci postavil jinak. Tisková zpráva ze 3.12. monstrózně hlásá, že „Zákazníci společnosti EuroTel očekávají nejvyšší kvalitu a služby, které se nejlépe přizpůsobí jejich potřebám a to za dostupnou cenu“. A proto „není vhodné, aby EuroTel, znemožnil či zablokoval službu CzechMATE“. Komické však je, že jejich informační linka (*11) již v tuto chvíli hlásila, že EuroTel hodlá ode dne 14.12. hovor na tuto linku zpoplatnit jako hovor na jinou pevnou linku. Informační linka si už vymyslela nejednu hloupost, ale to, že bude linka CzechMATE zpoplatněna a od 14.12. by si jistě nikdo nevymyslel díky své bujné fantazii – to jim musel někdo sdělit. Jedna z operátorek reagovala na mé neodbytné otázky tím, že právě drží v ruce oficiální ceník a tam to na jisté straně je. Ostatně – informaci o zpoplatnění jsem zaznamenal i z jiných zdrojů. Tato informace nepopírá ani tiskovou zprávu EuroTelu – tam EuroTel slibuje, že CzechMATE nezablokuje. To ovšem neznamená, že jej nezlikviduje cenově. Proto jsem volal na oficiální tiskové oddělení, které tuto zprávu vydalo. Snažil jsem se od tiskové mluvčí Ivy Taťounové zjistit jakékoliv podrobnosti, avšak ta odmítala cokoliv potvrdit nebo popřít. Tím nepřímo potvrdila, že se něco chystá (kdyby se nic nechystalo, ráda by to popřela…).

Dost možná, že na EuroTel vyvinul SPT Telecom určitý tlak z pozice majoritního vlastníka (51%), neboť pokud uživatelé mobilních telefonů nebudou CzechMATE využívat, může Telecom tuto službu klidně zrušit. Podle toho, že v EuroTelu jedna ruka neví, co dělá druhá, bych soudil, že k určitým jednáním uvnitř společnosti stále dochází a že EuroTel si sám ještě není jist, co udělá.

Na celé věci mi vadí několik věcí. Mobilní operátoři si dlouho zakládali na tom, že již v současné době poskytují jakousi konkurenci monopolnímu SPT Telecom. V okamžiku, kdy se tento podnik pokusí konkurovat jim, reagují velmi podrážděně a spalují mosty. Ještě více mne však znepokojuje, že tento postup vytváří velmi nebezpečný precedens. Někdo zablokoval přístup k telefonnímu číslu, které se mu nelíbilo (ať už fyzicky nebo cenově). Kde mohu mít jistotu, že zítra mobilní operátoři nezablokují například číslo infolinky konkurenčního operátora anebo rovnou přístup do celé jeho sítě. To by nakonec mohlo skončit tak, že si jako podnikatel budu moci zaplatit zablokování čísla svých konkurentů.

Cloud23

Raději bych viděl nějaké „více systémové řešení“ – dávat mobilním operátorům 50 haléřů za volání na zelenou linku je klasickým příkladem důsledků monopolního postavení (děkujeme, pane ex-ministře Dybo). To je dost málo, ať už jde o jakoukoliv linku. Nota bene když Telecom sám vybírá od provozovatelů zelených linek 4 koruny. Pokud by Telecom byl sdílnější a dával mobilním operátorům řekněme 2 Kč (což by bylo fér), zlá krev by se vytratila – operátoři by si přešli na své. Telecom by však v takovém případě nucen zdražit službu CzechMATE, neboť z vybraných 2.50 Kč by 2 Kč spadly do klína hned mobilnímu operátorovi. Po zdražení CzechMATE na nějaké 4 Kč by byli operátoři ještě spokojenější, neboť majitelé „lepších“ programů (s nižšími cenami) by tuto službu určitě nevyužívali a „drobní skrblíci“ budou šetřit vždy.

Martin Beran

Autor článku

Snílek, fantasta a možná i blázen, který žije mimo limity tohoto světa. Specializuje se na vývoj informačních systémů a mobilní komunikace.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).