Hlavní navigace

Soumrak Novy Sport? Ořezává program, zmizela z UPC a opouští ji ředitel

3. 4. 2014
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Placený sportovní kanál Novy je stále méně konkurenceschopný, úspory jej připravily o atraktivní soutěže. Škodí mu také dělení o přenosy s Fandou. Kdo nahradí Marka Kindernaye?

Končí Sport Expres, NBA i Gambrinus liga

Drastické úspory, které na Nově nastolilo nové vedení v čele s generálním ředitelem skupiny a zároveň generálním ředitelem koncernu CME Christophem Mainuschem, se začínají promítat přímo na televizní obrazovce. Placený kabelový a satelitní kanál Nova Sport se musel kvůli snižování nákladů na provoz rozloučit s několika zajímavými sportovními soutěžemi, v červnu přestane vysílat i vlastní sportovní zpravodajství Sport Expres, které Novu Sport a její předchůdkyni Galaxii Sport provázelo od samotného vzniku v roce 2002. Ze samotných soutěží sportovní kanál Novy vzdal vysílání americké basketbalové NBA či domácí fotbalové Gambrinus ligy.

Úsporná opatření, která na přání nejvyššího vedení prováděl ředitel Novy Sport Marek Kindernay, ale Christophu Mainuschovi nestačí. Sportovní kanál tak zřejmě přijde o další pořady a nebude usilovat o některá vysílací práva, jež měla tento kanál zatraktivnit a udržet mu vysoký počet předplatitelů (v České republice a na Slovensku je jich okolo 1,6 milionu). Už koncem loňského roku se Nova vzdala ve prospěch České televize exkluzivních práv pro hokejový turnaj na zimních olympijských hrách v Soči a později sice na Nově Sport vysílala přenosy z olympiády, drtivá většina diváků však dala přednost dvěma volně dostupným olympijským kanálům ČT.


Foto: archiv DigiZone.cz

Marek Kindernay byl u úplných začátků Galaxie sport, předchůdkyně Novy Sport

Bude vůbec co vysílat na Fandovi?

Nově Sport nepomáhá ani fakt, že část sportovních přenosů musí umisťovat na volně šířeného Fandu. Dříve v tom vedení Novy spatřovalo výhodu, protože ne vše, k čemu skupina nakoupila práva, bylo možné odvysílat na jednom sportovním kanálu a cena práv se mohla rozložit do rozpočtů dvou programů. Jenže po stále větším uvolňování exkluzivních sportovních přenosů na Fandu ztrácela část diváků motivaci předplácet si Novu Sport. „Chceme posilovat hlavně placený kanál a dávat mu exkluzivitu, takže není důvod něco vysílat volně, když si to divák může předplatit,“ řekl letos v únoru v rozhovoru pro DigiZone.cz šéf Novy Sport a Fandy Marek Kindernay.

S postupujícími úsporami se ale počet atraktivních přenosů, jež by bylo možné umístit hned na dva kanály zaměřené na sport, rapidně klesá. Fanda navíc stále častěji zařazuje spíše béčkové filmy a seriály, takže i jeho výkon už není takový, jako býval. Udržet pozice obou kanálů a v případě Novy Sport počet předplatitelů na stále stejné úrovni, když se kvalita jejich programu snižuje, se zdá být naprosto nereálným úkolem. Proto se Marek Kindernay po další vlně škrtů, která vedení Novy nestačila, rozhodl po dvanácti letech Novu Sport opustit. Muselo to být těžké rozhodování: stanici v podstatě vystavěl na zelené louce, v roce 2002 ji spouštěl společně s bratrem Martinem v Hradci Králové. Galaxie Sport potom putovala přes Primu k Nově, která ji před čtyřmi lety přejmenovala na Novu Sport.

Generální ředitel Novy Jan Andruško má na rozšiřování multiplexu 4 velký zájem. Mediální skupina tu šíří svůj nový program Fanda zaměřený na muže.
Foto: TV Nova

Fanda je jedním z tří tematických kanálů Novy, které odstartovaly za generálního ředitele Jana Andruška

Vyřazení z nabídky UPC je hodně bolestivé

„Strategie nového vedení Novy se nijak neliší od toho, co jsme dělali dosud, tedy vysílat to nejlepší, co je k dispozici. Na tom se nic nemění. Potřebujeme mít ten nejatraktivnější sport, který bude k mání, ale zároveň za nějakou přijatelnou cenu,“ říkal ještě před půldruhým měsícem Marek Kindernay. „Určitě budeme nakupovat to, o co bude vždycky zájem, což je Liga mistrů, Evropská liga UEFA, Premier League, NHL – to, co je divácky nejatraktivnější. Formule 1, Moto GP…“ Nova Sport měla políčeno na fotbalovou Ligu mistrů a byla těsně před podepsáním tříletého kontraktu na novou hokejovou Ligu mistrů, pomýšlela na návrat Premier League, kterou jí loni vyfoukl Slovak Sport.

Rozhodování Kindernaye o odchodu z Novy Sport mohly uspíšit i tlaky na snižování stavu zaměstnanců a externích spolupracovníků. Ohrožené jsou zejména původní a přebírané magazíny, vedení Novy chce osekat náklady jen na to nejnutnější. Radikální řez bohužel přichází v době, kdy Nově Sport končí smlouvy s největším kabelovým operátorem v Česku i na Slovensku, společností UPC. Slovenská odnož této firmy Novu Sport vyřadila ze své nabídky v únoru, krátce před zahájením zimní olympiády v Soči, česká UPC ji následovala tento týden. Pro Novu Sport to znamená výrazný propad v tržbách: rázem přišla o statisíce předplatitelů. A nemá tak úplně jisté, že se do UPC vrátí.


Foto: archiv DigiZone.cz

Každá přípojka s aktivovanou Novou Sport znamená pro sportovní kanál Novy jistotu měsíčního příjmu. Vyřazením z nabídky UPC o tuto jistotu výrazně přichází.

Mezi sportovními kanály je nebývalá konkurence

„UPC na Slovensku nás vyřadila už několikrát, je to součást jejich obchodní taktiky při vyjednávání o nové smlouvě,“ uklidňoval v únoru Marek Kindernay. Nyní se ke stejnému kroku odhodlala i česká UPC a pro Novu tato přetahovaná v každém případě nemusí dopadnout dobře: vzhledem k tomu, že za poslední léta ztratila celou řadu atraktivních sportovních soutěží, UPC bude tlačit na rapidní snížení ceny za každou účastnickou zásuvku, z níž musí Nově Sport platit měsíční poplatek. Právě poplatky od operátorů placených televizních služeb jsou hlavním příjmem Novy Sport a UPC je mezi těmito operátory bezkonkurenčně největší.

O postupné ztrátě atraktivity programu Novy Sport nemůže být sporu. Už před třemi lety přišla o svůj hlavní programový tahák, přenosy anglické fotbalové Premier League, které skoupil prémiový kanál DigiSport (dostupný v tuzemsku pouze v satelitní službě Digi TV). Loni je sice neobhájil, ale opět je nezískala Nova Sport, nýbrž televizní nováček Slovak Sport. Ten si už nevystačil s jedním nebo dvěma kanály, ale spustil rovnou tři televizní stanice. Pro jednu získal práva na hokejovou NHL, což bývala další výsada Novy Sport. Hokejovou KHL pak Nově Sport přebraly kanály Sport 1 a Sport 2 HD. O fotbalovou Ligu mistrů se už delší dobu v Česku dělí Česká televize s Primou Cool, a na Novu Sport s Fandou tak zbývá jen Evropská liga UEFA.

Z atraktivnějších soutěží si Nova Sport drží jen formuli 1 a závody Moto GP, větší množství tenisových turnajů (včetně nejatraktivnějšího Wimbledonu), ale končí s domácí fotbalovou Gambrinus ligou a už dříve vzdala vysílání domácí Tipsport extraligy v hokeji. Konkurence sportovních kanálů na českém a slovenském trhu je obrovská a Nova Sport se v ní postupně ztrácí. Není přitom příliš nadějí na zázrak, že se podaří získat větší množství atraktivních soutěží, aniž by Nova sáhla hluboko do kapsy. Ceny vysílacích práv raketově stoupají a stále noví a noví hráči se nerozpakují přeplácet zavedené kanály, jenom aby získaly svoje místo na slunci (návratnost takových investic je ale diskutabilní).

ICTZ23


Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Vedením Novy Sport a Fandy bude od května pověřena přímo programová ředitelka Novy Alex Ruzek

Marka Kindernaye nahradí Alex Ruzek

Na druhou stranu, pokud by nynější vedení Novy chtělo Novu Sport úplně zrušit, těžko by tento placený kanál nakupoval další vysílací práva pro sportovní přenosy na mnoho let dopředu. Už dnes vlastní kompletní práva pro Letní olympijské hry 2016 v Rio de Janeiru pro placené kanály, nedávno prodloužil smlouvu na německou házenkářskou Bundesligu na dalších pět let, podepsal kontrakty na atraktivní hokejové turnaje. A podle tiskové mluvčí Anny Suché hodlá Nova do tohoto programu i nadále investovat. „Dochází k interní reorganizaci, která posílí efektivitu fungování společnosti,“ vysvětluje změny z posledních dnů a týdnů.

Nova má už také jasno v tom, kdo vystřídá Marka Kindernaye v čele Novy Sport a Fandy. „Za jeho agendu bude zodpovídat Alexandra Ruzek, stejně jako tomu bylo dosud, v rámci funkce ředitelky programového oddělení skupiny Nova,“ říká Anna Suchá. Jenže pokud se nechce programová ředitelka Novy rozkrájet, bude si muset stejně najít nějakého nového manažera, protože Marek Kindernay ze své pozice přímo skládal programová schémata obou kanálů, posílal novinářům pravidelné týdenní přehledy sportovních přenosů i informace o mimořádných programových změnách. A k tomu vyjednával s majiteli vysílacích práv…

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.