Hlavní navigace

Spam proniká na Sblog.cz a šíří se prý dále

26. 2. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Čtenář Martin Jeřábek nás upozornil na jeden relativně zajímavý jev související s komentářovým spamem a spamem v diskuzních fórech. Spamovací roboti začínají prý ve větší míře zneužívat české služby, aby obešly existující ochrany proti spamu. Naše společnost spravuje desítky webových prezentací s nemalými problémy s komentářovým spamem. Klientům jsme doposud nabízeli relativně účinnou ochranu kontrolující v jaké top level doméně se nachází odkazované stránky. Například ruskou národní doménu .ru…

Čtenář Martin Jeřábek nás upozornil na jeden relativně zajímavý jev související s komentářovým spamem a spamem v diskuzních fórech. Spamovací roboti začínají prý ve větší míře zneužívat české služby, aby obešly existující ochrany proti spamu. Naše společnost spravuje desítky webových prezentací s nemalými problémy s komentářovým spamem. Klientům jsme doposud nabízeli relativně účinnou ochranu kontrolující v jaké top level doméně se nachází odkazované stránky. Například ruskou národní doménu .ru si klienti přejí zcela zablokovat nebo příspěvek obsahující na ní odkazy chtějí schvalovat ručně. Nyní se ale setkáváme s tím, že odkazy spambotů směřují na české stránky, říká programátor Martin Jeřábek pracující v nejmenované společnosti.

V posledních týdnech stoupá počet spamu s odkazy na uživatelské blogy portálu Seznam a jeho službu Sblog. Typickým příkladem je volkswagen1.sblog­.cz. Ve zdrojovém kódu stránky je klientský skript přesměrující návštěvníky na zahraniční stránku plnou klasických odkazů na nelegální sázení, podvodné diplomy, léky bez předpisů a podobně. Je nám celkem k ničemu, že Seznam takový blog dříve či později smaže, popisuje dále.

MM_SS3

Jestli se tento jev rozmnoží, domnívám se, že řada administrátorů bude mít o starosti postaráno. Logicky na českých stránkách nemůžeme blokovat odkazy v rámci místní domény. Samozřejmě jsou i jiné ochrany před spamem, ale každá je dříve či později úspěšně prolomena. Dříve jsme slavili úspěch s technologií CAPTCHA. Dnes spamboti používají OCR skenery a takový kód, který nepřekonají, bohužel je už pomalu příliš i na člověka, uzavírá Martin Jeřábek.

Zajímají nás i vaše zkušenosti s komentářovým spamem a a případně i vaše řešení tohoto palčivého problému. Podělit se můžete v diskuzi.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.