Hlavní navigace

Spam trendy: obejdete se bez doktora?

Jan Handl

Na tento dotaz odpovídají rozesilatelé spamu jednoznačně - ano. Podle skladby nevyžádaných e-mailů se zdá, že nejlepším byznysem spammerů je v současné době prodej nejrůznějších ilegálních léků.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Ve svém mailboxu nacházím spam snad již od té doby, co jsem začal používat e-mail. Spameři velmi flexibilně reagují na situaci na trhu a obvykle „propagují“ ty medikamenty, které jsou právě in. Český spam se ke mně dostane jenom zřídka (a to mi ho většinou někdo pošle jako kuriozitu), vycházím tedy ze zkušenosti se spamem zahraničním.

Touto dobou musí být po světě hrozivá poptávka po lécích, jelikož alespoň v „mém“ spamu nabídky léčiv drtivě dominují. Předměty nevyžádaných e-mailů někdy dokáží skutečně pobavit, nebo dokonce donutit osloveného nabídku prozkoumat. Ze sloganů se mi zdá nejlepší ten, který slibuje zákazníkovi, že již nebude muset chodit k doktorovi. Jistě znáte heslo – No doctor visit. Následuje nabídka falešných modrých pilulek nebo i dalších léků, jejichž smysl i účinek mi zůstává utajen.

Otázka zní, zdali se skutečně může člověk díky nákupu léků vyhnout návštěvám lékaře? Asi ne. A už vůbec ne díky nakupování pilulek z nějakých divných e-shopů. Vsadil bych se, že když už si někdo zboží objedná, dostane buď pytlík dětských cukrátek, zabalených jako léky, nebo něco, po čem se mu může udělat dost špatně. Třetí možnost je ta, že nedostane vůbec nic. Ačkoliv alespoň v tomhle bývají spammeři dost poctiví.

Aby bylo vše jasné, výše zmiňuji praktiky těch „e-shopů“, jejichž spamy mi končí ve schránce. Určitě je možné pořídit si některé léky nebo doplňky stravy (tak se myslím říká i mužským posilovačům) koupí prostřednictvím jiných, „nespamových“ e-shopu. Problematika léčiv a regulace jejich prodeje je složitá, některé léky nedostanete bez předpisu ani v kamenné lékárně.

Content 2017 Tip Kytary

Někdy se prostě vyplatí číst spamy. Člověk se pobaví a poučí, má skvělý přehled o tom, jak se na trhu pohybují ceny nejrůznějších (a často nelegálních či neschválených) produktů a služeb. Třeba Viagra je hodně sledovanou komoditou. Její cena se hýbe nahoru a dolů každou minutu a těžko odhadnete, čím je tento výkyv způsoben. Jestli ji pánové potřebují více na podzim nebo naopak na jaře. Cenové fluktuace nevyplývají jenom z toho, jakou cenu zrovna nasadí spammeři. Existují weby, které srovnávají ceny léků prodávaných v regulerním prodeji, třeba PharmacyChecker­.com. Jde o projekt, který se drží amerického práva a nakupujícímu opravdu může pomoct. Dozví se totiž, že nejlevnější pilulku nabízí ten a ten e-shop za takových a takových podmínek.

Léky jsou velký byznys, to vědí všichni, i spammeři. U nás jejich prodej přes Internet zatím z nejrůznějších a především legislativních důvodů dost dobře nefunguje. Doktora nikdo nenahradí. Ani zahraniční e-shopy, kterým ovšem může leckdo skočit na lep.

Anketa

Koupili jste si někdy něco podle spamu?

Našli jste v článku chybu?
29. 11. 2008 23:41
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Fakt bych se nechtěl spammerů zastávat, ale tento směr uvažování je takříkajíc "odprostředku". Musíme se totiž zamyslet, PROČ někdo od spammerů vlastně vůbec nakupuje. Proč někomu stojí za to riskovat, že 1. mu někdo vybílí účet 2. mu nedodají to, co zaplatil 3. nebude moci koupené zboží reklamovat Začněme okřídlenou Viagrou: Ta je oficiálně jen na předpis, což znamená, že oficiálně musíte jít k doktorovi a přiznat, že vám nestojí, ani když se před vámi svlékne Pamela. Ruku na srdce, …
30. 11. 2008 9:45
:-) (neregistrovaný)
Nechápu princip fungování naší společnosti, která chrání DEMENTY! Nesmím x věcí - nesmím si koupit některé druhy léků, chemikálií atd. a proč? Protože je pan Novák dement, co žere léky jako lentilky a musíme počítat s tím, že po sežrání celého balení účinného léku natáhne brka! Takže já, kvůli tomu, že je Novák idiot musím v noci trpět jako zvíře až do rána, když mě rozbolí zuby... Místo toho, co bych šel do koupelny, lupnul si jeden paták, spal klidně až do rána, pak navštívil zubaře a šel nor…