Hlavní navigace

Spammeři začali zneužívat služeb pro zkracování odkazů

Jiří Macich ml.

Symantec upozornil na nastupující trend v oblasti nevyžádané pošty. Spammeři si našli další způsob, jak obelstít adresáty nechtěné reklamy a zamaskovat odkazy. Je to přitom prosté: využívají k tomu různých služeb na zkracování odkazů. Již v minulosti bylo zaznamenáno využití těchto služeb pro utajení skutečného cíle odkazu v nevyžádaném e-mailu, ale podle zjištění laboratoří Symantecu šlo jen o malé kampaně. Za poslední týden ovšem množství využití tohoto triku roste exponenciálně a v…

Symantec upozornil na nastupující trend v oblasti nevyžádané pošty. Spammeři si našli další způsob, jak obelstít adresáty nechtěné reklamy a zamaskovat odkazy. Je to přitom prosté: využívají k tomu různých služeb na zkracování odkazů. Již v minulosti bylo zaznamenáno využití těchto služeb pro utajení skutečného cíle odkazu v nevyžádaném e-mailu, ale podle zjištění laboratoří Symantecu šlo jen o malé kampaně. Za poslední týden ovšem množství využití tohoto triku roste exponenciálně a v současnosti jej využívají již dvě procenta veškerého e-mailového spamu, což není zase tak málo, jak by se mohlo zdát.

Co využitím TinyURL a jeho klonů vlastně spammeři získají? Mohou obelstít některé primitivnější antispamové filtry pracující s blacklistem odkazovaných stránek. Zároveň ale také matou uživatele, který nemá šanci zjistit, kam ve skutečnosti odkaz vede. Dříve se využívalo třeba přesměrování z různých služeb typu Blogger.com, ovšem zde musí spammeři při automatickém zakládání stránek obcházet různé ochrany. Řada služeb pro zkracování odkazů má však naprosto minimální ochranu, dokonce nebývá nutná ani registrace. (LinuxWorld.com)

Našli jste v článku chybu?
12. 7. 2009 12:30
To je problem spatneho fora, ne muj. Ja zase zasadne neklikam na odkazy, ktere maskuji skutecne cilove misto. To vzdycky zavani podrazem a o zneuzivani na spam si to primo rika.
14. 7. 2009 21:53
Ja teda zkracovani URL nepouzivam sice casto, ale cas od casu ano a to hlavne z duvodu estetiky. Pokud je odkaz tvoren 60 a vice znaky, tak to pak nekde uvedene vypada jako roman, misto jednoducheho linku. K tématu: Co se spamfiltru tyce, tak to bude otazka casu, nez se to nejak osetri. Jen je skoda, ze cim dal tim sofistikovanejsi metody odhaleni spamu znamenaji cim dál tím větší zátež při jeho odhalování.