Hlavní navigace

Spasí alternativy ICQ?

18. 4. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ICQ byla svého času nejpopulárnější a nejpoužívanější síť pro Instant Messaging. Nyní, zřejmě dávno za horizontem svého úspěchu a poté, co procestovala půlku světa, chce umožnit vstup alternativním klientům. Zachrání se?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

ICQ, tedy Aj Sík Jů, bylo svého času (od konce 90. let) synonymem Instant Messagingu. A Instant Messaging byl ICQ. I když jeho výrobci z původně Izraelské společnosti Mirabilis  po pravdě řečeno nepřišli s ničím, co by bylo radikálně nové a revoluční, ale zato se jim povedlo dát dohromady první skutečně globální síť pro Instant Messaging na světě.

I když krátce po začátku úspěchu ICQ došlo k očekávatelnému vyrojení konkurenčních protokolů a sítí, až do příchodu Skype, který sice není IM aplikací, ale Messaging je jeho klíčovou vlastností, bylo ICQ ve svém oboru globální lídr. A to i přesto, že z původně spartánské aplikace se časem stal náročný, pomalý, nepříliš spolehlivý, a především reklamou podporovaný a většinou uživatelů nežádanými funkcemi obdařený program.

Obsáhlejší analýzu nového licenčního ustanovení ICQ přináší náš sesterský server Root.cz.

Po celou dobu existence ICQ, respektive po většinu té doby, existuje pro tuto síť celá řada neoficiálních klientů. A i když se ústředí společnosti stěhovalo z Izraele do USA a následně do Ruska, postoj sítě vůči nim zůstal pasivně negativní. ICQ označovalo neoficiální klienty za nelegální, několikrát podniklo pokus o jejich odstřižení, ale celkově s nimi neučinilo nic.

Zdá se, že nyní se věci mění. Mail.ru, majitel ICQ změnilo své licenční podmínky  a alternativní klienti již nejen že nejsou blokováni, ale jsou přímo vítáni. ICQ tak legalizuje de facto existující stav, a dává vítězství v boji mnohým dlouholetým křižákům za svobodu komunikačních protokolů. Otázka zní: je to v dnešní době k něčemu užitečné?

WT100

Nechci se zde pokoušet o jednoznačnou odpověď, protože nevím. Faktem je, že ICQ bylo a pro některé dodnes je ztělesněním Instant Messagingu i komunikačního nástroje jako takového. Na druhou stranu, poslední vývoj oficiální aplikace, množství spamu v síti a řada dalších faktorů  zavedly ICQ do míst, kde se před svým koncem nacházel třeba výměnný systém KaZaa. Z ICQ se stal sice funkční systém, který ale trpí řadou nežádoucích efektů a v praxi je čím dále tím méně využíván k řekněme jiným než ryze rekreačním činnostem. Přitom ICQ, respektive protokol Oscar se hodí pro firemní komunikaci i pro řadu netradičních použití; velmi často však již byl zastoupen jinými protokoly, a ICQ jinými aplikacemi, přičemž „návrat“ je pro řadu uživatelů v zásadě nemožný.

Otevření se alternativním klientům má ICQ nejspíše přinést návrat zašlé slávy. Neříkám, že se to nemůže stát, ale nejsem si jist, zda se tak stane. Více než sto milionů registrovaných účtů je hodně. Na druhou stranu reálně používaných je výrazně, výrazně méně. Nejsem si tak jist, zda otevření se světu není ve skutečnosti zalepením díry v lodi v okamžiku, kdy je tato loď již pod hladinou.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).