Hlavní navigace

SpiNet v krabici

14. 10. 1998
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Připojení k Internetu je stále častěji nabízeno v krabicích či balíčcích, z pouhé nehmotné služby se stává zboží, které už si s houskami na krámě tak moc nezadá. SpiNet byl jedním z prvních, kdo kdysi s něčím podobným přišel – a nyní přichází s novinkami znovu.

První „krabicovou“ aktivitou SpiNetu byl společný balíček, který dal SpiNet dohromady společně se svým primárním poskytovatelem, EUnetem Czechia (na krabici byl ovšem tehdejší název Internet CZ). Moje pamět je bohužel velmi krátká, takže si už docela přesně nepamatuji, kdy se tak stalo, ale tipuji, že to mohlo být někdy na jaře roku 1996. Dotyčná krabice v elegantní tmavězelené barvě (pracovní název „odstín EUnet“) mi dodnes bez nějakého většího využití stojí na polici nad počítačem, ale přestože jsem ji podrobil bedlivému zkoumání, datum výroby a dokonce ani minimální trvanlivost jsem nenašel; zkaženě však nevypadá. Tento první balíček obsahoval vedle možnosti připojení na omezenou dobu také základní Internetový software – Netscape, tehdy ve verzi 2.0.

Pro přesnost je třeba říci, že SpiNet s EUnetem nebyli úplně první, kdo přišel s krabicovým systémem. Jako první vběhl se záplavou lepenkových krabiček Video On Line o pár měsíců dříve a upřímně řečeno tím, a samozřejmě i svou cenovou politikou, značně změnil nazírání na dial-up připojení k Internetu jako takové. Jeho balíček však obsahoval skutečně jen připojení k Internetu a na jedné disketě prapůvodní browser Video On Line původní provenience, před kterým však snad všichni pokročilejší uživatelé dali přednost Netscape, který si stáhli sami z Internetu. Nejednalo se tedy o balíček v dnešním slova smyslu.

SpiNet ovšem nežije minulostí a nyní přichází s novými balíčky. V duchu firemní strategie rozjásané firmy se již ovšem nesetkáte s žádnou usedlým designem, naopak, jedovatá zelená a sluníčka rozsypaná po krabici vás praští do očí na první pohled – drobnou ukázku jsem si dovolil připojit. Podívejme se však raději na obsah. SpiNet nabízí dvě varianty krabiček. První je Starter Kit Light, který by měl být nabízen především zdarma jako doplněk k jiným produktům, jako jsou Psiony, mobilní telefony či modemy – každý, kdo si obdobnou věc koupí, tak bude mít šanci si vyzkoušet připojení od SpiNetu. Vedle toho však bude i ke koupi za 390 korun. Obsahovat bude vedle cédéčka s nejrůznějším software pro práci s Internetem (z Netscapu ovšem SpiNet přesedlal – alespoň prozatím výhradně – k Microsoft Internet Exploreru) a nezbytného manuálku přístup k Internetu na dobu 14 dnů. Po této době si může zákazník objednat standardní připojení od SpiNetu a všechno nastavení (kromě přístupového jména) mu zůstane.

Trošku sofistikovanější verzí je Starter Kit Celoroční NONSTOP. Tento balíček stojí o poznání více, 6900 Kč, ale o poznání více toho také nabízí. Jedná se totiž o neomezený přístup k Internetu na celý rok. Při rozpočítání na jednotlivé měsíce vyjde toto připojení na 575 Kč měsíčně, což je dnes zhruba nižší průměr a odpovídá to skutečnosti, že se podobně jako u Video On Line (a v této cenové hladině také u INECu) platí na rok dopředu. Velmi zajímavá je však možnost neomezeného mailboxu, která je s NONSTOPem spojena – problémy s omezenou velikostí mailboxu patří mezi ty, o kterých mi uživatelé připojení komutovanou linkou píší velmi často. Je od SpiNetu sympatické, že se nesnaží své uživatele ořezávat třeba na jednom či dvou MB a další rozšíření nezpoplatňuje, jak to činí řada jeho konkurentů. Jako víceméně standardní nabídku lze naopak označit 1 MB prostoru na Webu zdarma.

SpiNet v současné době působí ve třech největších městech naší republiky, tedy v Praze, Brně a Ostravě. V každém tomto měste je uzel SpiNetu připojen k Internetu linkou na EUnet, v Praze jde nyní nově o 1 Mb/s linku, v Brně 128 kb/s a v Ostravě 64 kb/s. Je na tom jasně vidět, kde leží hlavní podíl jeho zákazníků. Podle zástupců SpiNetu je navíc typickým představitelem jejich zákaznické obce „úspěšnější podnikatel s mobilním telefonem a zahraničním autem“. To je celkem zajímavá věc i vzhledem k tomu, jak SpiNet začínal – v roce 1995 to byl úplně první poskytovatel, který nabídl relativně nižší ceny za dial-up připojení oproti tehdy duopolně vládnoucím CESNETu a EUnetu.

Podobné složení zákazníků však SpiNet také nutí k tomu, aby jejich služba byla skutečně spolehlivá. V současné době proto připravují ke spuštění vlastní dieselový agregát, který by měl zajišťovat nouzovou dodávku elektrické energie pro pražský uzel v případě výpadku; aktuální se tato otázka stala právě před nedávnem, když na půl dne vypadl proud téměř v půlce Prahy a řada poskytovatelů (a také NIX) byla vyřazena z provozu. Jejich optická linka 1 Mb/s k EUnetu je navíc dvojnásobně zálohovaná – starým 256 kb/s metalickým spojem a úplně pro případ nouze také přes ISDN (to by však už bylo zřejmě skutečně jen pro poštu, víc by se neprocpalo).

MM socky3

Už jsem zmínil, že SpiNet se snaží prezentovat jako veselá firma. Kromě jiného svůj image posiluje také tím, že se nyní sponzorsky podílí na různých on-line přenosech z pražských klubů, jako je Rock Café či Akropolis. Přímo na Internetu je však nejznámější tím, že ve své síti nabízí velmi oblíbeného Zeleného Raoula, který má výraznou návštěvnost. Kdyby měli všichni zákazníci SpiNetu ve tváři stejný úsměv jako já při čtení Raoula, nepochybně by si mohli mnout ruce – zákazníci i SpiNet.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.