Hlavní navigace

Sdružení pro internetovou reklamu volá po samoregulaci

Jiří Macich ml.

Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) se nelíbí, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) chce získat další tři miliony korun na zajištění monitoringu tzv. nelineárních služeb v souvislosti s novým zákonem o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání. RRTV by totiž měla nově dohlížet i na různé internetové videoprojekty. Návrh zákona jsme po mnoha peripetiích komentovali a připomínkovali ministerstvu kultury (předkladateli) a navrhovali takové úpravy, které by byly progresivní…

Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR) se nelíbí, že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) chce získat další tři miliony korun na zajištění monitoringu tzv. nelineárních služeb v souvislosti s novým zákonem o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání. RRTV by totiž měla nově dohlížet i na různé internetové videoprojekty. Návrh zákona jsme po mnoha peripetiích komentovali a připomínkovali ministerstvu kultury (předkladateli) a navrhovali takové úpravy, které by byly progresivní a nezasáhly by daňové poplatníky. Doporučovali jsme, aby kontrolu nad internetovou branží v této oblasti a finanční náklady převzala na svá bedra nezisková profesní organizace např. SPIR resp. jeho samoregulační komise, která kvůli tomuto účelu vznikla a funguje, uvedla Kateřina Hrubešová, výkonná ředitelka SPIR.

Jsme přesvědčeni, že samoregulace je jediný funkční nástroj, který zajistí plnění příslušné směrnice Evropské unie, ze které český návrh zákona vychází. Jakékoliv jiné řešení, víceméně restriktivního charakteru, se mine účinkem a odsaje ze státního rozpočtu další peníze, tvrdí Kateřina Hrubešová. Sdružení pro internetovou reklamu proto veřejně apeluje na zákonodárce, aby se nad svěřením regulace internetového videa do rukou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání ještě zamysleli. Předmětný zákon totiž bude teprve schvalován. Nepochybujeme, že samoregulace si, navzdory některým snahám, najde cestu i na Internet, uvádí SPIR. Už v minulosti se objevily názory, že RRTV nedokáže svou novou úlohu plnit pro nedostatek znalostí. (Tisková zpráva)

Našli jste v článku chybu?
16. 12. 2009 8:10
noname (neregistrovaný)
Regulovat vse podle mne neni mozne... Hlavne s poklesem cen a zvysujici se dostupnosti potrebneho hardware pro zaznam/sireni obrazu a internetove konektivity. Bohuzel na to urednici asi budou muset prijit sami...
16. 12. 2009 1:22
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Nesouhlasím. Buďme rádi, že je aspoň nějaká oblast dosud nepostižena regulací. Ne, není to fér vůči televizím, ale alternativa - tedy regulovat vše - je ještě horší. Opravdu se nechci dožít doby, kdy bude někdo nutit pornoservery, aby byly offline mezi 6-22h SEČ nebo nějaké jiné nesmysly. Když internet nebude regulovaný, tak se bude lépe rozvíjet a dříve přijde konec archaických médií typu televize a spolu s nimi snad i televizním radám a jiným vyžírkům.