Hlavní navigace

Spojí se ČT s Českým rozhlasem? Bylo by to rozumné, říká premiér

14. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

14. 10. 2010

Za logický krok označil premiér a předseda ODS Petr Nečas plán slovenské vlády na sloučení veřejnoprávní televize a veřejnoprávního rozhlasu do jedné společné instituce. Slovensko podle něj může být vzorem pro Českou republiku, kde by k podobnému kroku mohlo dojít někdy v budoucnu. Slovenská cesta může být rozumný a efektivní krok. Musí mu ale předcházet věcná analýza. A tu nemáme. Slovensko může dát cestu k úvaze třeba o spojení malých rad, řekl Nečas Hospodářským novinám.

K TÉMATU: Slovenská televize a rozhlas se sloučí

Krátce po jmenování premiérem Nečas v internetové diskusi kritizoval Českou televizi za zaměření programů ČT 1 a ČT 4. Označil je za komerční stanice pod hávem veřejnoprávního média. ODS se nyní snaží společně s koaličními partnery z TOP 09 a Věcí veřejných změnit systém volby mediálních rad, které dohlížejí na chod veřejnoprávních médií. Podle představy ODS by se nejprve měly sloučit rady ČT a ČRo do jediné, TOP 09 zase navrhuje, aby členy těchto rad přímo jmenovaly vybrané instituce, aby na jejich výběr neměli vliv poslanci.

cyber-obecný tip

ČTĚTE TAKÉ: Premiér Petr Nečas zpochybnil důvod existence programů ČT 1 a ČT 4

ODS také prosazuje zrušení koncesionářských poplatků a financování ČT a ČRo ze státního rozpočtu. Konkrétní senátní návrh zákona ale neprošel parlamentem. Je to také ODS, která ve shodě se současným vedením ČT prosazuje zachování reklamy ve vysílání ČT i po roce 2012, kdy by měla podle zákona z veřejnoprávní obrazovky zmizet. Výnosy z prodeje reklamních časů by podle ODS odcházely do Fondu kultury, Státního fondu na podporu kinematografie a na digitalizaci archivu ČT.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.