Hlavní navigace

Společnost Smart Comp., provozovatel IPTV, chystá v Brně optickou síť FFTH

Brněnská společnost Smart Comp., která v Česku provozuje IPTV službu Netbox, plánuje v jihomoravské metropoli vybudovat optickou síť Fibre-To-The-Home, zkrácené FTTH. Jak uvedla pro DigiZone.cz marketingová manažerka společnosti Tereza Kyseláková, díky této technologii budou moci vybrané domácnosti využívat v rámci jediného připojení služby tzv. triple-play, tedy přístup k vysokorychlos­tnímu internetu, digitální televizi a VoIP telefonii. Výhled firmy je takový, že do září 2009 plánuje nabídnout tuto službu v přibližně sedmi tisících domácnostech v lokalitách Žabovřesky, Kamechy a Kouzelné Medlánky.

Nová síť umožňuje propustnost až 100 Mbps. Projekt začal v srpnu 2008 projekčními pracemi, následoval výběr a testování vybraných technologických řešení. Zahájení stavebních prací se očekává v lednu 2009. Technologie FTTH je v porovnání s ostatními technologiemi pro připojení k internetu něco jako víceproudá dálnice. Mnoho výhod této technologie pramení z toho, že vede optiku přímo do domácnosti, řekl při této příležitosti generální ředitel společnosti Cisco Juraj Rakovský.

FTTH technologie má také několik výhod pro operátory, a to zejména z pohledu celkových nákladů. Přestože zřizovací náklady jsou vyšší než u tradičních metalických sítí, následný provoz a servis jsou mnohem levnější. Nižší jsou pro provozovatele také náklady na spotřebu elektrické energie, protože síť FTTH vyžaduje menší počet aktivních prvků, dodala Tereza Kyseláková.

Našli jste v článku chybu?