Hlavní navigace

Společnost Smart Comp., provozovatel IPTV, chystá v Brně optickou síť FFTH

3. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

3. 9. 2008

Brněnská společnost Smart Comp., která v Česku provozuje IPTV službu Netbox, plánuje v jihomoravské metropoli vybudovat optickou síť Fibre-To-The-Home, zkrácené FTTH. Jak uvedla pro DigiZone.cz marketingová manažerka společnosti Tereza Kyseláková, díky této technologii budou moci vybrané domácnosti využívat v rámci jediného připojení služby tzv. triple-play, tedy přístup k vysokorychlos­tnímu internetu, digitální televizi a VoIP telefonii. Výhled firmy je takový, že do září 2009 plánuje nabídnout tuto službu v přibližně sedmi tisících domácnostech v lokalitách Žabovřesky, Kamechy a Kouzelné Medlánky.

KL22_nominace

Nová síť umožňuje propustnost až 100 Mbps. Projekt začal v srpnu 2008 projekčními pracemi, následoval výběr a testování vybraných technologických řešení. Zahájení stavebních prací se očekává v lednu 2009. Technologie FTTH je v porovnání s ostatními technologiemi pro připojení k internetu něco jako víceproudá dálnice. Mnoho výhod této technologie pramení z toho, že vede optiku přímo do domácnosti, řekl při této příležitosti generální ředitel společnosti Cisco Juraj Rakovský.

FTTH technologie má také několik výhod pro operátory, a to zejména z pohledu celkových nákladů. Přestože zřizovací náklady jsou vyšší než u tradičních metalických sítí, následný provoz a servis jsou mnohem levnější. Nižší jsou pro provozovatele také náklady na spotřebu elektrické energie, protože síť FTTH vyžaduje menší počet aktivních prvků, dodala Tereza Kyseláková.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.