Hlavní navigace

Google: některá sporná videa na YouTube nechal umístit přímo Viacom

25. 3. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Spor YouTube vs. Viacom nebo dnes už spíše Google vs. Viacom je hodně starý, ale pořád probíhá. Mediální skupina Viacom neustále tvrdí, že Google nedělá dost proto, aby ochránil její autorská práva. Google se nyní obrátil na americký soud, aby jednoznačně určil, jestli je z pohledu známého zákona Digital Millennium Copyright Act (DMCA) dostatečné odstraňování videí po zjištění, že jsou na YouTube zveřejněna nelegálně. Zástupci zábavního průmyslu se obecně dožadují takové filtrace, která by…

Spor YouTube vs. Viacom nebo dnes už spíše Google vs. Viacom je hodně starý, ale pořád probíhá. Mediální skupina Viacom neustále tvrdí, že Google nedělá dost proto, aby ochránil její autorská práva. Google se nyní obrátil na americký soud, aby jednoznačně určil, jestli je z pohledu známého zákona Digital Millennium Copyright Act (DMCA) dostatečné odstraňování videí po zjištění, že jsou na YouTube zveřejněna nelegálně. Zástupci zábavního průmyslu se obecně dožadují takové filtrace, která by zabránila protiprávnímu zveřejnění, nikoliv aby řešila až jeho následky pozdějším smazáním videa, zablokováním uživatelského účtu apod. Google ale tvrdí, že je dosti pracné přesně odlišit co je a co není na YouTube nahráváno legálně.

Google argumentuje, že autorský zákon chrání prakticky jakoukoliv tvorbu, která se na YouTube může objevit. Důležité je ovšem to, jestli se tak děje za souhlasu držitele autorských práv. A právě na tuto strunu nyní Google hraje a vytahuje těžký kalibr: Viacom prý na YouTube prostřednictvím najatých marketingových agentur nechával nahrávat videa na propagaci svých televizních pořadů a to záměrně skrytě, aby nebylo zřejmé, že jde o kampaň. To se prý povedlo až takovým způsobem, že sám Viacom pak nebyl schopen rozeznat co je vystavené legálně (v rámci kampaní) a co už ne (koncovými uživateli). Google totiž tvrdí, že některá takto skrytě nahraná videa později figurovala ve sporu o obsah pirátského původu. (YouTube Blog)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).