Hlavní navigace

Spoteee: abyste se při běhu na pásu nemuseli dívat do zdi nebo na zprávy

21. 11. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Prorazit do fitness center v Česku i v Evropě chce služba Spoteee, která na obrazovku před běhací pás promítá videa natočená při skutečném běhu po zajímavých místech. Zařízení bude brzy plně spravovatelné přes internet a tvůrci chystají i další, interaktivní funkce.

Kdo je za projektem Spoteee?

Tým Spoteee má pět členů. Všichni se již nějakou dobu známe, a musím říci, že jsme si opravdu dobře sedli. Každý týmu přinesl zkušenosti a znalosti z různých oblastí, které teď v našem projektu využíváme. Důležité jsou pro nás zkušenosti z programování, z obchodní činnosti, z natáčení, focení, z grafiky, ale také využijeme fyzickou zdatnost a lásku ke sportu a cestování. To vše se u nás spojilo a díky tomu můžeme budovat službu Spoteee.

Tým Spoteee

Tým Spoteee

David a Honza Klodnerovi jsou bratři. Honza dostudoval VUT Brno, fakultu stavební, a je inženýr; David na stejné fakultě vystudoval bakaláře a teď oba studují sportovní fakultu na Masarykově univerzitě. Michal Příkazský vystudoval bakaláře na Provozně ekonomické fakultě Mendlovy univerzity, kde pokračuje v magisterském studiu. Petr Krejčí vystudoval také bakaláře na PEF Mendelu a nyní upřednostnil praktický život před studiem. Alexandr Pícha studuje Matfyz na Karlově univerzitě v Praze.

David Klodner se dlouhodobě věnuje focení, grafice a všemu, co je spojené s designem, tudíž logo, webové stránky, propagační materiály a veškerá grafika spojená se Spoteee je jeho zásluhou a hlavní náplní práce. Jak sám říká, je takový hračička.

Honza KlodnerMichal Příkazský tvoří tým kameramanů, a s nadsázkou někdy i kaskadérů: natáčení videí pro Spoteee se občas vymkne normálu a je lehce adrenalinové. O tom se budou moci přesvědčit uživatelé v bonusových videích. Když nenatáčejí, domlouvají nové obchody s fitness centry.

Petr Krejčí, alias „Baycheee“, je hlavním střihačem videí a umísťuje do nich potřebnou grafiku. Jeho druhou náplní je také obchodní stránka Spoteee. Ve zbylém čase se věnuje průzkumu u uživatelů a sbírá tolik potřebnou zpětnou vazbu.

Alexandr „Sandro“ Pícha je programátorem a modifikuje pro Spoteee operační systém určený k pouštění videí před běhacími pásy. Mimoto však řeší i další technické záležitosti spojené s projektem.

Michal, David a Honza se znají již se studií na Španělském gymnáziu v Brně a byli dlouholetými kamarádi. Spolupracovali spolu na jiném projektu až do doby, kdy bratři Klodnerovi přišli s novým nápadem, který Spoteee předcházel. Ke spolupráci na daném projektu pak David přizval Petra Krejčího, jakožto člověka s obchodní praxí a motivátora, a ten přizval k zapojení Sašu, zkušeného programátora. Po začátku práce na tehdejším projektu se však myšlenka dosti vyvinula a posunula do dnešní podoby Spoteee.

Jaké je shodnout se v pěti společnících?

Občas samozřejmě máme různé rozpory, ale diskusí se vždy dobereme k cíli.

Jaký problém řeší Spoteee?

Věříme, že běhání na páse může být zábava. Představte si, že místo dívání do zdi sledujete videotrasy ze zajímavých míst, promítané na LCD. Díky Spoteee není problém proběhnout se po Paříži, zatímco jste v České republice. A nikdy nevíte, co nového vás čeká za rohem.

Napadlo nás to, když jsme byli ve fitness centru zaběhat si na páse — přišlo nám to jako nuda a ztráta času. Tak jsme si řekli: „Proč bychom se měli koukat do zdi nebo na ČT24?“ Musí to jít přece i zábavněji. A jelikož všichni rádi cestujeme a jsme schopni natáčet dobrá videa, vznikl nápad na projekt Spoteee.

Spoteee nejenže vytrhne z denního stereotypu, ale také umocňuje zážitek z běhání. Naučíme lidi mít běhání rádi, a ještě přitom poznají místa po celém světě — místa, která chtějí poznat nebo si připomenout.

Jak dlouho už Spoteee vyvíjíte?

Na projektu pracujeme přes půl roku a za tu dobu jsme stihli ohromný kus práce. Od prvotního nápadu jsme překonali mnoho nástrah a teď zpříjemňujeme běhání prvním stovkám uživatelů v Brně. Nebýt odhodlaného pětičlenného týmu kamarádů, který pracuje na plný úvazek, nikdy bychom to nedokázali.

Jak je Spoteee řešeno technicky?

Spoteee mini PC

Spoteee mini PC

Fitness centrům dodáváme mini PC s upraveným operačním systémem, ze kterého se obraz přenáší ve Full HD. Je promítán na velkoformátových televizích, umístěných před běhacím pásem. Uživatel si dálkovým ovladačem vybere trasu, kterou chce běžet. Dle informací ve videu si pak jen nastaví rychlost a náklon běhacího pásu.

Nyní vyvíjíme verzi, kterou by bylo možné ovládat pomocí Microsoft Kinectu — uživatel by mohl ovládat menu pouze pohyby rukou, bez ovladače.

Fitness centrům nabízíme úplné řešení, které je pro provozovatele finančně nenáročné a pro uživatele zdarma. Spoteee nainstalujeme, připevníme na zeď televizi a zaškolíme obsluhu. Výhodou naší služby je i poinstalační servis a pravidelná aktualizace databáze. Provozovnu uvedeme také na našich webových stránkách a na Facebooku, aby ji lidé mohli dohledat a navštívit.

Na jaké největší překážky jste narazili?

Vytváříme nový produkt a budujeme trh, tudíž každý den řešíme spoustu malých i velkých překážek. Ať jde o modifikaci operačního systému, vývoje uživatelsky příjemného rozhraní, zdokonalování stabilizační technologie natáčení, nebo vyjednávání s majiteli fitness center.

Velkým oříškem je například propojení běhacího pásu s videem. Prozatím si uživatel musí nastavit rychlost pásu ručně, ale technickému řešení toho se věnujeme každým dnem.

Používáme jen dvě věci, které jsme si nevyvinuli zcela sami: jednak složitou stabilizační kamerovou techniku, kterou jsme zakoupili, ale i tak jsme ji museli značně přizpůsobit našim potřebám, a to by bez technických dovedností nebylo možné; jednak mini PC, které kupujeme a instalujeme do něj námi upravený operační systém. V budoucnu si však chceme vyrábět i vlastní mini PC.

Videa si natáčíme sami, a musím říct, že je to složité. Stabilního obrazu za běhu dosáhnete pouze výbornou technikou a opravdu dlouhodobým a intenzivním tréninkem. Člověk k tomu potřebuje odhodlání a pevnou vůli.

Jak se nové trasy dostanou do instalovaného zařízení?

Spoteee budeme spravovat díky internetu na dálku, a tak pravidelná aktualizace videodatabáze bude probíhat zcela automaticky.

Díky vzdálené správě budeme moci v budoucnu i automaticky zapnout a vypnout mini PC a obsluha s tím tedy už nebude mít vůbec žádnou práci. Jediné, co nyní musí udělat, je každé ráno naše mini PC zapnout a večer ho vypnout.

Jste již na několika místech v Brně. Bylo těžké přesvědčit je?

Přišli jsme s naprosto novým produktem, a musím říci, že v provozovnách, ve kterých působíme, nám vyšli velice vstříc. Big1FitnessGold’s Gym patří mezi nejvýznamnější brněnské posilovny. Umožnili nám testování produktu s více než stovkou uživatelů. Toho si velice vážíme a patří jim náš velký dík.

Jak projekt financujete?

Prozatím vystačíme s penězi, které jsme měli našetřené z jiných podnikatelských aktivit. Proinvestovaná částka už není nikterak malá, ale zatím jsme byli schopni ji plně pokrýt sami. Navíc je nás pět — tak se náklady v počáteční fázi snáze rozmělňují.

Investora nemáme a upřímně, finančního investora prozatím ani aktivně nehledáme. Jsme otevřeni všem diskusím a nabídkám, ale pokud bychom chtěli využít spolupráce s investorem, tak především oceníme jeho zkušenosti. Chtěli bychom i to, aby se mu Spoteee líbilo a byl projektem stejně nadšený, jako jsme my.

Ty posilovny, ve kterých máte první instalace, vás nefinancují?

Ne, takto k potřebným penězům nepřicházíme.

Kolik instalací ještě potřebujete, aby se projekt zaplatil?

Nechceme upřesnit, kolik instalací potřebujeme k zaplacení projektu, ale předpokládáme návratnost naší investice během prvního roku. Zajímavé pro nás bude také především působení v zahraničí, ale nechceme se pouštět do odhadování čísel.

Chceme začít střední Evropou a pak samozřejmě pokračovat dále. Ale stanovili jsme si podmínku, že nejprve dokončíme vývoj vzdálené správy Spoteee. To ještě nějaký čas zabere.

Pod minulým článkem byla v diskusi zmínka, že v BBC je podobné zařízení prý již léta.

Na zmínku pod minulým článkem jsme reagovali prověřením informace, která se nakonec nepotvrdila. Nadále jsme tak opravdu jediní v ČR a v Evropě také — pokud hovoříme o běhacích pásech. Na spinning samozřejmě reálná videa již existují, dělají si je trenéři a využívají při svých lekcích.

MMF24

Jaký před sebou vidíte cíl dlouhodobý?

Nevnímejte to jako klišé, ale naším dlouhodobým cílem je opravdu především spokojený uživatel. To je ta síla, která nás tlačí k další práci, k dalšímu vývoji. Proto si také uvědomujeme, že v budoucnu nemůžeme zůstat pouze u pouštění videí. Už nyní připravujeme spuštění interaktivních prvků, a máme řadu dalších nápadů, které posunou Spoteee ještě mnohem dále.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).