Hlavní navigace

Spotify rozšiřuje záběr a začíná vysílat i video. Zatím bez reklam

26. 1. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Spotify
Podaří se doposud čistě hudební službě změnit chování svých uživatelů a kromě poslechu muziky je přimět k aktivnímu sledování videa?

Videa se na Spotify objeví tento týden na vybraných trzích (USA, Velká Británie, Německo a Švédsko). Dostupná budou zatím jen v aplikaci pro Android a příští týden se o nový obsah rozšíří i aplikace pro iOS, píše Wall Street Journal.

Zdrojem videí mají být partnerská vydavatelství a televizní kanály jako ESPN, Comedy Central, BBC a další. Obsah budou tvořit hlavně krátká videa s různými tématy z jejich vysílání – od zpráv až k zábavě. Vzniknout ale mají i původní série přímo pro Spotify. 

Spotify bude partnerům za obsah platit licenční poplatky. Firma sama prý na videoobsahu přímo vydělávat nechce, a tak u videí nebude reklama. Zatím. Do budoucna se s ní ale počítá. Pro Spotify jsou tak videa momentálně hlavně experimentem, který má přimět uživatele, aby v aplikaci trávili více času a věnovali jí více pozornosti. 

Záměr přidat k hudbě i video oznámilo Spotify už loni v květnu. Teprve nedávno ale firma začala videoobsah testovat na vzorku lidí ve vybraných zemích. V průběhu betatestu prý firma zjistila, že na její uživatele nejvíce fungují videa tematicky související s hudbou, kterou poslouchají.

BRAND23 Workshop

Bude zajímavé sledovat, jestli se doposud čistě hudební službě podaří změnit chování svých uživatelů a kromě poslechu muziky na pozadí nějaké jiné činnosti je přimět také k aktivnímu sledování videa.

Pokud se to podaří, mohla by firma po nasazení videoreklamy výrazně vylepšit své hospodářské výsledky. Má sice asi 75 milionů uživatelů, ale jen menšinu z nich (asi 20 milionů) přesvědčila k tomu, aby za službu platili. Spotify stoupají příjmy (za rok 2014 šlo o více než 1 miliardu eur), ale zatím stále není v zisku (za rok 2014 činila ztráta asi 162 milionů eur).

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).