Hlavní navigace

Spotify v sobě skrývá P2P klienta, který vám může výrazně zpomalit připojení

23. 12. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Klientský software pro hudební stremovací službu Spotify v sobě skrývá P2P klienta a neváhá jej využívat na maximum. Chybí možnost konfigurace i jakékoli informace o této funkčnosti.

Příchod Spotify do Čech přinesl další možnosti získávání hudby za příznivou cenu a prakticky kdekoliv, ať už jste na počítači nebo na mobilních zařízeních. Služba má ale jeden háček – její klientský software může nepříjemně zpomalit rychlost vašeho internetového připojení. Spotify totiž využívá P2P technologie, které neváhá využít na maximum.

Při instalaci aplikace do počítače se přitom vůbec nedozvíte, že software P2P funkčnost obsahuje a že v okamžiku, kdy to Spotify uzná za vhodné, promění váš počítač ve zdroj hudby pro další uživatele. Na jedné straně je to výhoda – decentralizovaná distribuce umožňuje Spotify hudbu streamovat rychleji a bez velkých nároků na centrální servery. Problém ale je, že služba uživatelům nedává v podstatě žádnou možnost využívání P2P nastavit nebo omezit.

Jako uživatele vás tak P2P klient může nepříjemně překvapit v okamžiku, kdy se vám nečekaně „ucpe“ internetové připojení. A po chvíli pátrání zjistíte, že Spotify.exe navázalo desítky spojení se zcela neznámými adresami. A hlavně že Spotify.exe plně vytěžuje vaše připojení k Internetu.

Bez možnosti nastavení

Spotify přitom nenabízí žádnou možnost konfigurace míry využití vašeho připojení pro P2P a nedočtete se o ní ani nikde v nápovědě. Při hledání odpovědí na internetu pak na Spotify.com narazíte na květnový dotaz jednoho z uživatelů, který na P2P také narazil a nelíbí se mu, že o něm Spotify uživatele neinformuje. Zástupce Spotify se v odpovědi sice omlouvá, ale dodává, že právě na tuto funkčnost je firma pyšná.

We’re sorry you feel like we’re hiding the fact we’re using P2P technologies. It’s in no way our intention to hide the fact this is the way Spotify works; rather, we’re proud of it! Here’s how it works: Spotify is a hybrid model, streaming music centrally from our giant servers as well as incorporating peer-to-peer technology, which allows the music to be played instantly as if it was stored directly on your computer or mobile phone. By setting Spotify up in this way, we’re able to provide the smoothest streaming with no buffering times. If you needed to reduce the amount of data uploaded from your computer, feel free to reduce the cache size setting in your Preferences. Alternatively, you could try our web player at play.spotify.com which typically uses less bandwidth. Note: that web player isn't yet available to everyone so you may not be able to use it just yet.

Při pátrání v tamním fóru narazíte i na další nespokojené uživatele. Zde je další příklad, který žádá zcela logickou věc, tedy možnost potlačit P2P funkčnost, která mu znemožňuje využívat internetové připojení k dalším aktivtám. V odpovědi se dozví, že to není možné a jediná možnost je používat webový přehrávač nebo mobilní klienty, které P2P neobsahují. Případně může používat offline režim, který by měl zrušit veškerá aktivní připojení. Uživatel ale situaci nakonec řeší tak, že začne blokovat odpovídající port a Spotify tak P2P funkčnost znemožní.

Zde je zmíněna další teoretická  možnost, jak omezit P2P aktivitu Spotify – v Nastavení (Preferences) můžete stáhnout velikost cache na minimum. Po instalaci je její velikost nastavena na 10 procent z volného místa na disku, můžete ji ale stáhnout na minimální hodnotu 1 GB. A mimochodem, za zkoušku prý stojí nastavit cache na CD/DVD, kde není možný zápis.

Závěr?

Pokud chcete používat Spotify, pamatujte, že klientský software využije váš počítač pro P2P, bude z něj posílat hudbu dalším uživatelům a vy to nebudete mít možnost přímo ovlivnit. Můžete samozřejmě potlačit komunikaci na firewallu či routeru, přepnout Spotify od offline režimu (ale budete muset nejprve stáhnout hudbu, kterou chcete přehrávat, a Spotify tak poněkud ztratí smysl), zkusit přesunout cache na médium neumožňující zápis nebo přejít k používání webového  klienta.

Spotify bohužel o P2P funkčnosti uživatele neinformuje a ohledně možnosti jejího vypnutí neposkytuje moc použitelné rady. Zjevně se ani nechystá umožnit nastavit míru využití vašeho připojení, ačkoliv právě toto nastavení je u všech P2P klientů běžné. P2P funkčnost ve Spotify je bohužel natolik agresivní, že u běžných (zejména ADSL) linek může znamenat i kompletní zahlcení připojení. 

cif - debata 2

P2P přitom není možné potlačit ani v placené verzi služby. Agresivní využívání připojení uživatelů je bez ohledu na jejich status.

TIP: Jak je na tom Spotify ve srovnání s dalšími streamovacími službami? Připravujeme srovnání největších hudebních služeb podle nároku na připojení k internetu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).