Hlavní navigace

Hudební služba Spotify vstupuje na český trh, bez reklam přijde na 165 Kč měsíčně

11. 12. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Nabídka hudebních služeb v Česku se zítra dočká dalšího přírůstku: po službách jako Deezer, Rdio, Google Play Music a po českém MusicJetu k českým uživatelům míří také Spotify.

Spekulovalo se o tom již delší dobu, ale dnes zástupci Spotify v Praze potvrdili, že Češi už nebudou muset službu používat pokoutně. Spotify uživatelům z Česka, sousedního Slovenska a dalších zemí otevře oficiálně zítra po obědě. 

Kromě Česka a Slovenska začne Spotify fungovat také v dalších 18 zemích. Například v Maďarsku či Bulharsku, ale také v Kolumbii či Chile. Služba tak bude od zítřejšího dne dostupná v celkem 55 státech.

Uživatelé budou moci vybírat z katalogu, který má přes 20 milionů skladeb – toto číslo se v jednotlivých zemích mírně liší podle toho, jakou hudbu v nich má Spotify licencovánu. Podle tiskového mluvčího firmy Marcela Grobeho nebude katalog pro uživatele z Česka nijak omezen.

Menší vadou na kráse je skutečnost, že Spotify nepřipravilo ke spuštění služby v Česku lokalizaci. Uživatelé si tak budou muset poradit s anglickou verzí.

Základní verze služby, která umožňuje poslouchat streamovanou muziku přes webové rozhraní, je zdarma – Spotify v této verzi vydělává na zobrazované reklamě. Verze bez reklam a s možností poslouchat hudbu i na mobilních zařízeních a to i offline bude v Česku k mání za měsíční poplatek 5,99 eur, podle aktuálního kurzu tedy za zhruba 165 Kč. Placenou verzi je možné si vyzkoušet zdama po dobu 30 dnů.

Od zítřka začne Spotify nabízet na všech trzích také free verzi pro tablety s operačním systémem Android a iOS. Fungovat by měla stejně jako desktopová verze služby. Hudbu bude možné zdarma poslouchat i na mobilních telefonech s iOS či Androidem, na nich bude free verze omezena, například počtem hledání. Uživatelé se dostanou ke svým již dříve sestaveným playlistům a budou si moci zvolit přednastavené playlisty s hudbou jednotlivých interpretů.

Šéf Spotify oznamuje expanzi do Česka a další novinky na tiskové konferenci v New Yorku.

Watch live streaming video from spotifyevents at livestream.com

Aplikace jsou k dipozici pro Mac, Windows, Linux, Android, iOS, Windows Phone a na některých chytrých televizích. Firma pracuje i na verzi pro Windows 8. Služba je integrovaná do některých nových modelů automobilek Ford a Volvo. Spolupracuje ale i s vybranými výrobci audiovizuální techniky, kteří do svých výrobků integrovali podporu pro funkci Spotify Connect. Ta umožňuje na dálku prostřednictvím aplikace ovládat například reproduktory.

Platit bude možné prostřednictvím platební karty a PayPalu. Obchodní ředitel pro region střední a východní Evropy Przemek Pluta ale prozradil, že firma by ráda v budoucnu přidala i další lokální platební metody.

Spotify v současné době 6 milionů předplatitelů a 24 milionů aktivních uživatelů, kteří službu používají každý den.

Rostoucí oblibu služby dokládá i skutečnost, že od doby svého vzniku v roce 2008 dosáhla firma tržeb 1 miliardu dolarů, přičemž jen v letošním roce to bylo 0,5 miliardy dolarů.

Spotify má uzavřené globální dohody se všemi velkými labely. Neuzavírá tak dohody s konkrétními umělci. Ti nezávislí se mohou dostat do katalogu prostřednictvím jednoho z tří set agregátorů, se kterými Spotify spolupracuje.

Serverů, na kterých máme náš obsah, je několik set po celém světě. Využíváme proto jednoho z agregátorů, o kterých jsem už hovořil. Ten má smlouvy se všemi servisy. Jde pochopitelně i o technickou stránku věci. Každý servis chce jiný formát, kvalitu či délku ukázek atd. Funguje to tak, že agregátorovi pošleme nahrávky v nejvyšší kvalitě a k tomu příslušná metadata. On to zpracuje a rozešle na jednotlivé servisy, přiblížil princip fungování agregátorů v rozhovoru pro Lupa.cz Michal Koch ze Supraphonu.

CIF23

V Česku se Spotify bude potýkat s konkurencí služeb jako je nedávno lokalizovaná Hudba Google Play (neomezený přístup ke katalogu za 149 Kč měsíčně), Deezer (neomezený tarif za cca 190 Kč měsíčně – nebo za 129 Kč ve vánoční akci T-Mobilu), Rdio (180 Kč měsíčně) nebo český MusicJet (149 Kč na měsíc, ovšem výrazně menší katalog).

Průběžně aktualizujeme

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).