Hlavní navigace

SPT TELECOM: Dokonáno jest. Amen.

27. 11. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Včera SPT TELECOM oznámil definitivní podobu tarifu Internet 99, kterým hodlá příští rok oblažit uživatele Internetu, připojené komutovanou linkou. Upřímně řečeno o žádné velké oblažení nejde a Internetová veřejnost nemá moc důvodů k jásotu.

K poslednímu jednání se zástupci iniciativy Internet proti monopolu (posílené o Vojtěcha Vrbu z výkonného výboru NIXu) už přišel Telecom s jasnou představou, jak to bude. Oproti předběžnému návrhu, o kterém jsme vás informovali minulý týden, došlo jen k malým změnám.

V prvním pásmu (7.00–17.00) se délka impulsu prodloužila ze 170 sekund na 180 sekund. Kupříkladu půlhodinový hovor tak nebude stát 31,20, nýbrž 28,60. Snižení tak v tomto případě činí 8,3 procenta (u kratších hovorů méně – více se projeví spojovací poplatek – u delší více). V druhém pásmu (17.00–21.00) se prodloužila z 377 na 390 sekund, u půhodinového hovoru se tato změna vůbec neprojeví. Totéž platí o třetím pásmu (21.00–7.00), kde došlo k prodloužení ze 731 na 750 sekund.

Tohle jsou tedy velmi kosmetické změny, které výslednou cenu příliš neovlivní. Berte to jen naznačení – k nejakým závěrům se pokusím dojít až v pondělí ve slibované analýze změny tarifu nad reálnými čísly o délkách hovorů při připojení do Internetu.

Zajímý posun nastal jen v případě spojovacího poplatku. SPT TELECOM na něm sice trvá, ale bude uvažovat o tom, že by jej účtoval až po jedné minutě od zahájení spojení. Tím pádem by vás špatné spojení, kdy se modemy nedomluví, nestálo 5,20, ale jen 2,60, což je podstatný rozdíl. SPT TELECOM se ale ani v tomto bodě k ničemu nezavázal a záleží tak jen na jeho úvaze, zda bude tímto způsobem postupovat.

Každopádně se potvrdil můj dojem z minulého týdne, že vše je v podstatě rozhodnuto a Telecom je předhodí malé sousto v podobě minimálního ústupku co do délky impulsu. je třeba zopakovat, že nový tarif Internet 99 přinese pro určitá volání podstatné zdražení a že rozhodně není tím, nad čím bychom mohli jásat.

Rozhodně však prosím nezapomínejme na to, že je to maximum možného, co se mohlo organizátorům Internetu proti monopolu podařit v tuto chvíli dojednat – trumfy drží v rukou Telecom. Neobracejme proto prosím svoje případné zklamání proti nim, jak k tomu mají někteří z nás tendenci. „Velká trojka“ investovala do celé akce spoustu úsilí, času i peněz a ze všech sil se snažila o zlepšení situace.

Více tedy v pondělí – a nad reálnými čísly.

Marek Antoš

BRAND23 Workshop


Starší, související články:

* Tarif Internet 99 je zdražení o 225 % a zlevnění o 43 %
* Co by přinesl Internet 99?!
* Za kolik budeme telefonovat do Internetu?

* Ještě jedno zamyšlení na téma paušály
* Bojkot v číslech
* Časově neomezený paušál za telefon možná je dobrá cesta
* Časově neomezený paušál za telefon? Je to dobrá cesta?!

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).