Hlavní navigace

SPT TELECOM mění ceny pevných linek

29. 4. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Na včerejší pracovní snídani oznámili zástupci SPT TELECOMu chystané změny cen pevných okruhů, o kterých se již nějakou dobu spekulovalo. Výsledek v podstatě odpovídá očekávání: mírně se sblíží ceny digitálních a analogových okruhů, místní okruhy budou mít jediné pásmo namísto tří. Celkově půjdou ceny spíš dolů než nahoru.

Přestože pracovníci Telecomu učinili maximum pro to, abychom všichni pochopili změny, ke kterým dochází (a dostali jsme proto všechny ceníky pro jistotu dvakrát :-), jde o poněkud komplikovanou věc, která si zaslouží bližší propočty a menší analýzu. K té se vrátíme po víkendu, nyní tedy jen základní obrys chystaných změn.

Jak již bylo dříve oznámeno, v rámci SPT TELECOM došlo k oddělení velkoobchodu a maloobchodu pevných linek. Zatímco velkoobchodní produkty, určené pro telekomunikační operátory a poskytovatele služeb, typicky poskytovatele připojení, byly představeny již před časem, nynější změny se týkají koncových zákazníků. Budou provedeny ve dvou vlnách – k 1. červnu jsou účinné u mezinárodních okruhů a k 1. říjnu v případě místních a meziměstských li­nek.

Zřejmě nejdůležitější pro připojení k Internetu jsou změny cen u místních okruhů. Doposud se tyto okruhy účtovaly podle počtu ústředen, přes kterých byly vedeny, a svoji roli hrála také vzdálenost obou konců. Podle těchto parametrů byly rozděleny do tří pásem, přičemž nejlevnější varianta vyšla na 840 korun měsíčně a nejdražší (přes 3 a více ústředny nebo nad 5 km) 2 227 korun. Nevýhodou bylo, že cena záležela na technické realizaci „uvnitř“ Telecomu a zákazník tak předem nikdy nemohl vědet, na kolik ho linka přijde. To by mělo být od října minulostí, protože pásma se ruší a místní okruhy budou stát 1 984 korun. Mění se však i definice místního okruhu – dříve to byl okruh v rámci jednoho MTO, dnes je to v rámci jedné obce. Příkladmo Dobřichovice a řada dalších „satelitních“ vesnic kolem Prahy jsou součástí MTO Praha, ale jsou zároveň samostatnými obcemi. Okruhy z nich do Prahy tak budou od nynějška výrazně dražší (konkrétně vyjdou na 9 009 korun, což je sazba za meziměstský okruh v rámci jednoho UTO). Celkově posun od MTO k obcím výrazně zvýhodňuje větší města, zatímco menší obce, které doposud dohromady tvořily jedno MTO, mají smůlu.

ICTZ23

K jednotlivým změnám v ceníků se podle slibu v úvodu ještě vrátíme, zajímavý je ještě údaj o tom, jaký budou mít měny ceníku celkový vliv na příjmy SPT TELECOM z této oblasti, který na pracovní snídani zazněl. Má jít údajně o zhruba pětiprocentní pokles; do značné míry je však způsoben slevou zahraničních okruhu, zatímco u místních a meziměstských okruhů podle mého názoru dochází naopak ke zdražení.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.