Hlavní navigace

SPT Telecom zasedne k jednacímu stolu

26. 2. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Zákopová válka dočasně končí, místo vzájemné naštvanosti a unáhlených rozhodnutí nastupují vyjednavači v rukavičkách. Že by se dostavil úspěch zastrašovacích akcí? A nebo se jedná jen o další úhybný manévr SPT Telecom?

Předevčírem, tj. 24. 2., obdrželi čeští ISP od SPT Telecom požadovanou výzvu k zahájení jednání ohledně tarifu Internet 99. Jednání by mělo proběhnout velmi brzo, už v pondělí, tj. 1. března. To datum v sobě navíc nese trochu symboliky, byť možná bezděčné. Březen je totiž, jak známo, vyhlášen měsícem Internetu. :-)

Opoziční poskytovatelé si od jednání slibují především vyřešení sporného tarifu Internet 99 a zavedení takového tarifu, který by uživatele Internetu opravdu zvýhodňoval. V tomto ohledu asi opravdu dojde k zajímavé diskusi, protože i SPT ústy ředitele odštěpného závodu služeb profesionálních sítí Pavla Nováka uznává problematičnost současného stavu. Stejně dobře to ovšem může být i účelová proklamace – představa o tom, co je výhodné pro uživatele Internetu, se totiž u zúčastněných stran lehce liší.

Co se týče sporných a (údajně) zkreslených tvrzen SPT Telecom, citovaných v poslední době v médiích ohledně působení SPT na trhu poskytování připojení, nebudou je v tuto chvíli poskytovatelé dále komentovat. Místo toho jsou připraveni podat rozklad proti společnosti SPT Telecom, a. s. k Úřadu pro hospodářskou soutěž a přejít tak z pozice interpretování všelijakých dohadů k řešení problému legislativně správnou cestou. Tím, pravda, není řečeno, že rozklad opravdu podají. :) Řekl bych k tomu jen tolik, že dá-li se věřit ve skutečnou nezávislost zmíněného úřadu, je to krok správným směrem.

Dalším pozoruhodným faktem je, že ISP už předem upozorňují: pokud jednání nebude konstruktivní, přistoupí (doslova „budou nuceni přistoupit“) k dříve oznámeným krokům. Co je konstruktivní přitom nejspíš posoudí oněch 16 opozičních ISP – nic proti, jenom by se nemělo zapomínat, že Internet On Line pro tyto firmy po stránce ekonomické představuje konkurenci, i když SPT Telecom má monopolní postavení (ovšem pozor, nikoli v oblasti poskytováni Internetu) a ze své pozice si tak může diktovat podmínky.

Z výše napsaného by se mohlo zdát, že SPT Telecom obhajuji. Nikoli, jen se snažím pohlédnout na věc i z jiného úhlu, než který se zrovna na Internetu nosí. I já platím telefonní účty a i na mne dopadají důsledky lednového zdražení, jenom si nemyslím, že správné řešení je tlačit SPT do kouta. Jediným čistým řešením je uvolnění trhu a rozbití telekomunikačního giganta podobně, jako se to podařilo před mnoha lety v USA antimonopolnímu úřadu v případě AT&T. Bohužel u nás hraje roli i jisté politikaření. Ale nejsme v tom sami, ani Američanům se nedaří zlikvidovat např. pozici Microsoftu…

Doufám jen, že tentokrát poskytovatelé vyjednájí skutečné zlepšení. Nic naplat, jediným (téměř) hmatatelným výsledkem loňského Bojkotu bylo ohlášení dosti diskutabilního (a rozhodně ostře kritizovaného) tarifu Internet 99. Zdá se tedy, že ve vyjednávání jsou zástupci SPT přece jen schopnější. Na druhou stranu je pravda, že tentokrát ani SPT Telecom nejedná z pozice jednoznačně rozhodnutého giganta proti roztříštěné opozici, viz vyjádření provozovatele Internet On Line.

MMF23 tip3

Petr Tesařík


Starší, související články (a že jich je požehnaně):

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je spoluzakladatelem firmy Internet Info. V minulosti se zabýval testy poskytovatelů, v současné době studuje překladatelství a tlumočnictví na FFUK.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).