Hlavní navigace

Stačí jeden Click?

6. 11. 2000
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Od listopadu nás billboardy upozorňují na novou značku, která je pevně spjata s Internetem a s mobilními komunikacemi - Paegas Click. Tato značka v sobě skrývá dvě nové služby - Click Box a Click Box Easy. Jak ze značky Paegas Click vyplývá, obě služby má na svědomí firma RadioMobil, která je provozovatelem sítě Paegas.

Click Box Easy je jednoduchou free-mailovou službu, které již dnes známe z prostředí Internetu. Na této službě není nic, co bychom již neznali odjinud. Kapacita schránky je 10 MB, poštu lze ukládat do několika složek. Méně obvyklé (ale nikoliv výjimečné) jsou tzv. filtry, které umožňují příchozí poštu za předem definovaných podmínek uložit do jiné složky, vymazat anebo přeposlat na mobilní telefon (pouze sítě Paegas). V tomto ohledu jsou možnosti této služby dosti chudé. Tato služba je nabízena zdarma.

337

Click Box je ale již o něčem jiném. Jde o jednu z prvních služeb typu „Unified Messaging“ – tedy jednotnou práci se zprávami. Jinými slovy, tato služba integruje běžnou emailovou schránku, hlasovou schránku a faxovou schránku. Všechny zprávy budou tedy v jedné schránce a bude možné k nim jednotně přistupovat. Pro připojení ke schránce je možné použít nejen Internet, ale také WAP. Hlasové zprávy bude samozřejmě i nadále možné vybírat přes telefon. Zřejmou výhodou pro zákazníka bude, že hlasové a faxové zprávy bude možné ze schránky snadno a zdarma vybírat po Internetu – a to i ze zahraničí. Kapacita této schránky je (oproti variantě Easy) zvětšena na 20 MB. Všechny možnosti práce s emaily, které nabízí Click Box Easy, jsou zde také dostupné. Faxy je možné přes Internet i rozesílat. Tato služba je zatím nabízena zdarma. Od ledna příštího roku bude ale za aktivaci účtováno 90 Kč a měsíčně bude za používání účtováno také 90 Kč.

Na používání obou služeb mají nárok pouze zákazníci firmy RadioMobil. Pro registraci služeb je zapotřebí vložit telefonní číslo a první čtyři znaky kódu PUK2. Této kód je dodáván v obálce společně se SIM kartou. Pokud máte pocit, že vaše obálka již skončila někde v propadlišti dějin, nezoufejte – na Infolince vám kód prozradí znovu. Uživatelé Twistu by měli volat ze svého telefonu, uživatelé paušálních programů budou muset sdělit své heslo.

Při registraci si dále vyberete svoje uživatelské jméno, číselné heslo a prefix pro emailovou adresu (@click.cz). Heslo v číselné podobě je výhodnější pro přístup přes WAP.

Zákeřné je, že aktivací služby Paegas Click dochází ke zrušení služby Paegas email – tedy stávající adresy s koncovkou @sms.paegas.cz. Pokud na tuto adresu máte směrované nějaké maily, bude třeba je přesměrovat na novou adresu @click.cz. Podle současných testů ke zrušení starých adres zatím nedochází, ale může k němu dojít kdykoliv v budoucnu bez varování. Adresa @sms.paegas.cz není údajně uživateli již nikdy vrácena – ani deaktivací Click Boxu.

Služba Click Box je nabízena pouze zákazníkům, který používají nějaký tarif s paušálem (lhostejno, jestli z nové řady (Paegas 20–60–120–300) nebo ze staré řady (Aktiv-Manažer-Diamant). Služba Click Box Easy je nabízena všem uživatelům služeb Paegas – tedy včetně Twistových zákazníků. Uživatelé tarifů s paušálem ale mají možnost si vybrat – jestli používat lepší službu s poplatek anebo levnější službu bez poplatku.

Dále je pod „portálem“ Click možné najít ještě Click profil a Click SMS. Click Profil je inovovanou variantou známého Info Profilu. Click Profil je nyní k dispozici i pro Twistové zákazníky. Je možné si zde nastavit automatické rozesílání zpráv služby Paegas Info (počasí, kurzy měn a podobně), měnit nastavení některých služeb (záznamová služba, roaming, používání nápojových automatů) a podobně. Click SMS není nic jiného, než o stará známá Webovská SMS bránu. Ta je zákazníky RadioMobilu již známá a nemá cenu se jí blíže zabývat.

Neopustím si zde jednu zajímavost. Ve svém prohlížeči mám v jazykovém nastavení zapnutou angličtinu, neboť jinak jsem při prohlížení některých stránek na Webu Microsoftu stále přesměrováván do „česky mluvící sekce“ (kterou z hlouby duše nenávidím). Zdá se, že toto nastavení však vadí Clicku – ten (snad jako jediný server) respektuje jazykové nastavení prohlížeče a stále mi zasílá stránky, ve kterých jsou místo písmen s diakritikou otazníky. Uživatelé mého kalibru si tedy musí vybrat – buď používání Clicku nebo stránek Microsoftu (v angličtině). Těžké rozhodování… Tento specifický problém je patrně způsoben tím, že server Click používá technologie Java Server Pages, která pravděpodobně při standardním nastavení respektuje jazykové preference prohlížeče.

Služba je také stále ve stádiu dolaďování – občas se také objeví nějaká ta chyba (viz obr.).

338

Druhá strana mince

Celá tato služba má ale také svoji druhou stranu. Proč RadioMobil takovou zvláštní službu dělal? Zejména pak odlehčenou variantu Easy, která nemá prakticky žádný velký smysl? Pokusím se zde nabídnou jisté vysvětlení. Nikde nelze ověřit, zda tento nástin je pravdivý, ale předpokládám, že daleko od pravdy nejsem.

RadioMobil dával v poslední době dosti hlasitou nespokojenost se službami na Internetu, které umožňovaly bezplatné zasílání informací (např. zpravodajství nebo emailů) formou SMS na mobilní telefon. Tyto služby dosti zahlcovaly SMS bránu a pokud RadioMobil chtěl udržet jistý standard služeb, musel do této brány investovat poměrně značné prostředky (které se mu nijak přímo nevracely). Na druhé straně byla občas tato brána zneužívána pro hromadné rozesílání obtěžujících nebo reklamních SMS.

Jak bylo řečeno, aktivace služby Click Box (Easy) znamená vzdání se své původní adresy, která byla mířena na SMS brány RadioMobilu. Veškeré maily bude nyní možné směřovat pouze do schránky Clicku. Zatím sice je možné veškeré maily z Clicku přeposílat jako SMS zprávy na telefon, ale nikde není psáno, že zde tato možnost bude navždy – a zdarma; přeposílání mailů z Clicku by se dalo již klidně tarifikovat! RadioMobil také může plynulost zasílání SMS zpráv lépe regulovat.

RadioMobil také získá na tom, že někteří uživatelé budou zprávy z Clicku filtrovat, což objem přenášených SMS zmenší. Nespornou výhodou je, že občasné zneužívání SMS zpráv pro obtěžování se tímto způsobem také zamezí.

ebf - tip do článku - debata

Závěr

Click Box Easy nenabízí nic unikátního (co by se nepoužívalo již léta) a je pevně svázán s používáním služeb Paegasu. Mám z něho poněkud rozpačitý pocit a pravděpodobně si zatím ponechám svou původní adresu (ze služby Paegas E-mail). Nic tím neztratím.

Uživatelé tarifních programů, kteří mají nárok na Click Box (plný) jsou v jiné situaci. Ten nabízí službu skutečně inovativní. Ti, kteří používají často faxovou schránku, anebo oceňují možnost bezplatného vybírání schránky přes Internet tuto službu mohou ocenit. Obávám se ale, že měsíční poplatek 90 Kč za používání schránky je nesmyslně vysoký. Proto ani mezi paušálovými zákazníky nebude o tuto službu žádná tlačenice.

Autor článku

Snílek, fantasta a možná i blázen, který žije mimo limity tohoto světa. Specializuje se na vývoj informačních systémů a mobilní komunikace.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).