Hlavní navigace

Stačí Jihlava-Javořice k pokrytí Třebíče vysíláním ČRo Plus?

Jan Brychta

Přechod vysílání ČRo Plus ze středních vln na VKV s sebou podle pozorování našeho čtenáře nese nedostatečné pokrytí v okrese Třebíč.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jeden z našich čtenářů nás upozornil na nevyřešené pokrytí stanice ČRo Plus v okrese Třebíč. Od začátku ledna jeho vysílání na AM po 16. hodině nahradila ČRo Dvojka, která je ale dostupná i v FM pásmu. Jihlavská VKV frekvence ČRo Plus pak podle praktických zkušeností na území Třebíče nedosáhne. Je to stejné, jako by ČT přestala vysílat ČT24 v Třebíči a vysílala by na dvou kanálech ČT2, píše ve svém mailu citovaný čtenář Radim.

Podle lednového vyjádření prozatímního ředitele Českého rozhlasu Karla Zýky opustil ČRo Plus střední vlny a definitivně se přesunul na FM s jedinou výjimkou, kterou je Ostravsko. Podle Zýky měla stanice Plus střední vlny pouze „vypůjčené“ od stanice ČRo Dvojka, a to jen do té doby, než získá vlastní pokrytí na VKV. K tomuto kroku skutečně v minulém roce došlo, Parlament ČR stanici Plus umožnil další rozvoj, a Plus tak mohl 2. listopadu zahájit vysílání na VKV. Frekvence na středních vlnách pak vrátil zpět stanici Dvojka, uvedl ve své reakci na citovanou stížnost Zýka.

TipConten_tamata

Po další dva měsíce existovalo souběžné vysílání stanice Plus na středních vlnách i VKV. Pokud jde o Třebíč, v této lokalitě poskytuje vysílač stanice Plus z Jihlavy-Javořic o výkonu 20 kW a vysílající na frekvenci 95,4 MHz elektromagnetické pole s intenzitou přibližně 56 dbµV/m. Tato intenzita pole je dostatečná pro monofonní příjem, popisuje místní situaci Zýka. Na čtenářovu připomínku, že vysílání na uvedené frekvenci nenaladí v okrese Třebíč ani během cesty autem, Zýka připouští, že pro stanici ČRo Plus vyhledává další dokrývací kmitočty. Jednou z priorit je i dokrývač v Třebíči, dodává Zýka.

V případě příjmu v budově na přenosný přijímač nebo minivěž podle Zýky hodně záleží na orientaci oken budovy, citlivosti přijímače, umístění antény a dalších věcech, které mají na příjem vliv, včetně členitosti terénu. V případě špatného signálu je pak nezbytné použití vnější (nejlépe směrové) antény. Stanici Plus je možné naladit i v systému DVB-T nebo poslouchat vysílání přes internet na počítači nebo pomocí mobilní aplikace iRadio.