Hlavní navigace

Standard DVB-T2 může zvýšit konkurenci mezi operátory

2. 11. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
2. 11. 2009

Modernější standard pro digitální terestrickou televizi DVB-T2 může zvýšit konkurenci mezi operátory multiplexů. Upozorňuje na to národní koordinátor české digitalizace Zdeněk Duspiva, který na svém blogu uvádí několik příkladů jak se může DVB-T2 rozvíjet v několika evropských zemích.

Content tip EARLY

Konečné přípravy před spuštěním HDTV služeb na platformě DVB-T pomocí DVB-T2 standardu směřují k zahájení dne 2.12. letošního roku ve Velké Británii v oblasti Manchesteru a Liverpoolu z vysílače Winter Hill. V některých dalších oblastech bude britský multiplex B využívat i dočasných kmitočtů, plný a definitivní přechod nastane s vypnutím analogu, včetně regionálního odpojování. Předpokládá se ale, že v době mistrovství světa ve fotbale v Jižní Africe v červnu 2010, dosáhne pokrytí služeb na platformě HD DVB-T ve VB až 50% britské populace, píše Duspiva.

U většiny zemí v Evropě se ale plánuje větší rozvoj až pod ukončení analogu, podobně jako v České republice – tedy v letech 2012 a 2015. Zatím se také zdá, že využití kmitočtových pásem používaných pro DVB-T2 se může v jednotlivých zemích lišit, dodává Duspiva.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).