Hlavní navigace

Stanovisko IDC k diskusi o počtu uživatelů

26. 11. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Včera zveřejněné prohlášení tří koryfejů českého Internetu, kteří reagovali na zprávu IDC o počtu jeho uživatelů, vyvolala očekávanou reakci. Na dnešek slibovaný komentář musí počkat do pondělka, své stanovisko totiž rozeslalo také IDC. Ani ono však není zcela bez slabých míst.

Stanovisko IDC k současné diskusi na téma počtu uživatelů Internetu v České republice

Praha, 26. listopadu 1999 – Dne 10. listopadu vydala společnost International Data Corporation (IDC), přední světový poskytovatel průzkumů v oblasti informačních technologií, tiskovou zprávu týkající se analýzy internetového trhu v České republice. Tato zpráva vyvolala intenzivní diskusi mezi odbornou internetovou veřejností, zejména mezi poskytovateli obsahu sítě Internet. V souvislosti s touto probíhající debatou se společnost IDC rozhodla zveřejnit toto stanovisko.

Údajem, který v rámci internetové analýzy IDC vzbudil největší pozornost, byl odhad počtu uživatelů Internetu v České republice. IDC uvádí, že k 1. červenci roku 1999 bylo v ČR celkem 292 000 uživatelů Internetu, tj. osob, které se v předchozích 6 měsících alespoň jednou připojily k Internetu – dle definice IDC. Jaké metodologie analytici IDC ke stanovení tohoto údaje použili?

Především, lidé z IDC osobně navštívili 15 největších poskytovatelů internetového připojení (ISP – Internet Service Providers) v ČR, se kterými detailně prodiskutovali velikost internetového trhu a podíly jednotlivých poskytovatelů. Podstatný byl pak součet podílů jednotlivých poskytovatelů, ze kterého nakonec vyplynul zmíněný počet uživatelů Internetu v České republice.

Pro upřesnění tohoto údaje, jakož i pro stanovení dalších informací týkajících se Internetu a elektronické komerce, byl navíc proveden podrobný průzkum u 259 podniků v České republice s cílem zmapovat rozsah implementovaných internetových technologií a identifikovat plány těchto firem v oblasti Internetu a elektronického obchodování. Rovněž tento průzkum potvrdil odhad IDC týkající se počtu uživatelů. Kromě toho, informace z průzkumů provedených v dalších středo- a východoevropských zemích se zdají být srovnatelné s údaji z České republiky.

V rámci probíhající výměny názorů uvádí část diskutujících odborníků současný počet uživatelů v ČR v intervalu mezi 500 000 až 700 000. Tento názor je citován mimo jiné s odkazem na metodiku umísťování unikátních cookies na konkrétní PC uživatelů. Společnost IDC, která sleduje český PC trh více než 10 let, může dnes s vysokou přesností stanovit instalovanou základnu osobních počítačů v ČR na 1,1 milionu jednotek. Za zjednodušujícího předpokladu, že 1 internetový uživatel používá k přístupu na Internet 1 osobní počítač umístěný v ČR, vychází podle zmíněné metodiky, že v České republice je téměř 50 až 70 % všech instalovaných osobních počítačů připojených na Internet. Což je velice nepravděpodobný údaj, když například průměr západní Evropy činil koncem minulého roku pouze 30 % všech PC, které jsou on-line (zdroj: IDC).

Na závěr je nutno říci, že IDC nemá nejmenší zájem uvádět či publikovat neprověřené údaje – naopak, ve vlastním zájmu naší firmy je poskytovat nejpřesnější informace odrážející co možno nejvěrněji situaci na zkoumaných trzích – za použití ověřených světových metodologií. Tyto metodologie byly navíc přizpůsobeny specifickým podmínkám českého trhu, který je v důsledku umístění regionálního výzkumu IDC pro celou střední a východní Evropu do Prahy zřejmě nejpodrobněji prozkoumaným trhem v celém regionu.

Drew Weeks,
research manager
IDC East Central Europe


Abych zachoval stejný postup jako v případě včera zveřejněného prohlášení, odkazuji podrobnější komentář do zvláštního článku, zde tedy jen pár slov. V původní zprávě IDC mi chyběla definice, kdo je to uživatel Internetu, toto stanovisko ji obsahuje: osoba, který se v předchozích 6 měsících alespoň jednou připojila k Internetu. Při této formulaci musím souhlasit se včerejším prohlášením, že jde o podhodnocené číslo (naproti tomu bych si dovedl snadno představit neméně správnou definici, v jejímž světle by bylo naopak nadhodnocené).

Poněkud zvláštní je argumentace počtem počítačů v ČR: předpoklad, že co uživatel Internet, to jeden počítač, není zjednodušující, ale přímo zkreslující. Je možné najít řadu případů, kdy se jedne počítač rovná mnoha uživatelům. Nejjasnější je situace na vysokých školách, které mají tisíce studentů; alespoň jednou za půl roku se z nich na Internet jistě připojí většina, ovšem všichni se vystřídají na několika desítkách počítačů, které má vysoká škola k dispozici. Podobné příklady, byť asi ne tak masové, bychom přitom nalezli i jinde. A nakonec i můj domácí počítač – vzhledem k definici IDC – pro přístup k Internetu používají tři nejméně tři uživatelé.

BRAND23 Workshop

Marek Antoš


Související články a odkazy:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).