Hlavní navigace

Staré typy televizorů na unikátní výstavě v odletové hale pražské Ruzyně

27. 1. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
27. 1. 2010

Unikátní výstavu starých elektrospotřebičů, která zahrnuje i několik modelů televizorů, otevřela v úterý v odletové hale ruzyňského letiště v Praze společnost Asekol, která sdružuje výrobce elektrospotřebičů. Expozice „Muzeum spotřebičů“, která vznikla ze soutěže mezi sběrnými dvory, mapuje vývoj elektrospotřebičů od začátku minulého století po současnost.

K TÉMATU: Kam se starým televizorem? Rozhodně ne na skládku

Na interaktivním panelu věnovaném televiznímu vysílání návštěvníci uvidí zahájení vysílání Československé televize v roce 1953, černobílý pořad Rozmarýnek z roku 1960, záběry z okupace Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy v roce 1968 a Spartakiádu v Praze na Strahově z roku 1980 – to vše na dobových televizorech. Nejstarší představený televizor se vyráběl v letech 1953 až 1957 (Tesla 4002 A), nejmladší model LCD je z roku 1997. Zajímavé je i kombinované rádio, televizor a magentofon v jednom – Sharp 10P-28G, vyráběný v letech 1980 až 1990.

ebf - tip - debata

Při tvorbě muzea jsme kladli důraz zejména na zábavnost, chceme vtáhnout návštěvníky do hry. Příchozí si tedy budou moci některé spotřebiče sami vyzkoušet. Podívají se a poslechnou si historické televizní a rozhlasové záznamy, zahrají si jedny z prvních počítačových her jako jsou Packman, Snake nebo Tetris a zavzpomínají na volání ze staré dřevěné telefonní budky, uvedla Hana Ansorgová z Asekolu.

Výstava na letišti v Praze Ruzyni potrvá do 5. dubna a obsahuje zhruba sto starých typů elektrospotřebičů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).