Hlavní navigace

Start digitálního vysílání na Slovensku provázejí problémy

28. 12. 2009
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Pravidelné přerušování signálu a úplný výpadek jednoho z jedenácti vysílačů prvního celoplošného multiplexu provázely start řádného zemského digitálního televizního vysílání na Slovensku. Provozovatel digitálních vysílačů u našich východních sousedů, společnost Towercom, zahájil vysílání dva dny před Vánoci, i když původně počítal s termínem na Silvestra. Signál digitální televize ze Slovenska doletěl i k řadě českých diváků.

Bez Markízy, s nízkými výkony a vertikální polarizací

Řádné zemské digitální televizní vysílání na Slovensku odstartovalo v úterý 22. prosince čtvrt hodiny po poledni. Diváci, kteří byli v dosahu experimentálních multiplexů společnosti Towercom v Bratislavě, Malackách, Banské Bystrici a Zvolenu, tento start pocítili na vlastní kůži tím, že jim z nabídky digitálního vysílání zmizela nejsledovanější slovenská televize Markíza. Operátor sítě totiž převedl hlavní bratislavský a banskobystrický vysílač do řádného provozu a Markíza dosud nemá oprávnění pro zemské digitální vysílání (ale v rámci experimentu takto vysílat mohla). Přechodný multiplex využívá vysoké kanály 61 až 69 a nemusel se kvůli němu vypínat žádný analogový vysílač.

Digitální vysílače v Malackách a Zvolenu (a na bratislavském Technopolu) se od minulého týdne odmlčely, první celoplošný multiplex využívá celkem 11 vysílačů velkého a středního výkonu, k jejichž provozu získala společnost Towercom oprávnění od Telekomunikačního úřadu Slovenské republiky. Jejich seznam včetně výkonů najdete v následující tabulce. Oproti České republice, kde naprostá většina digitálních vysílačů vysílá v horizontální polarizaci, na kterou jsou upraveny příjmové antény již z doby analogového vysílání, první slovenský multiplex vysílá výhradně ve vertikální polarizaci. Pro diváky to znamená, že si musí pootočit anténu o 90 stupňů, jinak mohou mít s příjmem digitálního signálu problémy.

Umístění spuštěných vysílačů prvního přechodného multiplexu DVB-T na Slovensku
Umístění Vysílací kanál Maximální povolený výkon (ERP) Polarizace LAT (WGS-84) LON (WGS-84) Nadmořská výška (m)
Banská Bystrica – Laskomer 65 25 kW V 48°45'20" 19°07'10" 632
Bardejov – Stebnická Magura 62 8,5 kW V 49°21'37" 21°14'45" 896
Bratislava – Kamzík 66 50 kW V 48°10'57" 17°05'41" 433
Košice – Heringeš 64 20 kW V 48°42'50" 21°17'28" 295
Košice – Makovica 64 10 kW V 48°51'04" 21°29'35" 981
Námestovo – Magurka 68 15,5 kW V 49°22'05" 19°29'27" 1 104
Poprad – Kráľova hoľa 61 5 kW V 48°52'58" 20°08'23" 1 938
Ružomberok – Úložisko 68 10 kW V 49°06'15" 19°28'12" 729
Nové Mesto nad Váhom – Veľká Javorina 69 50 kW V 48°51'27" 17°40'31" 968
Veľký Krtíš – Španí laz 65 8,2 kW V 48°13'59" 19°15'21" 634
Žilina – Krížava 68 20 kW V 49°05'45" 18°49'09" 1 449

Zdroj: Towercom, DSL.sk

Pět programů od dvou televizí

Přechodný multiplex společnosti Towercom, který lze přirovnat k dočasnému multiplexu A v České republice, jenž vysílal do loňského října a obsahoval programy České televize, Novu a Český rozhlas, obsahuje pět televizních programů od dvou provozovatelů. Veřejnoprávní Slovenská televize v něm šíří všechny tři programy Jednotka, Dvojka a Trojka, a komerční televize Joj svůj hlavní program Joj a filmový kanál Joj Plus. Původně se předpokládalo, že místo Joj Plus bude v prvním multiplexu vysílat Markíza a místo Dvojky zpravodajský kanál TA3. V obou případech se ale televize nedohodly na smlouvách s operátorem.

Programy prvního přechodného multiplexu na Slovensku
TV STV1 logo
TV STV2 logo
TV STV3 logo
TV Joj logo
TV2 JOJ Plus logo 2008

Hlavní program Markízy by se v prvním přechodném multiplexu na Slovensku sice nemohl objevit, ani kdyby se vedení televize s operátorem dohodlo na podmínkách, protože Markíza nemá licenci pro zemské digitální vysílání, ale touto licencí disponuje její druhý program TV Doma. Přesto se ani on v přechodném multiplexu neobjevil, což svědčí spíše o nedohodě na ceně za šíření signálu. Ze stejného důvodu se v multiplexu neobjevila ani TA3, přestože se jí podařilo získat licenci pro zemské digitální vysílání v den, kdy multiplex odstartoval. Spolu s ní získaly tuto licenci i televize Joj a Joj Plus, které v multiplexu vysílají.

Technické parametry prvního multiplexu DVB-T na Slovensku
Vysílací mód 8k (6817 nosných)
Ochranný interval 1/4
Kódový poměr 2/3
Kódování obrazu MPEG-2 MP@ML
Kódování zvuku MPEG-1 Layer II
Konstelace 64 QAM
Hierarchický mód ne-hierarchický
Celková bitová rychlost 19,91 Mbit/s

Zdroj: Towercom

Vysílání z provizorních antén

Signál prvního slovenského multiplexu není příliš kvalitní. Rozhodně mu nepomáhají nízké výkony vysílačů, v hodnotách od 5 do 50 kW, ale především provizorně namontované vysílací antény, kvůli nimž nelze vytvořit ani podrobné mapy pokrytí této digitální sítě. Diagramy a výšky antén nesedí s koordinacemi, všude se vysílá z náhradních dočasných anténních systémů, které jsou často umístěny mnohem níže a jsou částečně stíněny stožárem a podobně. Například na vysílači Králova hola se prý anténa pro DVB-T umístila jen na střechu obslužné budovy (tedy asi 22 m nad zemí), přitom koordinace je na stožár do 125 m výšky. Diagramy jsou také jiné, vysvětluje spolupracovník serveru DigiZone.cz Jakub Melín.

Sám Towercom vydal na svém webu http://dvbt.to­wercom.sk částečně nepřesnou tabulku spuštěných vysílačů, v níž například uvádí Rimavskou Sobotu s vysílacím kanálem 61, ale ve skutečnosti zde žádný takový vysílač nevysílá (kanál 61 využívá vysílač Poprad – Kráľova hoľa). V tabulce naopak chybí vysílač Ružomberok – Úložisko (kanál 68), z něhož přechodná digitální síť podle několika slovenských odborných webů zjevně vysílá. Chybné tabulce odpovídá i mapka Slovenska s předpokládaným pokrytím DVB-T. Například regionu Poprad přisuzuje digitální vysílání na kanále 66, ale na tomto kanále vysílá přechodný multiplex pouze v Bratislavě.

SK pokrytí přechodného muxu - 31.12.2009

Mapka předpokládaného pokrytí první přechodné celoplošné sítě pro zemské digitální televizní vysílání na Slovensku. Mapa je rozdělena do územních oblastí podle slovenského Technického plánu přechodu. U každé oblasti je uveden vysílací kanál, na kterém by už měl vysílat přechodný multiplex, byť to ne vždy odpovídá skutečnosti. (Zdroj: Towercom)

Vysílá se jen na čtvrtině plánovaných vysílačů

Signál prvního přechodného celoplošného digitálního multiplexu byl měl podle Towercomu pokrývat 79,7 procenta obyvatel Slovenska. Síť zatím využívá pouze čtvrtinu ze 44 plánovaných vysílačů. Kolik jich Towercom nakonec spustí a kdy, není jasné. Podle oprávnění od telekomunikačního úřadu by operátor měl k 31. březnu 2010 zajistit pokrytí pro 89,4 procenta obyvatel. Bývalý šéf úřadu Branislav Máčaj ale na webu DSL.sk upozornil, že licence pro provozování prvního přechodného multiplexu Towercom nijak nezavazuje k tomu, aby minimální pokrytí 89,4 procenta obyvatel dodržoval i po tomto datu: Z licence jasně nevyplývá, zda o závazek trvajícího charakteru, nebo jen jednorázový k určitému datu.

Počet spouštěných vysílačů a rozšiřování pokrytí tam bude záviset především na zájmu a ochotě televizí za provoz těchto vysílačů platit. Jisté není ani to, zda multiplex bude po celou dobu platnosti licence pro jeho operátora vysílat v kompresním standardu MPEG-2, v němž Towercom zahájil vysílání (a v němž probíhá digitální vysílání i v České republice), nebo i v MPEG-4. Sám operátor má v povolení od telekomunikačního úřadu uvedeno, že bude vysílat MPEG-2 v kombinaci s MPEG-4. Při využití standardu MPEG-2 firma nechce do sítě zařadit více než pět televizních stanic, přičemž multiplex nebude obsahovat žádný rozhlasový program.

Vysílač Bratislava - Kamzík

Bratislavský vysílač Kamzík, z něhož společnost Towercom vysílala digitálně již přes 22. prosincem letošního roku. Vysílací kanál 66 se po přechodu na řádné digitální vysílání nezměnil, obsah multiplexu ano. Dva dny před Vánocemi z něho zmizela nejsledovanější slovenská televize Markíza a zpravodajský kanál TA3. Místo nich přibyla sportovní Trojka a filmový kanál Joj Plus. (Foto: Panoramio.com)

První dny se neobešly bez problémů

Hned po zahájení řádného zemského digitálního televizního vysílání na Slovensku začal mít první přechodný multiplex problémy. V řadě míst vypadával signál, vysoké vysílací kanály i vertikální polarizace vyžadovaly úpravy příjmových antén. Hned druhý den po spuštění digitální sítě vypadl jeden z páteřních vysílačů na Kráľovej hoľi v Nízkých Tatrách. Podle Towercomu mohlo za výpadek extrémní počasí, podle příspěvků na různých odborných fórech slovenských webů se podobným potížím nevyhnul ani vysílač Křížava u Žiliny. Nepříjemně překvapeni byli i diváci, kteří do minulého úterý přijímali pilotní vysílání DVB-T.

Bydlím někde na půl cesty mezi Banskou Bystricí a Zvolenem a pilotní vysílání jsem chytal bez nejmenších problémů. Teď spustili řádné vysílání a já mám 0/0%. Anténou jsem točil jako na kolotoči, přeladil set-top-box… ani náhodou. A to jsem samozřejmě podle oficiální mapy pokrytí v místě, kde má být dobrý signál, stěžuje si například uživatel branik.80 v dis­kusi na webu DSL.sk. Nic jiného jsem si na Vánoce nemohl přát než výpadek nejsledovanější televize u nás, Markízy. V Banskobystrickém kraji se změnil vysílací kanál DVB-T a vypadla z něj Markíza a nikdo o tom dopředu nic nevěděl, píše další čtenář s nickem Jožo Mrkvička.

SK pokrytí přechodného muxu - 22.12.2009

Podrobná mapa pokrytí signálem první přechodné digitální sítě společnosti Towercom. Skutečnost je podle diváků poněkud jiná. (Zdroj: Towercom, mapku kliknutím zvětšíte)

Digitální Markíza jen na východním Slovensku

Jedinými diváky zemské digitální televize na Slovensku, kteří nepřišli o signál televize Markíza, jsou obyvatelé východoslovenských Košic a Prešova, kde na kanálu 44 probíhá v jednofrekvenční síti pilotní digitální vysílání společnosti Telecom Corp. Konkurent Towercomu pokračuje v tomto experimentu i poté, co z dalších dvou košických vysílačů na kanálu 64 začal vysílat první řádný digitální multiplex, ovšem bez Markízy. Na východě Slovenska tak lze z pozemních digitálních vysílačů naladit hned sedm televizních programů. Veřejnoprávní Jednotka, Dvojka, Trojka a komerční televize Joj vysílají v obou multiplexech, Joj Plus v multiplexu Towercomu a Markíza s TA3 v multiplexu společnosti Telecom Corp.

Podle vyjádření Romana Fischera, předsedy představenstva Towercomu, by se mohla programová nabídka prvního celoplošného multiplexu na Slovensku změnit. Po splnění zákonných povinností ze strany dalších vysílatelů se tak může stát. Tyto změny bude včas medializovat, sdělil Fischer v oficiální tiskové zprávě ke spuštění řádného digitálního vysílání. Například Slovenská televize původně vůbec nepočítala s tím, že v prvním přechodném multiplexu bude vysílat všechny tři svoje programy, ale pouze Jednotku a Trojku. V polovině příštího roku se všechny programy STV navíc přesunou do samostatného veřejnoprávního multiplexu, který bude provozovat opět Towercom.

Vysílač Velká Javorina

Vysílač Velká Javorina, z něhož diváci na Moravě bez problémů naladí analogové vysílání Slovenské televize, digitální signál ale většinou ne. Směrem do České republiky je totiž utlumený a navíc využívá vertikální polarizaci místo horizontální, běžné v tuzemsku. (Foto: Wikimedia.org)

MM socky3

Na Ostravsku laďte vysílač Magurka

Po prvním týdnu ostrého digitálního vysílání na Slovensku je už také jasné, kde a z jakých vysílačů se dá toto vysílání naladit v České republice. Na Ostravsku je potvrzený příjem z vysílače Magurka u Námestova, který vysílá na kanále 68 v jednofrek­venční síti s žilinským vysílačem Krížava. Magurka je sice od Ostravy dále než Krížava, žilinský vysílač je ale směrovaný výhradně do slovenského vnitrozemí. Stejným způsobem vyřešil Towercom digitální vysílání z Velké Javoriny, odkud lze analogově přijímat slovenské televizní stanice hluboko v českém vnitrozemí. U digitálního vysílání tomu tak bohužel není, směrem na Českou republiku je signál utlumený.

Příjem digitálního vysílání ze Slovenska ztěžuje i skutečnost, že na rozdíl od českých digitálních sítí probíhá ve vertikální polarizaci (české v horizontální), takže pro kombinovaný příjem signálu z českých a slovenských vysílačů jsou třeba dvě antény – jedna nastavena horizontálně a druhá vertikálně.

Podařilo se vám zachytit zemské digitální vysílání ze Slovenska?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.