Hlavní navigace

Start DVB-T2 v Česku už v roce 2015? Bylo by to příliš brzy, míní ČTÚ

Jan Potůček

Český telekomunikační úřad se chce vyvarovat situace, kdy by vypisoval aukce na časově velmi omezené kmitočtové příděly pro přechodné sítě DVB-T2

Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Požadavky operátorů vysílacích sítí a provozovatelů televizí, aby už v příštím roce začalo v České republice řádné digitální televizní vysílání ve standardu DVB-T2, zřejmě zůstanou nevyslyšeny. Podle Jaroslavy Novákové z Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) totiž není zřejmé, jakým způsobem by měly být přidělovány časově omezené kmitočty pro DVB-T2. „Jak bychom dražili dočasné sítě časově omezené třeba jen na tři roky a kdo by se za takových podmínek aukce zúčastnil?“ položila si Nováková řečnickou otázku na dnešní konferenci Radiokomunikace 2014 v Pardubicích.

prsummit-tip-temata14

Nezodpovězených otázek okolo zavádění DVB-T2 je podle Novákové více. Například jak dlouhé by mělo být souběžné televizní vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2. „Zatím se hovoří o období tří až sedmi let. To je příliš velký rozptyl,“ míní Nováková. Jasné není ani to, kdo a jak by takové souběžné vysílání financoval. Shoda nepanuje ani v otázce počtu přechodných sítí DVB-T2. „Jednu chce pro sebe Česká televize, jednu komerční vysílatelé. Operátoři sítí ale mluví o minimálně dvou nebo třech sítích, aby byla zachována hospodářská soutěž,“ konstatovala Jaroslava Nováková.

Otevřené je i téma případných kompenzací operátorům sítí DVB-T, které se budou vypínat nebo překlápět do standardu DVB-T2. „Přeci jenom za sebou mají určité investice do vysílacích technologií,“ vysvětlila Nováková. Urychlený přechod na DVB-T2 by podle ní byl odůvodnitelný v případě rychlého uvolnění pásma 700 MHz pro mobilní služby, ale o takovém postupu ještě nebylo rozhodnuto. „Není vůbec jasné, zda v České republice k uvolnění tohoto pásma dojde,“ dodala. Obecně se předpokládá, že k úplnému přechodu na DVB-T2 by mělo dojít okolo roku 2025.