Hlavní navigace

Start-up z garáže je historie, zkuste co-working centrum

10. 12. 2010
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Rozhodli jste se založit sám anebo s kamarádem firmu a nechcete utrácet zbytečně moc za pronájem kanceláře v centru? Odstartovat svůj startup můžete z co-workingového centra!

Pracujete z domova, ale nemůžete se na práci pořádně soustředit (děti, manželka, televize, lednička)? Leze vám práce z domova na mozek a potřebujete poznat nové a zajímavé lidi? Zkuste sdílený pracovní prostor pro lidi na volné noze, kteří zde nezávisle na sobě dělají svou běžnou práci. Sdílená kancelář vyjde samozřejmě levněji, ale důležitá je také společenská a psychologická funkce. Coworking centra jsou pro nezávislé profesionály lákavou alternativou k poněkud jednotvárné práci doma.

V Česku, převážně v Praze, se za poslední rok vyrojilo několik coworking center. Lupa se proto pokusila zmonitorovat coworking centra u nás, kde byste mohli začít se svým podnikáním, rozjet svůj internetový start-up.

The Hub

Prostory v pražském The Hub v Drtinově ulici
Autor: The Hub

Prostory v pražském The Hub v Drtinově ulici

Největší a zřejmě i nejznámější je coworking centrum The Hub poblíž Anděla v Praze. “Mojí hlavní motivací bylo dělat na tomto projektu s kreativními spolupracovníky. Pražský Hub jsme otevřeli letos na jaře jako 4 zakladatelé a pomáhali nám při tom mnozí další. Také jsem věřil, že v Hubu bude vznikat spousta dobrých projektů a budou se kolem něj pohybovat stovky skvělých lidí a organizací. Obě tato očekávání se splnila již tří měsíce po otevření,” říká jeden ze zakladatelů Hubu Jakub Mareš.

Hub se vyznačuje rozmanitou oborovou strukturou členů. V Hubu pracují web designéři, konzultanti v různých oborech, grafici, coachové, obchodníci, internetoví podnikatelé, pracovníci v marketingu, lidé z neziskového sektoru apod, Češi i expati. Hub má v současné době 80 členů.

Na otázku jaké jsou hlavní motivy pro práci v coworking centru odpovídá Mareš: “Většinou to asi začíná potřebou dostupného zázemí pro podnikání. Členové ale brzy zjistí, že sociální přínosy Hubu jsou ještě větší hodnotou. Sociálními přínosy nemyslím jenom možnost navázání cenných kontaktů, ale především radost z motivačního prostředí či zkrátka z potkávání zajímavých lidí.”

Hub pořádá minimálně dvakrát měsíčně přednášky, workshopy, párty či jiná neformální setkání. “Chceme, aby na odbornějších akcích v Hubu mluvili zajímaví lidé o tématech, která přímo souvisejí s vizí Hubu – tj. např. o technologických a sociálních inovacích, společenských trendech, osobním rozvoji či odpovědném podnikání,” říká Mareš.

Coworkingové centrum - nástěnka informuje, na čem kdo pracuje. Překvapivě nemusí být internetová...

Coworkingové centrum – nástěnka informuje, na čem kdo pracuje. Překvapivě nemusí být internetová…

Příkladem může být Social Business Tour – konference, která si klade za cíl podpořit rozvoj společensky odpovědného podnikání v ČR. Tuto akci se 150 účastníky hostil Hub v půlce října. Důležitým přínosem všech těchto akcí je samozřejmě networking mezi jejich návštěvníky podobných akcí. V ceně jednotlivých členských tarifů je přístup do všech společných prostor Hubu – sdílený pracovní prostor (open space), launge (místnost pro neformální setkávání), bar/kavárna a venkovní terasa. Členové mají k dispozici vysokorychlostní internet, multifunkční kopírku, automat na vodu, vybavený samoobslužný bar či např. sprchu.

Členové i nečlenové mají dále možnost pronajmout si reprezentativní zasedací místnosti či coaching room pro dva. Hub je pro členy otevřený pracovní dny mezi 8:30–18:30.

Přehled cen

 • Hub Connection – 5 hodin / měsíc – 300 Kč
 • Hub 25 – 25 hodin / měsíc – 950 Kč
 • Hub 50 – 50 hodin / měsíc – 1500 Kč
 • Hub 100 – 100 hodin / měsíc – 2400 Kč
 • Hub Unlimited – Neomezený počet hodin – 3600 Kč

“Prvotní důvod členství v Hubu byla možnost používat sdílené kanceláře. Pracovali jsme s kolegou z domu. Pokud jsme něco chtěli spolu probrat, sešli jsme se u jednoho z nás doma, což nebyl problém. Problém byl, když jsme potřebovali udělat meeting s dodavateli, zájemci o spolupráci, atd. Řešili jsem to pomocí kaváren, nákupních center, fastfoodu. Hub bylo optimální řešení. Časem se hlavní důvod proč jsem v Hubu posunul dále – Hub skýtá výbornou možnost kontaktů, sdílení zkušeností, rozšíření obzorů,” popisuje svoji zkušenost s Hubem Ondřej Červinka, který provozuje start-up WujiGrid.

Pražský Hub je součástí celosvětové sítě se stejným jménem – The Hub. Pracoval jsem chvíli ve dvou londýnských Hubech – Islington  a Kings Cross. Ceny jsou vyšší než u nás, ale na Londýn stále přijatelné. Hub v Islingtonu založil Jonathan Robinson s myšlenkou vytvořit cenově dostupný prostor pro ty, kteří chtějí alternativní kariéru v oblasti sociálních projektů.

Coffice

Coffice má interiér výrazně jiný, než The Hub
Autor: Coffice

Coffice má interiér výrazně jiný než The Hub

Zřejmě nestarším coworking centrem je pražský Coffice Davida Odstrčila. Odstrčil definuje coworking jako komunitu nezávislých profesionálů a malých start-up firem, sdílejících společný pracovní prostor, kde se otevírají možnosti vzájemné spolupráce, šíření nápadů nebo jen sociální interakce.

Hlavními motivy práce v coworking centru je podle Odstrčila potřeba být ve společnosti stejně smýšlejících, naladěných lidí, pracujících podobným způsobem, mít levnou kancelář pro nerušenou práci v centru města a sociální aspekt. V Cofficu se otočilo 30 členů z 5 různých zemí, převážně jde o lidi z IT – web development, provozovatelé e-shopů, ale i překladatelé a zakladatele různých start-upů.

Odstrčil pro svoje současné i potenciální členy pořádá různé přednášky, workshopy, společné výlety, ale také jen pivo nebo bowling. Mezi Odstrčilovy cíle patří snaha zvětšit komunitu, rozšířit prostory a zlepšit vybavení. Coffice poskytl zázemí například pro úspěšný start-up Slevomatu nebo seznamky Smart Dating.

Přehled cen

 • Plné členství: 4.000,– Kč / měsíc (nonstop přístup 24/7, stálé pracovní místo)
 • Částečné členství: 3.000,– Kč / měsíc (přístup max. 2 dny v týdnu, bez možnosti stálého místa)

Locus

Will Bennis (USA) provozuje coworking centrum Locus u Václavského náměstí v Praze. Bennis je doktor psychologie, psychologii učí na VŠ a věnuje se také vědeckému výzkumu v oboru. Říká, že hlavním důvodem pro založení Locusu bylo vytvořit ideální pracovní prostor pro lidi, kteří pracují na volné noze a nedaří se jim dosahovat takových výkonů, jaké by si představovali, protože jim schází řád a sociální podpora vyplývající z práce v kolektivu. Locus jim právě toto poskytuje.

Interiéry coworkingového centra Locus v Krakovské ulici

Interiéry coworkingového centra Locus v Krakovské ulici

Locus má 22 stálých členů z 16 různých zemí. Polovina členů je jsou programátoři, dále business analytici, investiční poradce, novinář, účetní. Členové mají Locus k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Locus nabízí také alternativní členství.

Svoji zkušenost s Locusem popisuje James Ramroop, který se zabývá SEO poradenstvím a affiliate marketingem: “Moje práce nevyžaduje schůzky s klienty, a proto jsem pracoval z domova nebo z kaváren. Po dvou letech práce z domova jsem zjistil, že trávím čím dál víc času mimo dům a že tolik nepracuju. Nuda a potřeba pracovat s jinými lidmi byly těmi hlavními důvody, proč jsem začal pracovat z coworking centra. A nelituju.”

Přehled cen

 • „Full Time“ – „Na plný úvazek“ členství: 3.000 Kč/měsíčně
 • „Work Week“ – „Pracovní týden“ členství: 2.550 Kč/měsíčně
 • „2nd Office“ – „Druhá kancelář“ členství: 2.100 Kč/měsíčně
  v žádném programu není nabízen stálý stůl

Creators

Dalším pražským coworking centrem je Creators poblíž Václavského náměstí. Creators, který provozuje Adam Javůrek, vyhledávají zejména designéři.

Ceny: Měsíční platba: 4.500 Kč obsahuje: pracovní místo, vlastní přístup(24h), internet atd.

Mimo Prahu je nabídka slabší

Coworking centra vznikají v menší míře i mimo Prahu. “Potřeboval jsem kancelář a chtěl jsem zkusit coworking. Začal jsem v únoru. Zájemce byl jeden, pak skončil, pak tam bylo školení, teď zase jeden, další tři jednání…. Cenově to asi Písečáci cítí, že jsem drahý…. Coworking není můj primární zájem, nainvestoval jsem hodně do reklamy, zklamali mě místní novináři. Rozhovor do novin jsem si musel napsat sám a také zaplatit jako reklamu… Další plány? Plánuji školení, ale není zájem – všichni z Písku utíkají do Prahy, takže špatné…,” popisuje svou zkušenost s coworkingem Tibor Kovalský, zakladatel centra v Písku.

“Hlavní motivace pro založení coworking centra je socializace, protože dělám na volné noze a „kolegy z práce“ začne člověk po několika letech postrádat. Jsme nyní zatím dva – konzultant na EU dotace a web designer. Pokud se najde více lidí, tak se můžeme rozšiřovat. Žádné doprovodné akce nepořádám, jen sem tam zajdeme na pivo,” říká Zdeněk Štěpánek z ostravského coworking centra. Další coworking centra jsou v Brně, Jihlavě a České Lípě.

Centrum cena za měsíc neomezeného členství
Hub 3600 Kč
Coffice 4000 Kč
Locus Workspace 3000 Kč
Creators 4500 Kč
Coworking Písek
Coworking Ostrava
Coworking Brno
Coworking Česká Lípa
Coworking Jihlava
The Works – Praha a Brno
Proč je pro lidi důležitý coworking

Proč je pro lidi důležitý coworking

Německý student Lukas de Pellegrin nedávno vydal studii o coworkingu, ve které zmapoval důvody používání berlínských coworking center. Typickým uživatelem je muž mezi 30 a 40 roky. Jedno coworking centrum využívá v průměru půl roku. V grafu jsou hlavní důvody pro používání coworking centra.

Virtuální coworking

Zajímavou alternativu představuje “virtuální coworking” na stránkách TheWorks, který provozuje Holanďan Dave Ruzius dlouhodobě žijící v Česku. “Coworking je styl práce a ne pouze místo, kam chodíte pracovat. TheWorks chce sdružovat kreativní lidi všech profesí, kteří, že občasná společná práce může být kreativnější a produktivnější a kteří navazují rádi nové kontakty, které mohou vyústit v nový byznys.”

The Works má 200 členů, z nichž se polovina zúčastnila nejméně jedné akce. Společné pracovní akce, tzv. Jellies, pořádá Dave jednou měsíčně v pražských kavárnách. A nově i v Brně. „TheWorks věří, že coworking není jen o tom pronajmout si pracovní stoly. Chtěli bychom poskytnout hlavně infrastrukturu pro start-upy. Chceme dát dohromady investory, právníky, kouče, apod.“ říká Ruzius.

Dave Ruzius a jeho TheWorks zastupovali český coworking na nedávné Coworking konferenci v Bruselu, kde se sešlo přes 100 účastníků z Evropy a USA (např. Officenomads). “Coworking je koncept budoucnosti. Práce bude flexibilní, krátkodobější a agilnější. Byznys model coworkingu není o tom nabídnout sdílené kanceláře, ale hlavně užitečné komunity. Coworking neznamená networking. Coworking ale je o tom využít pro práci networking,” shrnuje závěry konference Ruzius. Průzkumy najdete například zde.

ebf - tip do článku - debata

O coworkingu psal v Čechách asi poprvé Robert Vlach, který provozuje portál freelanceru
Navolnenoze.cz. “Coworking efektivně řeší většinu problémů dlouhodobé práce z domova a k tomu nabízí poměrně velkou přidanou hodnotu. Na druhou stranu si myslím, že coworking je celkově nevhodný pro profesionály, kteří pracují s důvěrnými informacemi a s klienty komunikují převážně telefonicky,” říká o coworkingu Vlach.

Na otázku, jestli by do coworking centra investoval, odpovídá Vlach: “Čistě teoreticky jako podnikatel asi ano, ale jen ve velkém městě, jako je Praha nebo Bratislava. Za 2–4 roky by to mohlo být zajímavé také v krajských městech bez velké komunity expatů, jako je Brno, Ostrava, Olomouc apod.”

Jak byste odstartovali svůj startup?

Autor článku

Autor je investorem, VC skautem, mentorem a freelance novinářem přispívajícím na Lupu a TheNextWeb, více o něm najdete zde.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).