Hlavní navigace

Startuje ČT 4 HD. Kde všude ji budete moci naladit?

3. 5. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Hokejové mistrovství světa ve Finsku a Švédsku se blíží mílovými kroky – začíná již zítra. Už dnes ale Česká televize spouští ČT 4 ve vysokém rozlišení.

Na terestriku nejspíše zapomeňte

Vysílání ve vysokém rozlišení obrazu prostřednictvím pozemního digitálního vysílání nemá v České republice zrovna na růžích ustláno. V současné době ho nabízí díky DVB-T (nikoliv DVB-T2) společnost Digital Broadcasting, která je provozovatelem multiplexu 4. Stojí za ní konkrétně úspěšný moravský podnikatel Radim Pařízek. U této sítě je ale problém. HD programy, které jsou v ní dostupné, fungují pouze na bázi experimentu, čili výměna programu ČT 1 HD, jež je tu dostupný nyní, za ČT 4 HD, by byla pravděpodobně problematická. S Českou televizí v současné době jednáme, ale jednání nemohu komentovat. Za tento programem během olympiády bychom byli pochopitelně rádi. Jeho zařazení se přímo nabízí, uvedl pro DigiZone.cz Pařízek.

Radim Pařízek ve studiu ostravského rádia Čas
Autor: Rádio Čas

Radim Pařízek má o ČT 4 HD v DVB-T zájem, ale zůstane pravděpodobně jen u jeho přání.

HD vysílání v DVB-T2? Zbožné přání pár jedinců

Ještě hůře je na tom vysílání ve vysokém rozlišení prostřednictvím DVB-T2, tedy pozemní digitální televize druhé generace. České Radiokomunikace, které ho do loňského roku provozovaly pro Český metrologický institut, ho ukončily a s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) se prozatím nepodařilo dohodnout podmínky na jeho obnovení. Plány s HD vysíláním v DVB-T2 dokonce vyvolaly nedávno u předsedy Rady ČTÚ Pavla Dvořáka dosti plamennou reakci. Na konferenci České asociace elektronických komunikací minulý týden uvedl: ČTÚ nebude souhlasit s experimentem, který by měl komerční charakter. Po zkušenostech, které máme, se nesmíříme s tím, že by se zákazníci stali rukojmími, uvedl tehdy Dvořák. Radiokomunikace úplně v prvotní fázi zavádění DVB-T2 plánovaly, že do olympijských her v Londýně pokryjí přibližně 50 % obyvatel a ty tudíž budou mít k dispozici pozemní vysílání v HD kvalitě. Nyní se tento plán jeví jako zcela nereálný. Zamítavý postoj ČTÚ zopakoval i včera na setkání s novináři.


Autor: Ivana Dvorská (archiv DigiZone.cz)

Český telekomunikační úřad je v souvislosti se zaváděním standardu DVB-T2 velice pesimistický.

ČT 4 HD naladíte nejlépe na satelitu

Nejjednodušší cestou, jak se bude moci divák dostat kdekoliv v České republice ke kanálu ČT 4 HD, bude pravděpodobně v první fázi satelit. Jeho zařazení už deklarovala jak služba CS Link, tak i Skylink. Počítat s ním mohou pochopitelně i klienti T-Mobile televize. U vysílání prostřednictvím družice není žádný problém proto, jelikož právě na pozici 23,5 stupně východně bude distribuční trasa tohoto kanálu, čili není možné, aby ho některá ze služeb zde působící klientům nenabídla. Testy tu začaly už včera v podvečer. Po technické stránce bude chod tohoto kanálu technicky zajišťovat společnost E4C Group. I to bylo minulý týden pro mnohé odborníky pohybující se v oblasti digitální televize překvapením. Obecně se totiž předpokládalo, že tendr vyhraje operátor Media Broadcast, který se už Kavkám stará o program ČT 1 HD. Firma mimochodem zajišťuje i distribuci českých stanic regionalnitele­vize.cz a Óčko.


Autor: Čestmír Polák

Pro satelitní operátory CS Link a Skylink není zařazení kanálu ČT 4 HD žádný problém.

freeSAT plány prozrazovat nechce, Digi TV HD nenabízí

Problematičtější situace je u satelitního operátora freeSAT by UPC Direct. Přesto, že už má společnost UPC DTH, její provozovatel, v nabídce kanály ČT 1 HD i Nova HD, oblastní manažer pro Českou a Slovenskou republiku Jiří Kraval nechtěl serveru DigiZone.cz prozradit, zdali se v nabídce objeví i stanice ČT 4 HD. Jednání nekomunikujeme, takže se nezlobte, ale bez komentáře, uvedl Kraval. Zákazníci satelitní služby Digi TV pak pochopitelně mohou na zařazení tohoto programu rovnou zapomenout. Přesto, že se minulý rok objevily přímo od samotných zástupců společnosti Digi Slovakia informace o tom, že do nabídky budou doplněny i kanály ve formátu HD, nakonec se vše vyvinulo „trochu“ jiným směrem. HD vysílání je dostupné pouze v kabelových rozvodech u našich východních sousedů. Navíc Slováci mají to štěstí, že sportovní kanál České televize pochopitelně na území cizího státu být šířen nemůže. I na tohle už ale našly české a slovenské hlavičky recept…

UXD


Screenshot: Lukáš Polák, DigiZone.cz

HD vysílání v nabídce Digi TV? Zapomeňte…

ČT 4 HD nabídce UPC i O2TV. Další operátoři v jednání

Nejsložitější situace se zařazení kanálu ČT 4 HD je pochopitelně u kabelových a IPTV operátorů. Už začátkem tohoto týdne deklarovala tento krok největší firma na tomto poli – UPC Česká republika. Program bude dostupný pro všechny klienty, tedy i pro ty s nejnižší nabídkou. Stanici zařadí do své IPTV nabídky O2TV i společnost Telefónica Czech Republic. Mohu potvrdit, že nasazení nového kanálu ČT 4 HD v rámci O2TV plánujeme. Technicky máme vše ke spuštění připravené.  Kanál ČT 4 HD bude zákazníkům dostupný během dnešního dne. Stanice bude umístěna do všech základních programových nabídek, uvedla pro DigiZone.cz Blanka Vokounová z tiskového oddělení operátora.


Foto: archiv

Budova provozovatele kabelové televize UPC, který kanál ČT 4 HD taktéž nabídne.

Věřím, že se program podaří spustit v Českých Budějovicích ještě během tohoto týdne a během května pak ve zbylých lokalitách, ve kterých působíme, konstatoval Jaroslav Pánek ze společnosti Elsat, která je provozovatelem kabelové televize v jižních Čechách. V brzké zařazení stanice k dalším společnostem věří i samotná Česká televize. Provozovatelé převzatého vysílání v kabelových systémech (kabeloví operátoři) zařazují HD programy ČT podle možností svých sítí.  V tuto chvíli mají zájem o zařazení ČT 4 v HD UPC a Telefónica. Ostatní operátoři se pravděpodobně připojí, jakmile spustíme stream ze satelitu, uvedla tisková mluvčí veřejnoprávního média Michaela Fričová.

Kde budete sledovat kanál ČT 4 HD?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.