Hlavní navigace

Starý internet zemřel, ve videohrách se perou peníze a hack Cloud Hopper byl větší, než se říkalo

5. 1. 2020
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Libra nefrčí, Indie vypíná internet, SEO pro podcasty, Minecraft fakt nekončí, děravé Wyze, ransomware na vzestupu. Co ještě přinesl právě končící #tyden?

Švýcarský prezident má za to, že Libra v aktuální podobě selhala. Otázkou zůstává, proč to řeší zrovna švýcarský prezident. A další otázkou je, proč si myslí, že Libra potřebuje, aby centrální banky přijaly koš měn, ze kterých vychází. Jako každá cyberměna může Libra fungovat i bez tohoto mechanismu. Viz Facebook's Libra has failed in current form – Swiss president.

Indie vypíná internet a řadí se tak mezi represivní režimy omezující svobodu a cenzurující internet. Asi nepřekvapí, že čínská média to vítají. Jenže co když je internet skutečně nástrojem k vyvolávání nenávisti a násilí, jako tomu bylo třeba v Myanmaru či Bangladéši? Čtěte v The Guardian view on internet censorship: when access is denied.

Konec iTunes toho říká hodně o našich digitálních návycích, píší ve What the Death of iTunes Says About Our Digital Habits. Jedno z mnoha ohlédnutí za minulým desetiletím je zajímavé tím, že zmiňuje změnu návyků – od posedlosti elektronickou (obsahovou) hygienou až po shromažďovače zcela všeho. A platí to nejen o hudbě, kde je iTunes dobrý příklad něčeho, co dnes už skoro nemá smysl. V ještě větší míře to platí o fotografiích.

Videohry jsou snadný kanál pro praní špinavých peněz. Probírají to ve Video games are easy channel for money launderers a jako typický příklad se stačí podívat na Valve a Counter Strike (viz Key Change). Jinde to ale není o moc odlišné (zmiňována je i hra Fortnite s masivním prodejem V-bucks mimo hru), jakmile se někde objeví herní ekonomika, je jen otázkou času, kdy se na ni nabalí řada problematických aktivit. Až po právě zmíněné praní špinavých peněz v masivním měřítku.

TELEgraficky

rxnodetube ■ NEJ hry pro iOS i Android Povedená pozadí pro (nejen) iPhone ■ Windows 10 od Applu Quo Vadis Chrome OS ■ Medium přišlo o 40 % SEO viditelnosti ■ Intel koupil Habana Labs80 dní na crack hry v průměru ■ Snapchat koupil AI Factory 

WEBDESIGN, INTERNET

Starý internet zemřel a my se dívali a nic neudělali, píší v The Old Internet Died And We Watched And Did Nothing. Je to hezký přehled pro pamětníky. Friendster, Myspace, Flickr, Webshots, Photobucket, blogy, Tumblr, AOL Instant Messenger – to jsou věci, na které se dnes jen nostalgicky vzpomíná. Některé z nich přežily, ale jsou radikálně jiné. Poučení? Nic netrvá věčně.

Jak na SEO pro web s podcasty? Vlastně je to jednoduché. SEO vždy potřebuje text a nepotřebujete k tomu nic víc než základní porozumění, jak věci fungují. Nevěříte? Tak se začtěte do Google’s Mueller Answers How to SEO a Podcast Site. Zejména u českých podcastů myslete na to, že v žádné brzké budoucnosti nebude existovat nic, co by obsah vašeho podcastu přepisovalo za vás, aby to „zaindexovalo“ něco, kde máte jenom zvukové soubory.

Chraňte se před ukradením údajů v Google My Business. Upozorňují na to v Protect Your Restaurants Google Listing from Menu Provider Hijack, a jakkoliv se to týká hlavně restaurací, je to aplikovatelné na jakékoliv podnikání. Jen s těmi restauracemi je to v USA poněkud aktuální, pár tamních „chytrých“ podnikatelů si udělalo byznys právě z toho, že se přiživují v SEO na „poskytování“ služeb restauracím v podobě online menu.

Progressive Web Apps v roce 2020? Čtení, které by se mohlo hodit. Najdete v Progressive Web Apps in 2020.

SOFTWARE

ProtonMail rozšířili nabídku o šifrovaný kalendář. Prozatím funguje v podobě veřejné bety pro platící uživatele, pro veřejnost se otevře po ukončení betatestování v roce 2020. Viz Mark the date! The ProtonCalendar beta is here.

Končí Minecraft? Může za to Fortnite? Je důvod k panice? Čtěte v Is ‚Minecraft‘ Really Shutting Down? Why Would the Popular Game End? něco o tom, jak oznámení o konci Minecraft Story Mode vyvolalo pozdvižení. Zahrnovalo i několik nepravdivých příspěvků, jako je například Minecraft will shut down their servers in late 2020 – vtip, který se mezi fanoušky rychle rozšířil jako skutečná zpráva.

Google odebral Xiaomi přístup ke Google Home. Důvodem je vážná chyba: v ojedinělých případech se uživatelům bezpečnostních kamer od Xiaomi zobrazovaly obrázky zcela cizích lidí. V Xiaomi už na chybu přišli a pracují na nápravě. Paradoxní je, že se mohla projevit jenom u lidí se špatným připojením – tam fotografie pocházely z vyrovnávací paměti, kde se evidentně chybně vybíraly. Viz Google denies Xiaomi access over security bug a When I load the Xiaomi camera in my Google home hub I get stills from other people's homes!!

HARDWARE

Segway-Ninebot má nové dvoukolové samobalancující vozítko. S-Pod počítá s tím, že budete sedět, zatímco si užijete rychlost až 38 km/h. Na trh přijde až ve třetím čtvrtletí 2020, volně dostupné ale bude nejspíš až v roce 2021. Cena známa není. Mrkněte do Segway’s newest self-balancing vehicle is an egg-shaped wheelchair.

Apple nově umožní mít na obalu od AirPods vygravírovaná emoji hovínka. Pokud se vám to zdá jako absurdita či předčasný apríl, tak bohužel, vypadá to jako zcela vážně míněná věc. Byť tedy nutno dodat, že vybrat si můžete z celkem 30 emoji (a jako variantu si tam můžete nechat dát text). Viz Apple now lets you engrave a poop emoji on your AirPods case a samozřejmě i přímo v obchodu Apple.

MARKETING A KOMUNIKACE

Móda ošklivých vánočních svetrů má dlouholetou tradici. Pokud se vám snad nelíbí, tak to nebude vaše chyba. Stačí se podívat na popularitu vyhledávání „Ugly Christmas sweater“. A něco k historii a pozadí hledejte v How Tipsy Elves built a $125m ugly Christmas sweater empire. V Česku „ošklivý vánoční svetr“ zatím nijak výrazný není, ale zkuste „vánoční svetr“.

Australský ExxonMobile na Twitteru popřál tamním obyvatelům „zábavný“ nový rok. Těžko říct, na co tamní plánovači sociálních příspěvků mysleli v okamžiku, kdy zemi sužují katastrofální požáry, na nichž rozhodně nic „zábavného“ není. Čtěte v ExxonMobil Wishes Australia a ‚Fun‘ New Year as Country Burns in Climate Crisis.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Jak zloději přijdou na to, že jste v autě nechali mobil, tablet či notebook? Přes Bluetooth. Stačí použít některý ze snadno dostupných Bluetooth scannerů a projít se po parkovišti. Čtěte v Burglars Really Do Use Bluetooth Scanners to Find Laptops and Phones.

Bezpečnostním kamerám Wyze unikly informace o 2,4 milionech uživatelů. Firma ponechala volně přístupnou databázi s e-maily, adresami, seznamem kamer v domě, SSID, dokonce i se zdravotními informacemi, API tokeny pro přístup z aplikací na mobilních telefonech a Alexa token pro ty, co si propojili kameru s Alexou. Wyze navíc popírá to, co zjistili v Twelve Security. Viz Wyze Essay 1 – Beijing Dragon Network Co Ltd.

Za masivním únikem dat o uživatelích bezpečnostních kamer Wyze je chyba zaměstnance. Tedy alespoň tak to vysvětluje samotné Wyze. Volně přístupná databáze se v cloudu ocitla v podobě kopie dat a ten, kdo kopii vytvořil, ji zapomněl zabezpečit. Zjevně toho ale ve Wyze nefunguje víc než jeden zaměstnanec. Nevyřešená zůstává stále otázka toho, zda data od Wyze končí v čínském cloudu, či nikoliv. Viz Employee error to blame for massive data leak, Wyze says.

Cloud Hopper byl masivní. Čínští hackeři se dostali do sítí velkých amerických společností. Upozorňuje na to WSJ v Ghosts in the Clouds: Inside China’s Major Corporate Hack. Útočníkům se podařilo zasáhnout minimálně desítku poskytovatelů cloudových služeb. Čínští APT10 se pak v cloudovém prostředí pohybovali zcela nerušeně a dostali se tak k datům firem, jako jsou Rio Tinto, Philips, American Airlines Group, Deutsche Bank, Allianz SE či GlaxoSmithKline. Původní rozsah se oproti květnovému zjištění značně zvětšil. Viz též Major US companies breached, robbed, and spied on by Chinese hackers a dřívější Details of the Cloud Hopper Attacks, kde je řeč i o některých z napadených cloudových řešení – Hewlett Packard Enterprise a IBM. Další v Cloud Hopper: Major Cloud Services Victims Named.

Ransomware napadl americkou námořní základnu USCG a ochromil ji na více než 30 hodin. V Ransomware attack takes US maritime base offline je zmíněno i to, že nákaza nejspíš přišla přes přílohu k e-mailu, kterou někdo otevřel. U posledních dvou českých případů ransomware nevíme přesný způsob nákazy dodnes.

Telemarketingová společnost v USA ukončila po zásahu ransomware před Vánoci provoz. O práci přišlo 300 lidí, ale celý případ je hodně podivný. Třeba v tom, že k napadení mělo dojít už v říjnu a nikdo ze zaměstnanců si za celou dobu vůbec nevšiml, že se něco děje. Až náhle firma všechny propustila. Celé to daleko více vypadá jako účelové využití ransomware útoku, který se možná nikdy nestal. Viz Company shuts down because of ransomware, leaves 300 without jobs just before holidays a Sherwood telemarketing company temporarily shuts down, blames cyber attack ransom.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Deset nejpopulárnějších youtuberů z počátku dekády. A co hlavně, kde je jim konec. Nutno dodat, že u některých nejspíš nebudete ani tušit, že vůbec existovali. Čtěte v The 10 most popular YouTubers at the beginning of the decade — and where they are now.

Víte, co je collab house? Mrkněte do Hype House and the Los Angeles TikTok Mansion Gold Rush pro delší vysvětlení. To kratší? Pronajatá místa, domy, kde společně působí a žijí influenceři a společně vytvářejí obsah. V USA nijak vzácná věc, v Česku o ničem takovém nevím. Ale ještě jedna věc je na tomhle článku zajímavá, opět tam hraje zásadní roli TikTok. Na tom ostatně Hype House najdete, stejně jako na Instagramu. Další příklad O2L Mansion.

MOBILNÍ APLIKACE

88 % Američanů používá při sledování televize další obrazovku. Většinou mobil, méně tablet. 71 % Američanů si touto cestou dohledává související obsah k tomu, na který se dívají. 41 % se věnuje posílání zpráv o sledovaném obsahu. Proč to dělají a je to vůbec dobře? Odpovědi hledejte v 88% of Americans use a second screen while watching TV. Why? a nemyslete si, že v Česku tohle neděláme.

TikTok měl v „tajnosti“ vytvořit deepfake nástroj. TechCrunch to v ByteDance & TikTok have secretly built a deepfakes maker patřičně podává jako něco tajného, realita ale je, že nejde o nic jiného než o klasickou aplikaci „face swap“ filtru pro video. Nefunguje samozřejmě u libovolného videa, k dispozici jsou předpřipravená videa. TechCrunch zmiňuje i nebezpečí plynoucí z „biometrického scanu“ obličejů uživatelů TikToku, ale i tady je nutné dodat, že TikTok už dávno má perfektní sbírku biometrických obličejových dat od většiny uživatelů. Jedno je ale dost jisté, je čas si zvyknout, že deepfakes budou běžné.

STARTUPY A EKONOMIKA

Alphabet přestane čarovat s daněmi s pomocí schématu označovaného jako Double Irish, Dutch sandwich. Viz Google to end ‚Double Irish, Dutch sandwich‘ tax scheme. Užitečné čtení je i v A Popular Irish Corporate Tax Loophole Is Now Dead — Here Are Three Other Loopholes.

Čínská firma Huawei v roce 2019 dosáhla 122 miliard dolarů příjmů. Přes veškerou snahu USA. Byť nutno dodat, že růst byl pomalejší, než bylo původně očekáváno. Detaily v Huawei’s Revenue Hits Record $122 Billion in 2019 Despite U.S. Campaign.

Hudební streaming v USA představuje 80 procent trhu. Od roku 2010, kdy to bylo sedm procent, je to pořádný skok. Viz Streaming now accounts for 80 percent of the US music market.

Zpomaluje Airbnb? Podle čísel týkajících se Silvestra to vypadá, že ano. Detaily najdete v Airbnb’s New Year’s Eve guest volume shows its falling growth rate, kde nejzajímavější je pohled na křivku meziročního růstu.

Herní průmysl v roce 2019 dosáhl obrat 120,1 miliardy dolarů (3% růst). Nejúspěšnější bylo Fortnite s 1,8 miliardy. V roce 2020 se očekává 4% růst. Zahrnuty jsou mobilní, počítačové i konzolové hry, včetně AR, VR a e-sportů. Viz SuperData: Games hit $120.1 billion in 2019, with Fortnite topping $1.8 billion.

Ransomware v roce 2019 může v USA možná až za 7,5 miliardy dolarů škod. Detaily v The State of Ransomware in the US: Report and Statistics 2019 jsou velmi zajímavé, hlavně zásahem – jde o tisíce napadených organizací. V částce přitom nejsou započítány škody způsobené soukromým firmám, pouze státním/federálním organizacím a agenturám.

Příjmy TikToku ve čtvrtém kvartále zásadně poskočily, možná až o 300 % meziročně. Jenom v aplikaci se mělo protočit 50 milionů dolarů. Detaily v TikTok’s revenue said to skyrocket over 300% in Q4.

E-KNIHY

Uplynulá dekáda měla přinést e-knižní revoluci. Ta ale nedorazila. Zajímavý pohled v The 2010s were supposed to bring the ebook revolution. It never quite came zmiňuje to, že dnes jsou běžně klasické knihy levnější než e-knihy. A také, co Apple provedl s cenami. Přitom právě iBooks bylo pro vydavatele velkou nadějí. Doufali, že přinese to, co iTunes udělalo pro hudbu.

INFOGRAFIKY

Minuta na internetu v roce 2019 je obvyklé znázornění toho, co se za jednu minutu stane, soustředěním poměrně nesourodých věcí do jednoho grafu. Některé z těch věcí (jako například 347 222 odrolování na Instagramu) navíc nedávají příliš smysl. Viz A Minute on the Internet in 2019.

cif - debata 2

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).