Hlavní navigace

Stát chce frekvence po analogové televizi vydražit za miliardy korun

21. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
21. 9. 2010

Miliardové příjmy do státního rozpočtu by měla přinést dražba frekvencí po vypnutém analogovém televizním vysílání. Podle předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka brzy odejde do meziresortního připomínkového řízení návrh na využití takzvané digitální dividendy, tedy frekvencí, které zbudou po přechodu na digitální televizní vysílání. Právě tyto frekvence navrhuje ČTÚ vydražit. Zájem by měly mít společnosti, které poskytuje bezdrátové vysokorychlostní připojení k internetu.

K TÉMATU: Vznikne Národní profesionální platforma pro otázku digitální dividendy?

MMF24

Dražba by probíhala formou aukce, podobně jako v Německu, kde takto stát vydělal miliardy eur, prohlásil Dvořák na pondělním pravidelném setkání s novináři. Podle Hospodářských novin trvala aukce v Německu 27 dní a měla celkem 224 kol. Celkový výnos byl 4,4 miliardy eur (asi 109 miliard Kč). ČTÚ by chtěl tendr vypsat nejdříve příští rok v květnu, pokud do té doby sněmovna stihla změnit zákon, který by umožnil frekvence vydražit. Dvořák ale předpokládá, že to bude o několik měsíců později.

O podmínkách tendru zatím úřad mlčí, předseda Rady ČTÚ ale ujistil, že žádná ze společností nebude moci získat většinu frekvencí. Největší zájem bude zřejmě o pásmo 800 MHz, které umožní pokrýt signálem rozsáhlá území. ČTÚ nyní usiluje o to, aby se meziresortní řízení k jeho návrhu o aukcích frekvencí týkalo jen vybraných ministerstev, konkrétně pak resortů vnitra, obchodu a průmyslu a kultury.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).