Hlavní navigace

Stát chce zrušit autorské poplatky za příjem digitální televize přes STA

29. 4. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 322915
29. 4. 2008

Přijímáte zemskou digitální televizi prostřednictvím společné televizní antény (STA)? Pak se vystavujete riziku, že po vás ochranné svazy jako OSA nebo Intergram budou chtít poplatky za užití autorského díla. Podle současného zákona jsou totiž od těchto poplatků oproštěni lidé, kteří přijímají televizi přes STA v analogové podobě. Ministerstvo průmyslu a obchodu nyní chce toto ustanovení změnit.

MMF24

V zákoně je přesně řečeno, že poplatky se neplatí u analogového příjmu přes STA. Není sice řečeno, zda STA musí přijímat analogový signál, nebo že analogový signál vychází z rozvodů STA do televizních přijímačů, ale určitá hrozba ze strany ochranných svazů tu je, připustil na ondělní konferenci Digitální televize, pořádané Institute for International Research, ředitel Sekce elektronických komunikací a poštovních služeb na Ministerstvu průmyslu a obchodu Jan Duben.

Úprava by měla být součástí připravované novely zákona o elektronických komunikacích, kterou měla vláda projednávat už v březnu. Termín se ale posunul a podle Dubna nelze vyloučit, že se novela na vládu dostane mnohem později. Parlament totiž aktuálně schvaluje jinou změnu tohoto zákona a podle Dubna je otázkou, zda ministr průmyslu a obchodu Martin Říman bude chtít v tak krátké době předkládat jeho další úpravu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).