Hlavní navigace

Stát rozeslal bytovým družstvům na jihu Čech dopis k úpravám STA

16. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
16. 4. 2010

Dopis, v němž informuje bytová družstva na území Jihočeského kraje o potřebě upravit společné televizní antény (STA) pro příjem signálu zemské digitální televize, rozeslala začátkem dubna Národní koordinační skupina pro přechod na digitální televizní vysílání. Zásilku, která obsahuje podrobnou informační brožuru se všemi důležitými informacemi k přechodu na digitální televizní vysílání, obdrželo 3 500 družstev.

PŘEHLEDNĚ: Kdy a jaké analogové vysílače se budou vypínat v jižních Čechách

ICTZ23

Rozsah nutné úpravy STA se v různých případech liší zejména dle stavu, stáří a udržovanosti konkrétní STA. U starších domů (postavených před rokem 1980) se často doporučuje výměna celých rozvodů i technologie hlavní stanice, upozorňuje mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání v České republice Tadeáš Novák. V zásadě podle něj platí, že ti, co si STA a rozvody v domě pravidelně udržovali, by neměli mít s úpravou větší problémy.

V jižních Čechách se schyluje k vypnutí hlavních analogových televizních vysílačů, po němž mnoho STA ztratí primární zdroj televizního signálu. 30. června ukončí zemské analogové televizní vysílání vysílače Kleť u Českých Budějovic, Radimovice u Tábora a Mařský vrch u Vimperka. Národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva ale upozorňuje, že řada STA využívá signál ze satelitu, případně jejich rozvody slouží pro šíření kabelové televize. Těch se vypínání zemské analogové televize nedotkne.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.