Hlavní navigace

STB IceCrypt STC6000HDPVR: Linuxový přijímač DVB-T2/S2/C pro náročné

9. 9. 2011
Doba čtení: 13 minut

Sdílet

 Autor: 322915
V dnešní recenzi představujeme HD-PVR linuxový set-top-box, který má mimo LAN RJ-45 také dva sloty podobné menším počítačovým PCI slotům. Do nich lze zasunout dva stejné nebo jiné typy tunerů dle přání zákazníka, a to i v kombinaci s novou televizní pozemní digitální normou DVB-T2 (QAM256), takže je možno vytvořit nejmodernější combo přijímač DVB-T2 + DVB-S2, případně i v kombinaci s DVB-C (na dokončení vývoje tuneru DVB-C2 se v současné době pracuje, zatím je k dispozici DVB-C do QAM256).

Set-top-box pro náročné

Tento set-top-box pro náročné od Korejského výrobce Fortis je prodáván pod značkou IceCrypt (http://www.i­cecrypt.cz/ice­crypt-s6000hd-pvr). Typ STC6000HDPVR o velikosti 34×60×23cm a váze 2 kg (váha bez HD a tunerů) patří k nejvybavenějším linuxovým set-top-boxům bez ventilátoru, takže je bezhlučný.

Mám osobní zkušenost (přijímač jsem měl téměř měsíc) s předchozím typem IceCrypt S4000HDPVR, který vlastním už téměř rok (nemá kartové tunery, pouze je na výběr DVB-S2+DVB-S2 nebo DVB-S2+DVB-T), který je kromě rozměrů (S4000 je větší než STC6000) téměř stejný možnostmi a menu a též nemá pomocný chladící ventilátor. A jelikož mám oba přijímače v ložnici, kde spím, tak mohu potvrdit, že oba set-top-boxy jsou skutečně téměř bezhlučné. Jediné zvuky, které přijímače vydávají, je zvuk SATA 2.5" interního HD při nahrávání a též při točení ploten disku v standby režimu, avšak toto „prázdné“ otáčení ploten skončí asi 5 minut po posledním použití HD, protože ve fw je utilitka pro uspání disku po určitém čase od posledního použití disku. Přijímač se prodává ve verzích bez HD, 500GB a 1TB ve formátu FAT32 (v prodejně SAT-TECH standardně formátují na "journaled filesystem), z toho plyne, že soubory, třeba celovečerní filmy, budou interně rozděleny po 4GB.ts souborech, avšak připravuje se česká úprava fw pro možnost naformátovat disky i do NTFS a tím nerozdělování souborů do více částí, podobně jako je tomu u set-top-boxu firmy AB IP BOX.

Barva přijímače je černá a přední displej je dvanáctiznakový typu VFD, na předním panelu je též pět tlačítek pro základní ovládání, dále v pravé části předního panelu je pod otevírací krytkou USB konektor pro další HD, klávesnici, myš a další HID zařízení (klávesnice a myš jsou lepší pro ovládání interního web a Youtube prohlížečů než jen dálkovým ovladačem) a dále 2 UNI čtečky, které umožňují spolupráci se všemi kartami Skylink a CS Link a 2 CI-PCMCIA šachty. Čili celkově je možné použít v základu až 4 přístupové dekódovací karty.

IceCrypt STC6000HDPVR přijímač
IceCrypt STC6000HDPVR přijímač 2

Pohled na STB ze předu a zezadu.

Na zadní straně jsou zleva doprava tyto konektory:

2× pozice pro „kartové“ tunery (na obrázku DVB-T2 a DVB-S2)
SCART (VCR i pro vstup video/RGB/audio a TV jen pro AV výstup do TV)
1× výstup optický S-PDIF
1× výstup CINCH YpbPr (umí až FullHD) + NF stereo + video out
2× USB (do USB je možno zasunout WiFi adaptér, interní ovladače ve fw jsou pro čipsety RT73×xx, RT3070, RT2870)
HDMI
1× COM (CANN9 pro servisní zásah do fw)
1× LAN RJ-45 (100Mbps)
1× e-SATA pro externí HDD
1× EURO2.5A konektor pro napájení dvoulinkou (100–250V~ / 50–60Hz / max 55W / standby do 1W)
1× dvoupólový síťový vypínač

IceCrypt STC6000HDPVR přijímač 3

Pohled na přední část s CI, kartovými šachtami a předním USB konektorem.

IceCrypt STC6000HDPVR vnitřek

Pohled do vnitřku přístroje.

Dálkový ovladač je přehledný na 2× AA články (nabíjecí alkalické 1.5V AKU AA GrandCell mi vydržely 8 měsíců). Ovladač je stejného typu jako pro předešlý typ S4000HDPVR.

IceCrypt STC6000HDPVR ovladač

Dálkové ovládání je možno naprogramovat tak, aby dokázalo ovládat i další přístroje spotřební AV elektrotechniky, já tím ovládám Siemens CRT TV a Philips DVD.

V krabici je zabalen samotný set-top-box a též dálkové ovládání, 2× AA alkalické nenabíjecí články, 1× HDMI propojovací kabel, 1× napájecí síťový kabel, 1× propojovací interní SATA kabel, 1× náhradní plechový díl na zadní stranu set-top-box pro „zalepení“ eventuální prázdné díry pro nevyužitý tunerový slot v MB včetně šroubků.

Na obrázku dole jsou vidět dva tunerové sloty pro kartové tunery.

Set-top-box je možno používat i bez tunerů, jen s připojením do internetu pro domácí rodinné používání. Pro webový prohlížeč, e-mail klient, přehrávač multimediálních souborů na HD, přehrávání internetového rozhlasu a tv s případným nahráváním na interní HD (na to je třeba nainstalovat další ovladač).

IceCrypt STC6000HDPVR vnitřek 2

Technické možnosti

Paměť pro 10000 společných (DVB-S2+T2+C) TV/R pozic je podle mého víc než dostatečná.

Po zasunutí kartového tuneru a následném zapnutí si přijímač sám zjistí, jaký je zasunut tuner a spustí podle toho automaticky příslušné ovladače a menu.

Interní čipset na MB umí zpracovat data z tunerů, HDD (interní a e-SATA+USB externí) i LAN (internetová televize, Youtube, rozhlas atd. přes interní web prohlížeč web stránek). Z tunerů transport stream až H264 (MPEG-4 part10, MPEG-4 – AVC a H26L), včetně MPEG-2 ISO/IEC 13818–2/11172–2 do vstupních 80Mbps ve formátu 4:3 Letter Box, 4:3 PanScan a 16:9 (buď automaticky nebo manuálně přes tlačítko dálkového ovladače.

Přepínat lze tyto rozlišení:

720×576i, 720×576p, 720×480i, 720×480p, 1280×720p, 1920×1080i, 1920×1080p
Audio: Dolby Digital, MPEG1 Layer 1…2 a 3 v Stereo, Joint Stereo, Mono, Dolby Digital bitstream se samplováním 32kHz, 44,1kHz a 48kHz.

Pochopitelně HD výstupy jsou jen v HDMI a YpbPr a Dolby Digital je v optickém digitálním SPDIF výstupu.

Soubory na HDD/USB/SAMBA umí základní fw přehrávat tyto:

AUDIO: .mp2, .mpeg, .mpg, .mp3 (vzhledem k Linuxu je možno doinstalovat ovladače pro další formáty, to platí i pro video atd.)
VIDEO: .mpg, .mpeg, (MPEG2) , .ts (MPEG2 a 4 kontejner včetně až FullHD), .mkv (SD i HD) , Divx/Xvid

Instalace a ovládání

Po prvním zapnutí set-top-boxu je v nabídce angličtina, tu je třeba v menu nastavit na češtinu, včetně nastavení „češtin“ pro dodatečné zvukové stopy, nastavení titulků (DVB nebo teletext) atd.

Čeština v menu je téměř dokonalá, bohužel přijímač, který jsem měl k dispozici, ještě neměl češtinu dotaženou, proto to v několika částech menu vypadalo, jako když by někdo zaměnil například KIO-8 za Latin2, zkrátka místo správného ASCII znaku se zobrazil jiný.

Teletext a EPG jsou v bezvadné češtině. Dalšími funkcemi jsou realtimový PiP a slowmotion multiPiP.

Co se týče webového prohlížeče (je to WebZeal), tak některé speciálně české znaky byly zobrazeny v jiném fontu než zbytek textu, ač byla čeština bezvadná. V menu je k dispozici mimo jiné i preferované oblíbené seznamy, editace téměř všeho včetně jmen a adresářů na HDD.

Vzhledem k rozsáhlosti menu a nastavení tohoto typu „počítačového“ přijímače se nebudu podrobně o všem rozepisovat, protože většina z vás očekává zhodnocení DVB-T2 části tohoto prvního DVB-T2 CZ přijímače na českém trhu při příjmu zkušebního DVB-T2 vysílání ze Žižkova. Každopádně všechny obrázky přijímače najdete zde: na mém webu.

Webový prohlížeč funguje dobře jak přes CRT televizor, tak i přes FullHD plazmu, kde v FullHD je větší rozlišení a tím je zobrazovací „okno-záložka“ menší a přehlednější, nafocené obrázky jsou z mé CRT SD obrazovky, čili v tom „nejhorším“ rozlišení.

Bez problémů mi fungovalo DigiZone.cz, web e-mail prostředí Centrum.cz a Seznam.cz a i různé Java apod. weby.

Pro Youtube je v menu přijímače speciální Youtube prohlížeč, a to včetně celoobrazového zobrazení, jen je třeba mít připojený HDD (USB/e-SATA/interní).

E-mail klient nebo FTP klient není součástí základního fw, ale dá se doinstalovat.

IceCrypt STC6000HDPVR obrazovka

Ukázky z menu

IceCrypt STC6000HDPVR teletext

Teletetext

IceCrypt STC6000HDPVR náhledy

Ukázka PiP režimu

IceCrypt STC6000HDPVR doplňky

Základní menu

IceCrypt STC6000HDPVR multiplex

Menu sken tuneru DVB-T/T2

IceCrypt STC6000HDPVR tuner 1

DVB-T2 menu (přepínání a detekce DVB-T nebo DVB-T2 je plně automatická).

IceCrypt STC6000HDPVR tuner 2

DVB-S2 menu

IceCrypt STC6000HDPVR verze firmware

Verze firmware

IceCrypt STC6000HDPVR EPG

EPG

IceCrypt STC6000HDPVR YouTube

Youtube přehrávač

IceCrypt STC6000HDPVR YouTube a elektronika

Youtube přehrávač na staré CRT v SD, vpravo dole STC6000HDPVR, nad ním S4000HDPVR, DVD a DVB-T STB.

IceCrypt STC6000HDPVR smyčka

Prosmyčkování – prolinkování tunerů.

Prolinkovat lze jen tunery podobného druhu, tedy S2+S2, T2+T2, C+C, T2+C.

Takže stačí připojit jen jeden koaxial, prolinkovací kabel je součástí příslušenství. To umožňuje u T2 a C tunerů plné využití dvou nezávislých tunerů. Například přes jeden tuner se díváte na program z jednoho multiplexu a současně přes druhý tuner z jiného multiplexu nahráváte oblíbený tv program. Takto můžete STB používat i v případě dvou DVB-S2 tunerů. Buď budete mít přivedeny dva sat koaxiály (každý má své ovládání DiSEqC v1.0, v1.2 a USUAL {jeden koaxial může přepínat LNB na jedné parabole a druhý může řídit rotátor na druhé parabole}, já osobně mám Toroidal90 s 6-ti duálními LNB propojených do dvou DiSEqC v1.0 přepínačů EMP-Centauri P.168 V2 a dále vedené 2 paralelní koaxialy do STB S4000HDPVR a při testování i do STC6000HDPVR, do každého z S2 tunerů zvlášť) nebo jen jeden koaxial, který se stejně jako na fotce prolinkuje do druhého tuneru. Tento systém s jedním koaxialem sice neumožňuje plné využití dvou nezávislých S2 tunerů, přesto umožňuje nezávisle se dívat na jeden program a současně nahrávat jiný program v rámci buď stejného S2/T2/C multiplexu nebo (v případě S2 verze) nahrávat jiný program, který má stejnou polarizaci a mezifrekvenci (ovládání dvou oscilátorů LNB pomocí 22kHz) jako program, který právě sledujete. Pokud v „jednokoaxialové verzi“ dvou tunerů.

DVB-S2 začnete program nahrávat, tak při prohlížení seznamu programů se názvy stanic bílým písmem dají paralelně sledovat a stanice s názvem v černé barvě nelze paralelně sledovat.

Takže například když začnete v nabídce CS Link nahrávat pořad z AXN Sci-Fi, tak paralelně můžete sledovat (je možnost dalšího nahrávání, takže se nahrávají dva pořady současně a sledovat můžete „třetí“ pořad) třeba Spektrum, TV JOJ, ale ne ČT 1, ČT 2.

Parametry tunerových karet

Každá z tunerových karet demoduluje rádiový signál do datového transportního streamu (skrze tu mini verzi PCI slotu) pro další zpracování vlastním procesorem set-top-boxu.

DVB-S2

Vstupní a výstupní konektor je standardní typ F … IEC 169–24.
Kmitočtový rozsah 950–2150MHz / 75Ohmů.
Dynamický rozsah vstupní úrovně signálů: –65 až –25dBm.
LNB napájení: 13/18Vdc, max 400mA.
22kHz generátor: 22±2 kHz, 0.6±0.2V mezivrcholově.
Modulace: DVB-S … QPSK, DVB-S2 …. 8PSK.
Maximální symbol-rate: 2–45Ms/s QPSK v DVB-S, 2–45Ms/s QPSK v DVB-S2, 2–37Ms/s 8PSK v DVB-S2.
FEC: 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 v DVB-S s délkou omezení K=7 a 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6, 8/9, 9/10 v DVB-S2.

DVB-T2

Vstupní a výstupní konektor je standardní IEC 169–2 při 75 Ohmů.
Kmitočtový rozsah: VHF III 174–230MHz, UHF IV 470–606MHz, UHF V 606–862MHz.
Šíře kanálu: 6,7,8 MHz OFDM a QPSK, 16QAM, 64QAM 256QAM při DVB-T2 a QPSK, 16QAM, 64QAM při DVB-T.
FET: 2k, 8k DVB-T (konvoluční kódování + Reed Solomon kódování) a 1k, 2k, 4k, 8k, 16k, 32k DVB-T2 (LDPC+BCH).
Code Rate: 1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8 DVB-T a 1/2, 2/3, 3/4, 3/5, 4/5, 5/6 DVB-T2.
Ochranný interval: 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 DVB-T a 1/4, 5/32, 1/8, 5/64, 1/16, 1/32, 1/64, 1/128 DVB-T2.
Dynamický rozsah vstupní úrovně signálů: –86dBm (QAM256) až –25dBm (QAM64)/ –22dBm (QAM256) Tuner je postaven na čipsetu Sony CXD2820R (zde klik na Digizone pro download souboru Sony_CXD2820R.pdf).

DVB-C

Bohužel, ač čipset Sony CXD2820R v DVB-T2 kartovém tuneru by měl umět také DVB-C, tak fw ovladač v STB pro to není připraven, a tak pro sledování DVB-C (v budoucnu DVB-C2, který umí při 8MHz/QAM4096 až 110Mbps) je třeba zasunout do slotu MB STB speciální DVB-C kartový tuner stejně jako kartové tunery pro DVB-T2 a DVB-S2.
Vstupní a výstupní konektor je standardní IEC 169–2 při 75 Ohmů.
Kmitočtový rozsah: 50MHz-1Ghz.
Modulace: 16, 32, 64, 128, 256 QAM při Annex A/C a 64, 256 QAM při Annex B.
Šíře kanálu: 2, 4, 5, 8, 10 MHz OFDM.
Symbol-rate: 1Msps až 7Msps (Annex A/C), 5.057Msps při QAM64 (Annex B) a 5.361Msps při QAM256 (Annex B).

IceCrypt STC6000HDPVR tunery a Nokia

Kartové tunery DVB-S2 a DVB-T2 v porovnání s mobilním telefonem N5110.

IceCrypt STC6000HDPVR detail tuneru

IceCrypt STC6000HDPVR detail tuneru - velký

IceCrypt STC6000HDPVR DVB-S2 tuner

IceCrypt STC6000HDPVR tunery vloženy

Podrobnější info obrázky kartových tunerů.

IceCrypt STC6000HDPVR DigiZone.cz
IceCrypt STC6000HDPVR klávesnice

Ukázka interního webového prohlížeče na CRT obrazovce.

Pohled dovnitř

Technicky založené čtenáře seznámím s vnitřním uspořádáním přijímače.

Po odšroubování 5 šroubů a odejmutí horního plechového krytu uvidíte tři desky plošných spojů (DPS).

Vlevo u napájecího konektoru je DPS se síťovým zdrojem a zaletovanou radiální nevratnou pojistkou do DPS T3.15A/250Vac.

Vpravo je dvojice lehce demontovatelných UNI čteček pro standardní dekódovací karty velikosti SIM ISO/IEC 7810:2003 ID-1.

Pod nimi je na hlavní mateřské desce (MB) dvojice CI-PCMCIA slotů.

Na MB u konektoru RJ-45 je řídící čipset pro LAN typu RealTek RTL8201CP pro komunikaci 100/10Mbps fullduplex/hal­fduplex.

Hned vedle LAN CPU (BGA) je pod přilepeným chladičem samolepící oboustrannou tepelnou páskou hlavní CPU typu STi 7105-BUD, v kterém je i DSP i pro algoritmy MPEG2/4 a A/V systém s VBI a WSS/CGMS.

Vedle hlavního CPU je dvojice čipů DRAM pamětí v BGA pouzdru, které dohromady dávají STB 256MB RAM.

Vpravo od CPU a pamětí je FLASH paměť Spansion S29GL512P10 v pouzdru TSOP56 o celkové velikosti image souboru 67.1MB.

Tato velikost se však vnitřně rozděluje, 64MB je pro hlavní fw, 128KB je pro bootloader blok a 3MB je emulace EPROM uživatelské paměti.

Od tohoto flash obvodu směrem k obou tunerovým slotům je ještě mala EEPROM paměť typu Catalist CSI24C02 v pouzdru SOIC8 o souborové image velikosti 256 bajtů pro uložení MAC LAN, hesel a základních prvků konfigurace fw.

IceCrypt STC6000HDPVR základní deska

Sériová EEPROM na MB

IceCrypt STC6000HDPVR procesor

Hlavní CPU

IceCrypt STC6000HDPVR čtečka

Čtečka karet a CI

IceCrypt STC6000HDPVR pomalá pojistka

Pojistka T3.15A/250Vac ve zdroji STB

Test DVB-T2

Vzhledem k absenci jakéhokoliv signálu DVB-T2 v mém bydlišti (Žatec, okr. Louny) jsem tedy mohl doma testovat pouze DVB-T a DVB-S2.

DVB-T část tuneru funguje dobře. Překvapilo mě, že slabý signál z německa (Ochsenkopf) všech 3 německých MUXů tohoto vysílače tuner zachytil bez problémů. Čili citlivost vstupní části se vyrovnává s citlivostí kvalitnějších STB v normě DVB-T.

Dokonce i dynamika AD převodníku překvapí.

DVB-S2 tuner funguje též bez problémů. Jak jsem již napsal, mám konfiguraci Toroidal90 s 6× LNB a DiSEqC přepínačem 8 IN/1 OUT.

Proto jsem DVB-T2 část testů prováděl přímo v prodejně prodejce v Letňanech s jednoduchou UHF 10dBi směrovkou typu „rybí kost“ s 20dBi předzesilovačem a 30m koaxialem celé odpoledne.

Prázdný přijímač jsme vybalili a vložili do něj dva nově vybalené tunery DVB-T2 (kartové tunery pro velkoobchod se balí zvlášť do jiných krabiček) a připojili jsme set-top-box s těmito nově vloženými kartovými DVB-T2 tunery k full HD televizoru přes HDMI kabel.

Ponechal jsem rozlišení 1920×1080i.

V menu nastavil základní nastavení pro provoz set-top-boxu včetně češtiny.

Pak jsem zapl automatické vyhledávání programů, po pár vteřinách přístroj nalezl na kanálu 25 Žižkovský vysílač v normě DVB-T2.

Okamžitě naskočil fullHD obraz všech programů.

Ukazatel technických parametrů ukázal věci jako síla a kvalita signálu (za plno) a PIDy.

Fw nemá v sobě podrobnější technické info, ale kdo zná Linux, tak pro něj nebude problém si doinstalovat vhodnou utilitku pro zobrazení podrobnějších technických informací.

Tudíž to, že právě sleduji DVB-T2 vysílání, jsem poznal jen podle čísla kanálu a běžících programů Prima HD, Nova HD, ČT HD a Barrandov HD.

Během testovacího příjmu jsem nenašel jedinou technickou závadu, jen trochu problém s tou češtinou v menu, o které jsem se zmínil na začátku recenze. Teletext, EPG, EPG titulky, teletext titulky fungovaly v češtině tak, jak měly.

Při zkušebním nahrávání na externí USB2 HD (interní SATA jsem na prodejně neosadil) šlo tv i rozhlasové programy nahrávat bez problémů, včetně plného HD rozlišení. Vše (i rozhlas) se ukládá do souboru s koncovkou .ts po 4GB (omezená velikost FAT32) a pokud je nahraný program delší, tak set-top-box automaticky rozděluje soubory po sobě s posloupným číselným očíslováním souborů .ts.

V současnosti se pracuje na správně české konfiguraci, která by měla obsahovat i možnost formátovat disk i do NTFS, včetně následného plného použití tohoto formátu, takže když fw zdetekuje připojený HD, který má souborový systém NTFS a v menu set-top-boxu pro nahrávání je nastaven tento disk, tak následně automaticky přepne nahrávání z 4GB „kouskování“ na jeden celý velký nativní soubor, takže nahrávka bude celá.

Jediné vady, které jsem našel, jsou pouze ta web/menu „nedotáhlá“ čeština a nemožnost formátovat a používat NTFS souborový systém pro nahrávku jednoho velkého souboru.

Řekl bych, že vzhledem k tomu, že „rybí kost“ byla držena celou dobu v ruce za zadní část a tím pádem musel signál neustále „kolísat“, odhaduji, že duální tuner DVB-T/T2 je dobré kvality, obraz se „nesekal“ ani „nekostičkoval“.

Čili citlivost i dynamický rozsah AD převodníku s DSP je víc než dobrý.

IceCrypt STC6000HDPVR příjem DVB-T2

Programy zachycené v DVB-T2 testu ze Žižkova na prodejně v Letňanech.

Shrnutí

+ první DVB-T2 „combo“ přijímač
+ MPEG-4
+ otevřený Linux multisystém domácího multimediálního centra
+ LAN
+ interní web/Youtube prohlížeč
+ až fullHD
+ interní HD pro PVR (i timeshift) funkce
+ UNI čtečka

– trochu „nedotažená“ čeština v menu a web prohlížeči
- nemožnost použít systém NTFS (včetně formátování) pro nahrávky větší než 4GB

Přijímač byl zapůjčen prodejnou SAT-TECH (http://www.sat-tech.cz/) v Letňanech.

ebf - tip do článku - debata

V době dopisování recenze (konec června) jsem byl informován, že SAT-TECH přijímače prodává s verzi fw 1.09.20, který má češtinu + několik dalších „much“ již opravené.

Cena STB v konfiguraci interní SATA 2.5" 500GB HD + 1× tuner DVB-S2 + 1× tuner DVB-T2 (tedy „combo“ konfigurace) činí 12 990 Kč s DPH.

Pořídili byste si tento přijímač?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).