Hlavní navigace

STEM/MARK: O digitalizaci neslyšela tři procenta obyvatel Česka

1. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
1. 4. 2009

Možnost příjmu digitálního vysílání mělo na konci listopadu podle průzkumu STEM/Mark pro agenturu Mediaresearch 45 % obyvatel. Od září tak vzrostla možnost příjmu některého z nových pozemních digitálních kanálů o 30 %. Počet domácností deklarujících možnost příjmu digitálního vysílání terestricky se za poslední čtvrtletí loňského roku téměř zdvojnásobil a v listopadu 2008 dosáhl 22 %.

DT 23

Nárůst terestrického digitálního příjmu lze pozorovat i v lednových datech a tento trend lze vzhledem k digitalizaci a zejména k vypínání významných analogových vysílačů předpokládat i v následujícím období, uvedl v průzkumu STEM/Mark. Co se televizorů týká, zvyšuje se zejména počet domácností vlastnících přijímač se stereofonním zvukem. Od roku 2001 tento podíl vzrostl z 32,5 % na aktuálních 61,4 %. Do tohoto nárůstu se mimo jiné promítá rostoucí vybavenost TV domácností LCD a plazmovými televizory. Na konci roku mělo podle odhadů 17.6 % domácností LCD a 2.6 % plazmu.

V posledních dvou letech také strmě narůstá podíl domácností, které mají alespoň přibližnou představu, co se skrývá pod pojmem digitální vysílání. Zcela jasnou představu pak mělo v roce 2008 29 % domácností vybavených televizorem. Lehce mírnějším přesto významným tempem pak roste podíl domácností s přibližnou představou – 31.2 % v roce 2008. Oproti roku 2001, od kdy je průzkum dělán, se snížil na pouhá 3 % počet těch, kteří o digitálním vysílání nikdy neslyšeli. Na rozšíření informovanosti se ve velké míře podílely především samotné televize.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).