Hlavní navigace

Štěpánek z ČTÚ: S kompenzační licencí pro regiony Primy je problém

7. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
7. 3. 2008

OPRAVENO Bývalý místopředseda RRTV a současný člen Rady ČTÚ Petr Štěpánek, se včera pro server RadioTV.cz zamýšlel nad tím, proč by mohl být problém s kompenzační licencí k zemskému digitálnímu vysílání pro regionální studia vlastněná televizí Prima, zatímco stejná studia vlastněná Regionální televizní agenturou (RTA) už tuto licenci dostala. Podle Štěpánka je problém v postojích Primy k návrhu Technického plánu přechodu na zemské digitální vysílání (TPP).

Kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání mohou podle zákona získat nejen členové Asociace digitálních televizí, ale také programové sítě regionálních studií, které sdílí analogové kmitočty s celoplošnou televizí Prima. Podmínkou je, aby tato síť pokrývala signálem alespoň 33 procent území České republiky nebo 33 procent obyvatel země, zastupovala ji jedna společnost a studia se přihlásila k plnění TPP.

Studia RTA, která vytvořila programovou síť TV 7 zastupovanou společností EBD, tyto podmínky splnila, o licenci si požádala a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) jim minulý týden vyhověla. O totéž se nyní pokouší regionální studia sdružená pod hlavičkou společnosti Regio Media, ovládané televizí Prima. Jejich programové síti R 1 ale podle Štěpánka hrozí, že kompenzační licenci nedostanou. Důvod je v rozporuplném postoji provozovatele Primy, společnosti FTV Prima, k návrhu TPP.

FTV Prima totiž vlastní dvě licence pro zemské analogové vysílání. Jednu pro Prahu a střední Čechy, za niž se k plnění TPP přihlásila, a jednu celoplošnou (přesněji řečeno satelitní licenci jako technický prostředek pro šíření signálu na terestrické vysílače sdílené s provozovateli regionálního vysílání), za kterou se Prima k původní první verzi TPP také přihlásila, ale s podmínkami. Právě v tom Štěpánek spatřuje problém.

KL22 hlasovani

Zatímco FTV Prima (provozovatel Primy, poz.red.), coby provozovatel regionálního vysílání, vyslovila s TPP souhlas, tedy zavázala se vracet analogové kmitočty, tatáž společnost FTV Prima, coby provozovatel celoplošné licence, s TPP souhlas nevyslovila. Jinými slovy: analogové kmitočty vracet zatím nehodlá. Problém je ovšem v tom, že se (v Praze a středních Čechách) jedná stále o jedny a tytéž kmitočty, konstatuje v článku pro RadioTV.cz Štěpánek.

ČTĚTE TAKÉ: „Primácké“ regiony se přeskupují na digitální sítě R1 a TV 7

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.