Hlavní navigace

Šťoura: Contactel vstoupil do Internetu

7. 6. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Contactel, nedávno založený společný podnik Českých Radiokomunikací a Tele Danmark, vstoupil před pár dny do světa Internetu. Přijat byl do RIPE NCC, dostal přidělený AS i blok IP adres. Kontaktní osobou je přitom podle RIPE pan Zbyněk Linhart, druhdy ředitel NetForce.

Tuto novinku se podařilo objevit zasloužilému šťourovi Petrovi Součkovi. Záznam v RIPE hovoří jasně (nelekněte se českých popisků, celý výpis jsem převzal z našeho whoisového klienta, kterého na Lupě velmi brzy uvolníme pro veřejné použití; neoficiálně se ale můžete juknout už teď):

autonomní
systém:
AS12461
popis: Contactel AS
as-in: AS1755 100 ANY
as-out: AS1755 AS12461
admin-c: ZL96-RIPE
tech-c: ZL96-RIPE
spravuje: AS12461-MNT
změnil: dne 4. 6. 1999: zlinhart@atlas.cz
zdroj: RIPE


Současně dostal Contactel i blok IP adres:

IP adresy:   212.65.192.0 – 212.65.223.255
jméno sítě: CZ-CONTACTEL-19990601
popis: PROVIDER
Contactel s.r.o.
země: CZ
admin-c: ZL96-RIPE
tech-c: ZL96-RIPE
stav: ALLOCATED PA (Provider Aggregatable)
spravuje: RIPE-NCC-HM-MNT
změnil: dne 1. 6. 1999: hostmaster@ri­pe.net
zdroj: RIPE


Zároveň bylo také realizováno připojení k pražskému uzlu Ebone linkou zatím neznámé kapacity. Je otázkou, zda tyto kroky Contactel podniká pro svoji vlastní potřebu, nebo zda se skutečně plánuje stát poskytovatelem připojení. První varianta je skutečně jen málo pravděpodobným kanónem na vrabce, půjde tedy spíše o druhou možnost. Contactel se při oficiálním oznámení své činnosti netajil svou snahou stát se alternativním telekomunikačním operátorem a poskytování připojení k Internetu už zřejmě ke službám těchto operátorů nedílně patří.

Zajímavá je také úloha pana Zbyňka Linharta, který se již podle předchozích informací stal v Contactelu „ředitelem Internetu“. Linhart stál delší dobu v čele NetForce, tedy poskytovatele připojení střední váhy, a současně v této společnosti držel majoritní podíl. Po jeho nedávném odprodeji firmě GTS v krátkém čase odešel, zřejmě z vlastní vůle. Ještě předtím (a dílem i současně) vedl také skupinu, která se ve výpočetním centru Univerzity Karlovy starala o budování a provoz pražské akademické sítě PASNET. Právě tato kumulace funkcí a peering mezi NetForce a PASNETem byly v minulosti důvodem častých rozmíšek s některými dalšími poskytovateli připojení, zejména s CESNETem. V každém případě však Linhart patří k veteránům českého Internetu a jsem zvědav, co se mu podaří vybudouvat u Contactelu.

Ještě perlička na závěr – jak si můžete všimnout sami, Linhart má ve svém záznamu v RIPE nastavenou e-mailovou adresu na freemailovou službu Atlasu, přestože doména contactel.cz už dávno existuje a ukazuje na mailservery u společnosti LUKO.

MMF24

Marek Antoš


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).