Hlavní navigace

Šťoura: Internet OnLine má nové linky do zahraničí

4. 6. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

V posledních měsících si mi zákazníci IOL poměrně masově stěžovali, že se jim výrazně snížila rychlost připojení; Telecom patrně podcenil nárůst zákazníků a odpovídajícím způsobem neupgradoval. Jak jsme však vyšťourali, už to dohání a má dvě zbrusu nové linky.

Úplný přehled linek IOL do zahraničí najdete na jeho stránkách. Jak sami zjistíte, celkem má dnes Internet OnLine čtyři linky pro zahraniční konektivitu (záměrně neříkám do zahraničí) o celkové kapacitě 16 Mb/s. K původním linkám do kanadského Teleglobe (8 Mb/s) a k AT&T Unisource v Amsterdamu (2 Mb/s) přibyly před nedávnem další dvě.

Na první změnu nás upozornil „zasloužilý šťoura“ Pavel Trtík:

Tracing the route to www.eu.net (134.222.91.18)
  1 gw-next-pr.inext.cz  20 msec 36 msec 36 msec
  2 Asd-nr17.NL.EU.net  196 msec 68 msec 68 msec
  3 Asd-nr05.NL.EU.net  60 msec 60 msec 68 msec
  4 Asd-ar07.NL.EU.net  68 msec 72 msec 68 msec
  5 www.eu.net  76 msec 52 msec 72 msec

Jedná se tedy o přímou linku do holandského EUnetu, na stránkách IOL ji najdete jako linku ke KPN Telecom do Amsterdamu o kapacitě 2 Mb/s. Jak však sami vidíte (a můžete si to nakonec ověřit i podle autonomního systému druhého hopu ve výpisu), ve skutečnosti končí skutečně v EUnetu. Tato drobnost znovu ukazuje na pokračující propojovaní EUnetu s KPN, které před nedávnem vytvořilo společný holding s americkým Qwestem a stalo se tak zčásti i vlastníkem EUnetu International. Řeč je ovšem o evropské úrovni, u nás zatím mnoho sbližování českého EUnetu (EUnet International je 100% vlastník českého EUnet Czechia) a SPT TELECOMu (kde má, jak známo, KPN hlavní slovo) alespoň navenek vidět není. Zvlášť zajímavé bude, kdo se u nás stane realizátorem projektu EuroRing konsorcia Qwest/KPN, jehož nositelem je ve většině Evropy právě EUnet – u nás si na něj podle dosud zveřejněných informací brousí zuby on i SPT TELECOM a zatím nikdo nebyl schopen (nebo ochoten?) říci, kdo to u nás bude provozovat. Napadlo mne, že právě nová linka IOL by mohla být předzvěstí EuroRingu u nás, ale údajně tomu tak není.

Na druhou novinku nás upozornil také některý šťoura, který si jejího nenápadného oznámení povšiml na stránkách českého Global One; přestože se velmi stydím, jeho původní mail a tedy ani jeho jméno se mi nyní nepodařilo najít. Označení zdroje této informace jistě prozradilo, kam linka vede – ano, ke Global One. Jak nám potvrdil Jan Kučmáš z IOL, její kapacita je 4 Mb/s a podle všeho jde o službu Global IP Premium se zaručenou agregací 1:2 (G1 nabízí ještě variantu Standard s 1:6). Pokud jsem si dobře vyložil informace na stránkách IOL, počítá se současně s využitím této linky pro peering s Global One; vzhledem k tomu, že G1 má ve své síti mimo jiné „datové bumbrlíčky“ Seznam a Atlas, není možná od věci uvažovat o peeringu mimo NIX; nepředpokládám však, že by IOL chtělo za takový peering platit jako za zahraniční konektivitu, takže to buď smlouva musí nějakým způsobem zohlednit, nebo jsem se přeci jen zmýlil a peering bude řešen zvlášť, po samostatné lince.

cif 24 - early cena - média

Marek Antoš


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).