Hlavní navigace

Šťoura: SPT TELECOM měl peering s VOL

20. 8. 1999
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

SPT TELECOM měl s peeringem dlouhou dobu velké potíže, ale nakonec se mu podařilo do NIXu prorazit a propojení s ostatními získat. Přesto bylo - a je - několik titánů, kteří s ním odmítli peeringovou dohodu uzavřít. Patří mezi ně zatím i Video On Line, chvíli to však už vypadalo opačně.

Představitelé Video On Line svůj odmítavý postoj doposud zdůvodňovali tím, že SPT TELECOM nevede poctivý konkurenční boj v oblasti poskytování Internetu a peering s ním přichází v úvahu pouze za předpokladu, že se nekalých praktik vzdá. Reálný význam jejich zásadový postoj upřímně řečeno nemá, protože propojení mezi oběma sítěmi je beztak velmi rychlé díky jejich připojení k Teleglobe. Podívejte se například na traceroute na www.vol.cz z gateway firmy NewSpace, která je připojena k Telecomu: čítá všehovšudy 5 hopů.

Přesto – či snad právě proto – se předevčírem zdálo, že SPT a VOL zavádí peering. Upozornil mne na to šťoura Pavel Trtík, který svá slova hned doložil několika tracerouty, nejjasnější je asi tento:

  1 gw-next-pr.inext.cz 16 msec 20 msec 20 msec
  2 172.20.30.2 36 msec 24 msec 32 msec
  3 www.vol.cz 36 msec 16 msec 16 msec

Dnes ráno však peering zase nefunguje a pakety chodí opět přes Teleglobe, což si nakonec můžete na zmíněném traceroutu ověřit sami. To odpovídá informaci ze včerejška, že se jednalo pouze o testovací peering bez podepsané smlouvy. Lze však údajně předpokládat, že konečná dohoda bude uzavřena velmi brzy.

Tuzemský peering byl vždy především politickým problémem a teprve o pět řádů dál problémem technickým. V různých dobách se různí lidé a poskytovatelé snažili hrát tuto kartu a něco tím získat, některým z nich se to i dařilo. Pomalu, leč jistě, se toto období stává minulostí. Peering – a čtenáři to jistě nejen ode mne slýchají už několik let – je totiž výhodný pro všechny. Nejenže se zrychlí provoz pro uživatele, ale zúčastněným poskytovatelům se navíc uvolní draze placené zahraniční linky. Pokud zvážíte, jaké množství zákazníků VOL a IOL mají a jaký objem dat dokáží stahovat, jistě uznáte, že zavedení peeringu je pouhým racionálním jednáním.

ICTZ23

Peeringová karta – v době míru – na stůl nepatří.

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.