Hlavní navigace

Střední vlny mají v České republice stále tisíce posluchačů

12. 5. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dobrou volbou byl tento kmitočtový rozsah pro Rádio Dechovka. Denně si ho podle Radioprojektu naladí dvanáct a týdně dokonce čtyřiadvacet tisíc posluchačů.

Střední vlny, které je možné najít v pásmu AM, sice už roky nejsou primárním zdrojem rozhlasového signálu, v České republice se ovšem stále těší relativně velkému zájmu posluchačů. Ukázaly to výsledky Radioprojektu, tedy pravidelného monitoringu popularity rozhlasových stanic, který byl prezentován v polovině minulého týdne. Ukončení distribuce v pásmu středních vln tak bude velkým úkolem v následujících letech především pro Český rozhlas, který v tomto pásmu šíří své okruhy Plus a Dvojka. Veřejnoprávní médium sice zatím nedeklaruje, že střední vlny vypne, nicméně i z vývoje z jiných evropských států lze předpokládat, že se tak v budoucnu stane, a to zejména s přechodem na technologii DAB+.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Středovlnné Rádio Dechovka zlepšilo pokrytí na jihu Moravy

Dvanáct tisíc posluchačů denně vykázalo v aktuálním Radioprojektu za poslední kvartál loňského a první kvartál letošního roku Rádio Dechovka, tedy stanice, která se zaměřuje právě na dechovku, a střední vlny jsou primárním zdrojem šíření signálu. Dechovka sice vysílá i na internetu, v pražské regionální DVB-T síti 4 a experimentálním DAB multiplexu Radiokomunikací, ale zde bude bezpochyby počet posluchačů minimální a jde spíše o určitý doplněk k primární distribuci, kterým je právě AM pásmo. V týdenní poslechovosti dokonce Dechovka vykázala 24 tisíc posluchačů. Co dohánět má naopak prozatím Český Impuls, který v denní poslechovosti vykázal nulu a v týdenní hodnotu osm tisíc posluchačů.

Content tip EARLY

ČTĚTE TAKÉ. Český Impuls expanduje na Moravu, dnes tu spouští nový vysílač

Dechovka a Český Impuls nejsou pochopitelně v České republice jedinými stanicemi, které využívají pásmo středních vln. Jak již bylo řečeno, využívá je i veřejnoprávní rozhlas. Zde by ale bylo odhadování počtu posluchačů v tomto kmitočtovém rozsahu věštěním z křišťálové koule. Český rozhlas se může u těchto okruhů spolehnout na několik distribučních kanálů. Dvojka je navíc jednou z celoplošných stanic vysílajících v pásmu VKV. Střední vlny využívá z komerčních subjektů i Country Rádio na zbraslavském kmitočtu 1062 kHz. I tato stanice má ovšem po celé republice řadu FM kmitočtů a střední vlny jsou pro její posluchače určitým zpestřením a možným doplňkem primární distribuce.

Poslechovost stanic vysílajících v pásmu středních vln
Rozhlasová stanice Posluchačů denně (tis.) Posluchačů týdně (tis.) Distribuční kanály
Rádio Dechovka 12 24 střední vlny, DAB Praha (ČRa), Regionální síť 4, internet
Český Impuls 0 8 střední vlny, DAB Praha (ČRa), Regionální síť 4, internet
Country Rádio 263 517 střední vlny (střední Čechy), VKV, internet, satelit
Český rozhlas Dvojka 402 647 střední vlny, celoplošné VKV, digitální distribuce, internet
Český rozhlas Plus 27 42 střední vlny, VKV (pouze v Praze a v omezeném čase na ČRo Regina), digitální distribuce, internet

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).