Hlavní navigace

Střední vlny ožívají. Kdysi zapomenuté pásmo v Česku začíná být opět v kurzu

7. 3. 2013
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

O střední vlny se doposud zajímali především výhradně starší posluchači a lovci vzdálených signálů. Čím chtějí v tomto pásmu zaujmout noví hráči?

Tahounem středovlnného vysílání je Český rozhlas

Český rozhlas vysílal doposud (téměř) jako jediný v pásmu středních vln. Krok je to zcela logický a ukazuje v podstatě i na strategii stanic, o kterých bude řeč vzápětí – vyhovět především starším posluchačům, kteří si nechtějí pořizovat nové rozhlasové přijímače. Pokud bychom nepočítali Český rozhlas Radiožurnál, který vysílá na dlouhé vlně 270 kHz, v pásmu středních vln donedávna šířily svůj signál Český rozhlas 6 a Český rozhlas Dvojka. Jak naši čtenáři vědí, Šestku v tomto druhu analogové distribuce nahradil nový okruh mluveného slova s názvem Rádio Plus.

Český rozhlas Plus je určen především těm posluchačům, kteří očekávají publicistiku v širších souvislostech a prostor pro hlubší debatu o důležitých tématech. Posluchač tu může pravidelně „potkávat“ například Lídu Rakušanovou, Libora Dvořáka, Radka Kubička, Jana Bednáře, Petra Šimůnka, Ondřeje Konráda a řadu dalších. Díky Plus zůstanou v českém rozhlasovém éteru zachovány unikátní reportážní, dokumentární a analytické žánry, které nikde jinde nenajdete, ujistil novináře na nedávné tiskové konferenci ředitel Centra vysílání Ondřej Nováček.

Tradičním partnerem posluchačů na středních vlnách byl a zatím stále zůstává Český rozhlas.
Autor: Český rozhlas

Tradičním partnerem posluchačů na středních vlnách byl a zatím stále zůstává Český rozhlas.

Z komerčních rádií mělo doposud zájem pouze Country

Mezi komerčními subjekty nebyl doposud o střední vlny zájem. Jediný, kdo tvořil výjimku, bylo pražské a středočeské Country Rádio, kterému se podařilo v posledních několika letech významně expandovat prostřednictvím VKV pásma do celé republiky, především pak v Čechách, ale také do části Moravy. Naladit si ho mohou zájemci také prostřednictvím satelitu Astra 3B, což mu de facto zarušuje pokrytí minimálně střední Evropy. Šíření signálu prostřednictvím středních vln má v jeho případě smysl. Stačilo by, když bychom se podívali na strukturu jeho posluchačů.

Podíváme-li se na teoretickou mapu pokrytí signálem ze středovlnné frekvence 1062 kHz, uvidíme, že stanice by si opuštěním této distribuce značně pohoršila. Přes den tu vysílá silou 20 kW, v době od 19 do 6 hodin pouze 1 kW. Důvod? Omezení mezinárodní koordinací středovlnných kmitočtů. Country Rádio patří k jedné z nejúspěšnějších komerčních stanic u nás. Podle posledního průzkumu poslechovosti Radioprojekt si ho denně naladí 219 tisíc posluchačů a je třetí nejúspěšnější „regionální“ stanicí u nás (po Blaníku a Rádiu Čas). Country Rádio jednu dobu využívalo i středovlnný brněnský kmitočet 1584 kHz, ale později od něho upustilo.

Není třeba si pokládat otázku, proč Country Rádio drží svůj středovlný kmitočet ve Zbraslavi.
Autor: Country Radio

Není třeba si pokládat otázku, proč Country Rádio drží svůj středovlný kmitočet ve Zbraslavi.

Impuls AM bude pro starší, hrát bude hudbu do 90. let

Další hráč, který chce oslovit posluchače v České republice prostřednictvím pásma středních vln, je Rádio Impuls, respektive jeho sesterská stanice Rádio Impuls AM, která bude učena výhradně pro distribuci v tomto pásmu. Má jít o okruh odlišný oproti klasickému Impuls, jež je mimochodem dlouhodobě nejposlouchanější rozhlasovou stanicí u nás. Půjde o hudební informační rádio s 24 hodinovým vysíláním s menším podílem mluveného slova. Převažujícím žánrem bude česká muzika sedmdesátých a osmdesátých let. Chybět tu nebude ani první polovina devadesátých let, přiblížil DigiZone.cz PR manažer Rádia Impuls Tomáš Přenosil.

Programová nabídka Rádia Impuls AM by měla oslovovat především posluchače v cílové skupině od 45 do 69 let. Půjde tedy o posluchače starší, než které máme na Impulsu, upřesnil Přenosil. V tuto chvíli probíhá příprava programového schématu a také technické části vysílání. Spuštění stanice se očekává v průběhu léta letošního roku, aby bylo vyhověno zákonné podmínce. Co si Impuls o vstupu do tohoto pásma slibuje? Podle nás jsou střední vlny poměrně opomíjeným prostorem v éteru. Country Rádio a Český rozhlas Dvojka tu ale vysílají poměrně s úspěchem. Chceme najít další volný prostor v éteru a zkusit ho zaplnit, konstatoval PR manažer Impulsu.

Rádio Impuls je v České republice nejposlouchanější rozhlasovou stanicí. Jak se povede Impulsu AM, na to si budeme muset ještě několik měsíců počkat.
Autor: Rádio Impuls

Rádio Impuls je v České republice nejposlouchanější rozhlasovou stanicí. Jak se povede Impulsu AM, na to si budeme muset ještě několik měsíců počkat.

Dechovka: Šlágr TV v rozhlasové podobě?

Z českého rozhlasového éteru téměř zmizela dechovka, v určité podobě zůstává zachována pouze na stanicích Českého rozhlasu. Toho chce využít stejnojmenné komerční rádio, které nedávno expandovalo z internetu také do pražského digitálního pozemního vysílání (DVB-T). Nejvýznamnějším krokem pro něho má být ale právě vstup do pásma středních vln. Licenci pro toto vysílání získala stanice na zasedání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) 19. února. Stejně jako Rádio Impuls AM počítá se šířením prostřednictvím vysílače v Líbeznicích, konkrétně na kmitočtu 1233 kHz. Předpokládaný start by měl proběhnout v jarních měsících.

Dodavatelem samotného vysílače bude společnost Tesla, trafo by měl dodat ČEZ. Zatímco Rádio Impuls AM kromě Prahy a středních Čech o další expanzi nehovoří, Dechovka už o ní mluví od počátku. Chystá se šířit signál například prostřednictvím vysílače na Českobudějovicku, a později i na střední a severní Moravě. Do dvou a půl let by stanice mohla pokrýt svým signálem celou republiku. Rádio Dechovka samo sebe označuje jako první dechovkové rádio, které je zavedenou a úspěšnou značkou. Její vysílání bylo prostřednictvím internetu zahájeno v červenci 2009. Během tří a půl leté existence se stanice etablovala jako jedno z nejúspěšnějších, nejposlouchanějších ryze internetových radií.

Speciálně na lidovou hudbu se chce zaměřit rozhlasová stanice Rádio Dechovka, která po téměř čtyřech letech míří také do klasického rozhlasového éteru.
Autor: Facebook Šlágr TV

Speciálně na lidovou hudbu se chce zaměřit rozhlasová stanice Rádio Dechovka, která po téměř čtyřech letech míří také do klasického rozhlasového éteru.

Proč jsou střední vlny stále populární?

Někdo by mohl chápat analogové vysílání již jako přežitek a upíná se k digitálnímu způsobu distribuce. To ale není úplně nejlepší řešení. Současné vysílání na středních vlnách má nezastupitelné místo na všech kontinentech a vysílače počítáme v řádu statisíců. Přetrvávající výhodou jsou nízké technické nároky a snadná dostupnost tohoto vysílání na kterémkoliv místě v oblastech, měřených na stovky kilometrů, přiblížil serveru DigiZone.cz Václav Dosoudil, předseda Československého DX klubu, spolku, který po celé republice registruje stovky členů se zájmem o příjem signálu na všech druzích analogových i digitálních platforem.

BRAND

V tomto ohledu AM rozhlas podle Dosoudila dosud předčí všechny moderní technologie FM, DAB i satelitního vysílání. Trvalému zájmu se AM rozhlas těší především v rozlehlých územních celcích, jakými jsou USA, Kanada, Brazílie, Čína, Indie, Japonsko apod. Jistý ústup SV vysílání byl v posledních dvaceti letech zaznamenán v některých evropských zemích, ale zdaleka není jisté, zda je to řešení definitivní. Tak jako tak není ani v Evropě možné najít jediný volný středovlnný kanál, který by v noci nebyl obsazen několika vysílači, konstatuje Dosoudil a nediví se současnému zájmu komerčních vysílatelů: Zajímavým novým trendem je výstavba malých vysílačů, které při svém nenákladném provozu stačí pokrýt přijatelným signálem oblasti větších měst.

Podle předsedy Československého DX klubu se ale ani středním vlnám nevyhýbá digitální technologie, v tomto případě konkrétně DRM, která o své místo bojuje už druhé desetiletí, zatím s nejistými výsledky. Jak nasvědčují velkolepé projekty např. v Indii, ještě v této věci nebylo řečeno poslední slovo. Jisté je, že klasické AM vysílání na středních vlnách se zatím ve světě těší trvalému zájmu, přestože se to v uzavřených prostředích s bohatou nabídkou FM stanic a kabelových sítí na první pohled nezdá. Jinými slovy, středovlnné vysílání je přes veškeré prognózy a zatracování dodnes houževnaté až nezničitelné, konstatoval na závěr Václav Dosoudil.

Která stanice bude mít podle vašeho názoru na středních vlnách nejvíce posluchačů?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).