Hlavní navigace

Street View britské zákony neporušuje

17. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přestože Street View budí ve Velké Británii hodně emocí, tento doplněk k mapám od Googlu současné britské zákony na ochranu soukromí neporušuje. K tomuto závěru došel úřad informačního komisaře, jenž řešil podnět od organizace Privacy International, která se hned po březnovém spuštění Street View pustila do velké kritiky. Chtěla mimo jiné dosáhnout toho, aby Google musel mít výslovné povolení k publikování fotek každého, kdo je při mapování vybraných oblastí zachycen. To by ovšem Street View…

Přestože Street View budí ve Velké Británii hodně emocí, tento doplněk k mapám od Googlu současné britské zákony na ochranu soukromí neporušuje. K tomuto závěru došel úřad informačního komisaře, jenž řešil podnět od organizace Privacy International, která se hned po březnovém spuštění Street View pustila do velké kritiky. Chtěla mimo jiné dosáhnout toho, aby Google musel mít výslovné povolení k publikování fotek každého, kdo je při mapování vybraných oblastí zachycen. To by ovšem Street View zcela ochromilo. I takový návrh komisař zamítl, protože podle stejné logiky by prý televize připravující sportovní přenos potřebovala souhlas od všech lidí na stadionu, které může kamera zachytit. Zástupci Privacy International jsou verdiktem zklamání, Google diplomaticky vzkazuje, že se těší na konstruktivní dialog o ochraně soukromí.

Přestože služba Street View běží ve více zemích světa a prakticky všude narazila na odpůrce, negativní ohlasy jsou ve Velké Británii zatím zřejmě nejhlasitějšími. Hned po březnovém startu služby Google čelil kritice za fotku osoby zvracející na ulici, muže nakupujícího v sexshopu nebo nahého dítěte hrajícího si před domem. Tyto a podobné fotky byly buď zcela staženy nebo rozostřeny. Naposledy občané jednoho malého města zablokovali svými těly cestu automobilu s kamerou pořizující podklady pro Street View. Báli se, že by snímků publikovaných na Internetu mohli využít zloději, kteří v oblasti řádí. (The Observer)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).