Hlavní navigace

Street View opět narazil na odpor, autu s kamerou byla zablokována cesta

6. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Street View je dnes bezpochyby nejkontroverznější službou Googlu. Jeho mapy jsou v posledních měsících doplňovány o virtuální 3D procházky či projížďky po různých lokalitách světa. Jenže ne každému se líbí, že po „jeho“ městě či ulici se bude moci pomocí 3D snímků procházet každý uživatel Internetu. Odpor vygradoval minulý týden ve Velké Británii. Tentokrát nešlo o žádné přípravy soudního sporu či právní hrozby. Obyvatelé městečka Broughton při spontánní akci vytvořili lidský řetěz a vozu se…

Street View je dnes bezpochyby nejkontroverznější službou Googlu. Jeho mapy jsou v posledních měsících doplňovány o virtuální 3D procházky či projížďky po různých lokalitách světa. Jenže ne každému se líbí, že po „jeho“ městě či ulici se bude moci pomocí 3D snímků procházet každý uživatel Internetu. Odpor vygradoval minulý týden ve Velké Británii. Tentokrát nešlo o žádné přípravy soudního sporu či právní hrozby. Obyvatelé městečka Broughton při spontánní akci vytvořili lidský řetěz a vozu se speciální kamerou, která pořizuje snímky pro Street View, zablokovali cestu. Motivem nebyly jen obavy ze zásahu do soukromí, ale i ze zneužití snímků. V oblasti je totiž dost vysoká kriminalita a lidé se obávají, že by snímků na Internetu využívali zloději pro vytipování místa pro svou další nevítanou návštěvu.

Služba Street View byla ve Velké Británii spuštěna minulý měsíc. Google už ovšem musel řešit stížnosti lidí. Předmětem sváru byl muž zachycený při nákupu v sexshopu či osoba zvracející na chodníku. Nejvíce rozhořčení vzbudilo publikování fotografie nahého dítěte hrajícího si na trávníku před domem. Google na stížnosti obvykle reaguje rozmazáním obrázku nebo i stažením snímku. Je však otázkou, kolik lidí o svém „zvěčnění“ při choulostivé události nebo činnosti vůbec neví a nemůže se ohradit. Další otázkou samozřejmě je, nakolik se lze ohradit vůči focení na veřejném prostranství. Co si myslíte vy? Jak byste reagovali, kdyby byla služba Street View zavedena i v České republice, což se dá dříve či později předpokládat? (Times Online)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).