Hlavní navigace

Street View opět terčem kritiky, Google nechce zkrátit dobu uchovávání snímků

Jiří Macich ml.

Pracovní skupina článku 29, která při Evropské komisi dohlíží například na ochranu soukromí uživatelů internetových vyhledávačů, adresovala společnosti Google své výhrady týkající se služby Street View fungující v rámci Google Maps. Úředníkům se příliš nezamlouvá, že Google ve svých interních archivech uchovává pořízené snímky v surové podobě po dobu jednoho roku. Měl by prý tuto dobu zkrátit na šest měsíců a zároveň by v budoucnu měl vždy dopředu informovat města a jejich občany o plánovaném…

Doba čtení: 1 minuta

Pracovní skupina článku 29, která při Evropské komisi dohlíží například na ochranu soukromí uživatelů internetových vyhledávačů, adresovala společnosti Google své výhrady týkající se služby Street View fungující v rámci Google Maps. Úředníkům se příliš nezamlouvá, že Google ve svých interních archivech uchovává pořízené snímky v surové podobě po dobu jednoho roku. Měl by prý tuto dobu zkrátit na šest měsíců a zároveň by v budoucnu měl vždy dopředu informovat města a jejich občany o plánovaném pořízení snímků pro tuto kontroverzní službu, která umožňuje virtuální procházky po řadě měst.

Peter Fleischer, který se v Googlu zabývá právě problematikou ochrany soukromí, chce s úředníky dál jednat, protože podle něj zkrácení doby uchovávání originálních snímků není možné. Google prý potřebuje pořízené obrázky skladovat po dobu jednoho roku údajně kvůli zpřesňování a zkvalitňování svých map. Úředníkům je prý připraven celý proces blíže osvětlit a zároveň připomíná, že Google pořizuje snímky výhradně na veřejném prostranství.

Se Street View má Google problémy už delší dobu. V Japonsku se proti službě sepisovala petice a nakonec se Google rozhodl pořídit tam nové snímky, protože ty původní velmi často zachycovaly i soukromé pozemky za ploty (kamera na vozidle byla příliš vysoko). Kvůli stejné věci se na Street View snáší kritika i ve Švýcarsku a ve Velké Británii dokonce Google narazil na fyzický odpor. Problémy má i v České republice s Úřadem pro ochranu osobních údajů (rovněž kvůli skladování dat). (CNET News)

Našli jste v článku chybu?