Hlavní navigace

Stručně a krátce: testy poskytovatelů

1. 4. 1998
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Pokud jste se tu už alespoň trochu rozkoukali, nepochybně jste zjistili, že ústředním tématem Lupy jsou testy poskytovatelů připojení. Tímto úvodním článkem se vám o nich pokusím říci víc.

Testy poskytovatelů připojení do Internetu. Zní to divně, obsah je nejistý. Přesto se tu už zhruba dva roky něco takového koná a zdá se, že se ještě chvíli konat bude. Od prvních testů, z dnešního pohledu spíše „testíků“, se stačily naprosto proměnit a dnes bych se k nim už nebál přidat slůvko robusní. Do nového hávu je oblékla Lupa.

Metodika je lepší, propracovanější, objektivnější, krásnější a voňavější

Nechci tu teď dlouze rozebírat metodiku současných testů, nakonec kdo má zájem, najde si ji na Lupě sám, a může pak strávit dlouhé hodiny jejím pročítáním. Řeknu jen to nejdůležitější. Vlastní měření se oproti minulu posunulo přímo k jednotlivým poskytovatelům, takže odpadl rušivý vliv komutované linky. I nadále se měří zvlášť rychlost do zahraničí a zvlášť rychlost vzájemná. Zcela upřímě vám však musím říci, že zahraniční část má mnohem vyšší vypovídací hodnotu a proto vám ke slodování doporučuji především ji. Vzájemná konektivita totiž není totéž, jako konektivita domácí: zatímco v našich testech mají všichni poskytovatelé stejnou váhu, skutečné rozšíření českých serverů je odlišné (u některých poskytovatelů jich je více, u jiných méně).

Měří se každých 5 minut!

Zásadní rozdíl je také v periodicitě testů; od nynějška totiž měření rychlosti probíhá každou hodinu, a výsledky jsou 4× denně aktualizovány na Lupě. Zjišťování výpadků sítě se dokonce provádí každých 5 minut. Takto komplexní monitorování stavu všech poskytovatelů zároveň by dříve nebyl možný

Koho měříme

Jistě vás také zajímá, kteří poskytovatelé se testů účastní. Z těch velkých (členové NIXu + nepřijatý SPT Telecom) nám chybí jen Mopos, Bohemia.Net a Telenor. Druzí dva se neúčastní, protože dosud nenašli čas na instalaci našeho měřícího systému do své sítě. když řeknu, že na to měli zhruba 4 měsíce, budete se smát, ale nikoliv oprávněně – i někteří jiní se do této lhůty vešli jen obtížně. Mopos schází z trochu jiného důvodu – svou síť prodal CZCOMu a v tuto chvíli není přiliš jasné, jak to s jeho Internetovými aktivitami vlastně je.

Zvláštní postavení má PVT, které oficiálně nedalo souhlas k testování, nicméně souhlasilo s tím, že je budeme měřit z našeho stroje, který u nich máme pronajatý. Důvodem oficiální neúčasti byl především zásadní rozpor ve způsobu prezentace výsledků. Odpovědný zástupce PVT žádal, aby před každým zveřejněním výsledků dostali 7 dní na provedení jejich autorizace. To by snad ještě šlo, horší byl však požadavek na prostor pro vyjádření v rozsahu 500 znaků u každých zveřejněných výsledků. Což o, na Lupě by to ještě nebyl takový problém, ale od příštího týdne budou vycházet testy i na papíře, v CHIPweeku. Kdybychom po nich žádali každý týden téměř dvě stránky, které by zaplnili jednotliví účastníci svými komentáři (11*500 = 5500 znaků), zřejmě by nás rychle vyprovodili ze dveří.

Citelná je tedy jen absence Bohemia.Netu s Telenorem, ale vzhledem k tomu, že oba vyjádřili principiální souhlas s účastí v testech, si myslím, že by se mohli přidat v dohledné době.

Běžte se podívat!

ebf - tip do článku - debata

Co nám ještě chybí? Zásadní věc – zpracování výpadků. V současné době je sice měříme, ale vy se k jejich přehledům nedostanete. Doufám, že tento nepěkný stav by měl být odstraněn nejdéle do týdne (po předchozích zkušenostech – čti: nejdřív za 14 dní :-).
Ale co to? Vy ještě ztrácíte čas čtením? Tak se přece běžte podívat, jak to vypadá v cílové rovince!

Marek Antoš

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).