Hlavní navigace

Studie: agresivitu vzbuzují počítačové hry i bez násilného obsahu

Daniel Dočekal

Samotný obsah násilných počítačových her není hlavním důvodem následné agresivity hráčů. Větším problémem je nejasné ovládání a mechanismy hry.

Dlouholetá otázka, zda agresivní hry vyvolávají agresivitu, či k ní dokonce vychovávají tam, kde by k něčemu takovému normálně nedošlo, se dočkala další z řady možných odpovědí. Agresivními se při hraní nestáváme proto, že hra obsahuje násilné prvky, ale hlavně v okamžiku, kdy se nám ji nedaří hrát. Častým důvodem je přitom frustrující způsob ovládání či nesnadno pochopitelné mechanismy.

K tomuto závěru došla studie, v jejímžrámci byla vytvořena i nenásilná verze Half-Life 2. Hráči, kteří před započetím hry nedostali informace o tom, jak hra funguje a jak se ovládá, pociťovali při hraní větší frustraci a agresivitu.

Výzkumníci z Oxford Internet Institute a University of Rochester nicméně zdůrazňují, že je potřeba téma dále studovat a hlavně najít odpovídající metody.

Výše odkázaný článek zmiňuje i to, že jiná aktuální studie upozornila na nebezpečí vyplývající z kombinace dlouhodobého hraní počítačových her a absence obvyklých aktivit ve skutečném životě. U dospívajících to může vést k morální nezralosti a snížení empatie vůči ostatním. Jedním z projevů podle této studie může být i ztráta rozlišování toho, co je dobré a co špatné.

Marcom

Podle studie Oxfordské university je ale důležité studovat herní mechanismy, protože hráče ovlivňují mnohem více než samotný obsah her. Podstatnou roli samozřejmě hraje zásadní důvod, proč hry vůbec hrajeme: snaha vyhrát, dostat se na konec či na vrchol. Pokud totiž tomuto cíli brání špatné ovládání či nejasné herní mechanismy, vede to k frustraci a agresivitě, i když třeba sama hra neobsahuje žádné násilné prvky.

Agresivitu tak podle studie mohou probouzet i hry, které samy agresivní ani násilné nejsou. Stačí, když hráči nejsou schopni hru zvládnout, řídit a ovládat.

Našli jste v článku chybu?
21. 4. 2014 20:40
JKL (neregistrovaný)

Osobně můžu říct, že jsem byl jedním z největších hráčů a dokázal jsem "smažit na kompu" i 18 hodin denně a hodně hráčů jsem ji poznal. Musím říct, že hráči jsou morálně velmi slušní lidé a právě projevit agresivitu vůči druhému člověku ve skutečném světě je pro ně něco nepředstavitelného.

Také je rozdíl mezi HRÁČEM a PSYCHOPATEM, který mimochodem taky občas hrál nějakou hru... Z toho pak vyplývají ty teorie o agresivním chování hráčů.

Je to jako kdybych řekl, že pojídání chleba z člově…

22. 4. 2014 14:47

Váš příspěvek Vám plně věřím, bohužel. On ten první bod "nezáleží na názoru okolí" s úspěchem v dnešním světě opravdu těsně souvisí, současná západní civilizace jako celek je sociopatická, z čehož plyne, že pravidla hry jsou nastavena ve prospěch sociopatů.

Zajímavý je také ten třetí bod (a vlastně s tím souvisí i čtvrtý), zde nevím, zda je to dáno čistě typem her, kterým jste se věnoval, či jde o Vaše zkreslení, ale tvrdíte, že v počítačových hrách je (ne)úspěch výhradně Vaší věcí. To sice odp…