Hlavní navigace

Studie: mobilní televizi má v roce 2010 přijímat přes 100 milionů diváků

8. 2. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
8. 2. 2006

Během nadcházejících let čeká televizní vysílání pro přenosná zařízení (DVB-H, DMB, UMTS a další) prudký nárůst, alespoň to tvrdí studie firmy Northern Sky Research (NSR), kterou cituje server Digital Media Europe. Rozvoj nového způsobu dopravy videa i reklamy k zákazníkům nastartuje podle výzkumu NSR celá řada faktorů: rozšiřování vysokorychlostních bezdrátových sítí, zvyšující se dostupnost mobilního obsahu a klesající ceny příjmových zařízení. Moderní vysílací sítě mají umožnit zavedení dalších obchodních modelů pro nabídku přímých přenosů a videa na vyžádání. NSR na základě současných trendů v odvětví odhaduje, že rodina předplatitelů mobilního vysílání bude v roce 2010 čítat na 107 milionů členů.

Příští dva tři roky budou podle NSR v přenosném televizním vysílání dominovat mobilní sítě třetí generace. Operátorům sice nějaký čas potrvá, než rozšíří pokrytí UMTS na úroveň dnešního GSM a přimějí své zákazníky k obměně telefonů, i tak má třetí generace mobilů nejlepší startovní pozici. Motivací k výměně příjmového zařízení může být pro lidi právě přenosné video – jako doplněk hovorů, i jako televize. Pozdější léta se má ale konkurence vyostřit a vítěze mezi standardy DVB-H, DMB a dalšími dnes těžko tipovat. Odhadu se brání i NSR, která jen konstatuje: Nějaký čas potrvá, než operátoři nové technologie vyzkouší a zpřístupní je publiku.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.