Hlavní navigace

Studie nezjistila souvislost mezi mobily a rakovinou mozku

24. 10. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dánský Institut rakovinné epidemiologie ( Institute of Cancer Epidemiology) po 18 letech sledování víc než 350 tisíc lidí zjistil, že nelze najít žádnou přímou souvislost mezi užíváním mobilních telefonů a rakovinou mozku. Podle studie uživatelé mobilních telefonů nemají větší riziko vzniku rakoviny mozku, než kdokoliv jiný.

Dánský Institut rakovinné epidemiologie ( Institute of Cancer Epidemiology) po 18 letech sledování víc než 350 tisíc lidí zjistil, že nelze najít žádnou přímou souvislost mezi užíváním mobilních telefonů a rakovinou mozku. Podle studie uživatelé mobilních telefonů nemají větší riziko vzniku rakoviny mozku, než kdokoliv jiný.

Conclusions In this update of a large nationwide cohort study of mobile phone use, there were no increased risks of tumours of the central nervous system, providing little evidence for a causal association.

Studie zveřejněná na British Medical Journal (Use of mobile phones and risk of brain tumours: update of Danish cohort study) potvrzuje i předchozí studie, které došly k témuž výsledku.

ebf - tip do článku - debata

Mobilní telefony je stále nedoporučováno využívat dětem pod 16 let a není prozatím jasné, zda nemohou mít v dlouholetém horizontu vliv právě na děti. WHO (The World Health Organization) řadí mobilní telefony do stejně kategorie jako kávu – varuje před možnými karcinogenními účtinky. Co se aktuální studie týče, tak stále platí, že nebyla provedena v dostatečně dlouhém období – nádory na mozku se mohou vyvíjet desítky let. A kritici navíc dodávají, že vynechala podstatnou skupinu – firemní uživatele, tedy takové uživatele, kteří mobily používají v daleko větší míře než ostatní.

Zdroj: Study finds no link between brain cancer and cell phone use

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).