Hlavní navigace

Studio v Mafře, late night show s Leošem Marešem… Mňam TV už zbývá jen přejmenovat se

27. 6. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Český rozhlas oznámil start svého pražského experimentu DAB, skončila Active TV a videotéka Topfun, start naopak plánuje nová satelitní služba se základními programy zdarma.

Mňam TV se odkloní od vaření k lifestylu

Výrazný úkrok od vaření k plnoformátové televizi učiní od září Mňam TV, jediná čistě česká kulinářská televize. Přestane se zabývat výhradně jídlem a začne přímo konkurovat velkým plnoformátovým kanálům, proti nimž nasadí každý všední den od 20:00 film z hollywoodské produkce a od 22:00 denní late night show s Leošem Marešem. Již od 15. července pak Mňam TV nabídne zábavný týdeník Ivy Pazderkové, která bude svým neopakovatelným způsobem hodnotit události uplynulých sedmi dní. Další novinkou bude dopolední živé vysílání „Život je fajn“ s Lumírem Olšovským, Tinou Pletánkovou a Bárou Sedláčkovou.

Za velmi krátkou dobu našeho působení na českém trhu jsme dokázali oslovit 1,4 milionu diváků, což je větší úspěch, než jsme doufali, říká Pál Milkovics, generální ředitel společnosti CE Media, která vlastní vysílací licenci Mňam TV. Nyní je správný čas udělat krok nad rámec gastronomie a nabídnout novinky, od nichž si slibujeme velkou diváckou odezvu. Mňam TV se podle něj promění z kanálu primárně zaměřeného na jídlo na televizi o životním stylu, který má šanci oslovit násobně větší množství lidí. Gastronomii v programovém schématu samozřejmě ponecháme i nadále, k příjemnému životu neodmyslitelně patří, slibuje Milkovics.

Jan Potůček: Mňam TV už nebude jen o vaření, od září nabídne filmy i denní late night show s Leošem Marešem

DAB od Českého rozhlasu odstartuje 6. srpna

Plnohodnotné experimentální digitální vysílání Českého rozhlasu pro Prahu a okolí začne 6. srpna. Na Valném shromáždění Evropské vysílací unie (EBU) to dnes řekl generální ředitel ČRo Peter Duhan. Jedním z nejvýznamnějších strategických cílů je nyní pro Český rozhlas digitalizace rozhlasového vysílání. S potěšením mohu uvést, že 6. srpna spustíme experimentální, ale plnohodnotné DAB vysílání pro Prahu a okolí, tedy s dosahem až pro 17 procent populace naší země. Ruku v ruce s digitalizací rozhlasového vysílání jde v našem případě i naplňování rozvojového projektu EBU Vize 2020, prohlásil.

Vysílání pro Český rozhlas zajistí České Radiokomunikace z hlavního pražského vysílače Žižkov na kanále 12C s plným výkonem 20 kW. Celý multiplex obsadí programy veřejnoprávního rozhlasu, a to jak stávající celoplošné stanice, tak i speciální digitální programy. Český rozhlas spuštěním DAB Praha znovu prokázal, že stojí v čele rozvoje digitálního rozhlasového vysílání a je na ně dokonale připraven. K dispozici máme v současné době několik speciálních digitálních stanic a chystáme do budoucna další projekty, které rozvoj digitálního vysílání podpoří. Spuštění DAB Praha považujeme za symbolický start digitalizace rozhlasového vysílání, uvedl náměstek generálního ředitele ČRo pro program a vysílání René Zavoral.

Jan Potůček: Digitální experiment Českého rozhlasu v Praze začne 6. srpna. Plným výkonem ze Žižkova

Jan Potůček: Český rozhlas Plus změní šéfredaktora, Daniel Raus ke konci července odejde

Vzniká „nový Skylink“ s programy zdarma

Základní televizní programy ze satelitu navždy zdarma. Takovou reklamní kampaní před lety válcovala český a slovenský trh nová satelitní služba Skylink, která vznikla z původní ostravské platformy Trade&Technology. Když ji v roce 2011, stejně jako konkurenční CS Link, koupila lucemburská společnost M77 Group, nynější M7 Group, netrvalo dlouho a základní bezplatná programová nabídka byla zpoplatněna „servisním poplatkem“, který od té doby neustále roste. Původní majitel Skylinku, slovenský telekomunikační operátor Towercom, nyní připravuje novou satelitní službu, která by byla založená na stejném principu jako kdysi Skylink: základní televizní programy v SD kvalitě budou mít zákazníci zdarma, za HD verze a tematické stanice si zaplatí.

Towercom je ve svých plánech už docela daleko, podle slovenského serveru Živé.sk se dohodl s veřejnoprávní televizí RTVS a komerčními skupinami Markíza a JOJ na šíření jejich volně vysílaných programů z DVB-T zdarma i na satelitu. Určitý problém měl pouze s Markízou, která souhlasila pouze s časově omezeným zařazením stanic Markíza, Doma a Dajto do této bezplatné nabídky. Jisté je, že nová satelitní služba má vysílat na satelitu Astra ze stejné pozice jako Skylink s CS Linkem. Towercom tak začne přímo konkurovat svojí původní službě a využije k tomu stejný obchodní model, s nímž pro Skylink a CS Link získal miliony klientů, které později výhodně prodal lucemburské skupině M7 Group. Té se dozajista nová aktivita Towercomu nebude líbit.

Jan Potůček: Vzniká „nový Skylink“ se základními programy zdarma. Chystá ho původní majitel Skylinku

Jan Potůček: Towercom chtěl pro svou satelitní službu zdarma i programy ČT. Neuspěl

Stručně

Definitivní ukončení vysílání oznámila nabídková a esoterická televize Active TV, která poslední týdny fungovala už jen na satelitu. Po květnovém odchodu z DVB-T, kde působila nejprve v celoplošném multiplexu 3 Českých Radiokomunikací a poslední dva měsíce pak v konkurenčním multiplexu 4 Radima Pařízka, zmizela i ze satelitu. Ukončení vysílání serveru Médiář.cz potvrdila Renata Pešková, jednatelka společnosti TV CZ, majitele vysílací licence. Jak dodala, maďarští majitelé se „pro tuto chvíli“ rozhodli ukončit své působení na českém televizním trhu. Za hlavní důvod uvedla přísnou českou legislativu. Active TV čelila řadě správních řízení od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a dostala mnoho pokut.

Jan Potůček: Active TV definitivně ukončila vysílání. Pokud ho do roku neobnoví, přijde o licenci

Hranici 100 tisíc zákazníků pokořila po dvou měsících provozu interaktivní televizní služba Horizon od kabelové společnosti UPC. Podle plánu směřujeme k metě 150 000 zákazníků během tří měsíců, kterou jsme si určili před spuštěním služby. Předpokládáme, že do konce roku bude Horizon využívat 65 procent našich klientů se službou digitální televize, sdělil marketingový ředitel společnosti UPC Česká republika Jan Kohout. Horizon umožňuje propojení klasické televize, internetových aplikací a mobilní televize Horizon Go.

Jan Potůček: Službu Horizon od UPC využívá už 100 tisíc zákazníků, videopůjčovnu My Prime šest tisíc

Hned dvě mezinárodní akce zaměřené na televizní a rozhlasové vysílání se konaly tento týden v Praze. Od pondělí do čtvrtka hostila česká metropole veletrh televizní tvorby NATPE||Europe 2015 zaměřený na trhy střední a východní Evropy. Akce, která nabídla více než 120 vystavovatelů z 25 zemí a množství odborných seminářů a konferencí, se konala v hotelu Hilton. Od středy do pátku pak Praha hostila na pozvání České televize a Českého rozhlasu Valné shromáždění Evropské vysílací unie (EBU), asociace veřejnoprávních televizí a rádií evropských států. Tato akce se zaměřila na současný rozvoj technologií, digitalizaci, směřování mediální legislativy nebo nové možnosti mezinárodních koprodukcí.

Jan Potůček: Praha centrem televizního světa: tento týden v ní probíhá veletrh NATPE a Valné shromáždění EBU

Příští evropský šampionát ve fotbale, Euro 2016 z Francie, bude v České republice přenášet veřejnoprávní Česká televize. Kavčí hory dnes prostřednictvím Evropské vysílací unie (EBU), která sdružuje veřejnoprávní televize a rádia na starém kontinentu, získaly práva pro kompletní mistrovství Evropy, které se uskuteční 10. června až 10. července příštího roku. Fotbalové šampionáty vysílá Česká televize s jedinou výjimkou již od roku 1968, připomenula při této příležitosti ČT. Onou výjimkou byla v roce 2008 televize Prima, která fotbalovým Eurem na měsíc zcela proměnila program svého hlavního kanálu.

Jan Potůček: Fotbalové Euro 2016 z Francie v Česku odvysílá veřejnoprávní ČT Sport

Větší regulaci křížení vlastnictví médií prosazuje premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Chce se tak vyhnout situaci, kdy by jeden nebo dva hráči ovládali přes polovinu českého mediálního trhu a mohli svým rozhodováním ovlivňovat mínění voličů. Sobotka to řekl ve středu večer po setkání se členy Evropské vysílací unie (EBU), jejíž valné shromáždění v těchto dnech probíhá v Praze. O možnosti zapracování regulace křížení vlastnictví médií do připravované novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání mluvila už přede dvěma týdny na odborném semináři na toto téma v Senátu sociálnědemokratická náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová.

Jan Potůček: Omezení křížení vlastnictví v médiích podporuje i premiér Sobotka. Žádá změnu zákona

Jan Potůček: ATO přitvrzuje v boji proti novele vysílacího zákona. Jde v ní jen o pokuty, píše

KL23 hlasovani

Pouhý den poté, co výrobce chytrých televizorů LG oznámil vyřazení videotéky Topfun z nabídky poskytovaných aplikací, oznámil provozovatel této placené videoslužby její definitivní konec. Od 12. června se na webu Topfun.cz i jeho slovenské verzi objevuje prohlášení ve slovenštině, které oznamuje „ukončení provozu technologické platformy Topfun a s ním spojené poskytování služeb Topfun“. Uzavřela se tak historie jedné z nejstarších placených videoslužeb na českém a slovenském internetu, za kterou stál majitel slovenské televize JOJ, skupina J&T.

Jan Potůček: Definitivní konec videotéky Topfun: potvrdil ho už sám provozovatel

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).